YUKARI

Alzheimer hastalarının yaşamını kolaylaştırmak mümkün

Özel Tınaztepe Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Egemen Vardarlı, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü kapsamında Alzheimer hastalığı hakkında önemli bilgiler paylaştı.
Alzheimer hastalarının yaşamını kolaylaştırmak mümkün
21 Eylül 2018 0 yorum 119

Özel Tınaztepe Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Egemen Vardarlı, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü kapsamında Alzheimer hastalığı hakkında önemli bilgiler paylaştı. Günümüzde 65 yaş üstü her 100 kişiden 8’inde Alzheimer hastalığı görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Vardarlı, “Türkiye’de 300 bin civarında Alzheimer hastası olduğu düşünülmektedir. Önümüzdeki yıllarda giderek artan 65 ve üstü yaş grubuyla birlikte bu hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağını söyleyebiliriz” dedi. Uzm. Dr. Vardarlı, Alzheimer hastalarının yaşamını kolaylaştıracak önerilerde de bulundu.

DÜZENLİ SPOR EN ÖNEMLİ YARDIMCI
Beyin hücrelerinin programlanandan daha hızlı ve erken ölmesi nedeniyle gelişen Alzheimer hastalığından korunmanın bazı yollarını anlatan Uzm. Dr. Vardarlı, şu bilgileri verdi:
“Alzheimer hastalığından yüzde 100 koruyan bir yöntem yoktur. Fakat riskleri azaltmak mümkündür. Düzenli spor yapmak, beyin volümünü koruduğu kanıtlanmış belki de en önemli yardımcımızdır, zihinsel açıdan bizi canlı tutan işlerle uğraşmak (dil öğrenmek, müzik aleti çalmak, seyahat etmek, kitap-gazete okumak, aktif olarak sosyal gruplara katılmak gibi) yararlı olacaktır. Dengeli ve düzenli beslenme önemlidir. Ayrıca varsa diyabet, hipertansiyon, lipid yüksekliğinin uygun şekilde tedavi edilmesi de bizi Alzheimer’den koruma ihtimali olan diğer önemli hususlardır.”

HASTA YAKINLARINA 6 İPUCU
Alzheimer hastaları için günlük yaşamı kolaylaştıran birçok şey yapılabileceğini ifade eden Uzm. Dr. Vardarlı, yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı: 
“1. Günlük işleri hep benzer sırada ve aynı saat ve düzende yapın. Hastalar bu düzende kalmaktan mutlu olurlar. Düzenlerinin bozulması uyum sorunu yaratır ve onların kaygısını artırır.
2. Etraftaki seslerin ve hareketlerin aşırı olmasını engelleyin. Alışveriş için kalabalık içine girmeyin. Alışveriş merkezlerine daha tenha saatlerde gidin. Kalabalık ziyaretler rahatsız edici olur. Odada sohbet ederken veya bir iş yaparken televizyonu kapatın. Odada olan biteni anlamak ve aynı anda televizyon seyretmek kafalarını karıştırır.
3. Yapabileceği, başardığı şeyler bulun. Yapabildiği işler ve hobileri ile vakit geçirmek onları mutlu eder. İşe yaradıkları hissini kazanırlar ve bu çok önemlidir.
4. Anlayışlı olun. Örneğin annenize yemek masasını hazırlaması için izin ve zaman verin.
Gerekirse sonradan çatal bıçaklar yanlış yerdeyse düzeltebilir, tuzluk veya zeytinyağını sonradan masaya ekleyebilirsiniz.
5. Onun için onun yerine bazı kararlar almaktan çekinmeyin. Ne giyeceğine karar veremeyen annenize 2 farklı renk bluz gösterip seçmesine izin verin veya önereceğiniz kıyafetin ona ne kadar yakıştığını söyleyip ikna edin.
6. Güneşin batış saatine hazır olun. Alzheimer hastaları güneşin battığı saatlerde kolaylıkla mutsuz ve kaygılı bir hale gelirler. Buna sundowning denir. Işıkları açın, her taraf ışıl ışıl olsun. Onunla bu saatlerde daha çok ilgilenin. Korkularını görmezden gelmeyin.
Evdeki kapı ve pencerelerin kapalı, kendisine zarar verebilecek hiçbir şeyin evin içinde olmadığını birlikte kontrol edin.”

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Sağlık 0 yorum

Osteoporoza karşı önleminizi alın

20 Ekim 2018 29

Buca Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Uzm. Dr. Ali İlhan İnan, 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü kapsamında halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hakkında [...]

Sağlık 16 yorum

Meme kanseri anne olmaya engel değil

13 Ekim 2018 99

Özel Tınaztepe Hastanesi Tüp Bebek Merkezi sorumlu hekimi Doç. Dr. Erdal Aktan, meme kanseri tanısı konmuş doğurganlık çağındaki kadınların kemoterapi ya da cerrahi tedavi [...]

Sağlık 0 yorum

Sonbahar Geldi, Panik Atağa Dikkat

13 Ekim 2018 89

Yazın eğlenceli ve tatil dolu atmosferinin ardından gelen sonbahar kimi insanlarda farklı etkiler oluşturabiliyor. Yorgun, bitkin, keyifsiz hissetme gibi farklı durumların oluşabildiğini belirten [...]

Sağlık 0 yorum

Göz Kapağı Sarkmalarına Estetik Çözüm: “Blefaroplasti”

12 Ekim 2018 68

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Lale Geribeyoğlu, yaşlanmayla birlikte sarkan göz kapağındaki fazla deri, kas ve yağ dokusunun blefaroplasti operasyonuyla alındığını [...]

Sağlık 0 yorum

Süt dişleri de bakım ister

05 Ekim 2018 130

Pedodonti Uzmanı Dr. Bengi Aydınel, süt dişlerinin düşeceği için önemsenmediğini ve kimi ebeveynlerin tedavi edilmesine gerek olmadığı konusunda yanlış düşünceye [...]

Sağlık 0 yorum

Prof. Dr. Durmaz’dan kolesterol uyarısı

30 Eylül 2018 146

Özel Tınaztepe Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Koordinatörü Prof. Dr. İsa Durmaz, ciddi düzeyde kolesterol ve diğer zararlı kan yağlarının yüksekliğinin kalp damar hastalıklarına [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2018-10-11-1539260214183-262x400.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

3 Gün Gaziantep

60 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Filiz Güleç

Sevimli Fil Tanrı Ganesh Ve Aren

7 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2018-08-18-1534599179952-izmir-emlak-dergi-21,5x29,5.jpg