YUKARI
bizimizmir-2018-11-10-1541838172902-10_kasimi_847x150.jpg

Arkas Ve M.A.T.’I Yelken Sevgisi Birleştirdi  

Türkiye’de ve yurtdışındaki yarışlarda başarıları ile anılan Arkas Sailing Team ve tekneleri pek çok yarışta öne çıkan M.A.T iş birliğine gidiyor. Konusunda uzman iki İzmirli’nin güç birliğinden “Arkas-M.A.T. Sailing Team” doğdu.
Arkas Ve M.A.T.’I Yelken Sevgisi Birleştirdi  
10 Şubat 2018 0 yorum 340

Türkiye’de ve yurtdışındaki yarışlarda başarıları ile anılan Arkas Sailing Team ve tekneleri pek çok yarışta öne çıkan M.A.T iş birliğine gidiyor. Konusunda uzman iki İzmirli’nin güç birliğinden “Arkas-M.A.T. Sailing Team” doğdu.

Arkas’ın Türkiye’de yelken sporunun gelişimi için gösterdiği uzun vadeli çabalar yeni bir boyut kazandı. Arkas kendi gibi yelken sporuna gönül vermiş İzmir’li tekne üreticisi M.A.T. ile yeni bir iş birliğine gidiyor. M.A.T. tekne tasarımı uzmanlığını, Arkas ise sportif başarı ve tecrübelerini  birleştirerek güçlerine güç katıyor.
 
İki İzmirli yerli üretim tekneleriyle uluslararası arenada boy gösterecek 
Arkas ve M.A.T.’ın gerçekleştirdikleri iş birliği yelkenciliğin Türkiye’de yeni bir boyut kazanması, yaygınlaşması ve Türk yelkencilerinin hem takım hem de yerli üretim tekneleriyle uluslararası arenada öne çıkması açısından çok büyük önem taşıyor.
 
Daha önce Ker 40  model teknesiyle bir çok başarıya imza atan Arkas Sailing Team ve kendi ürettikleri tekne M.A.T. 1180 ile yarışan M.A.T. Sailing Team bir çok yarışta  karşı karşıya gelmişti. Bu yarışların çoğunda ilk ikiyi  paylaşan bu iki İzmirli’nin rekabetinden çok önemli bir güç birliği ortaya çıktı. M.A.T’ ın uzman olduğu tekne tasarımına, Arkas ise profesyonel takımı ile  sportif başarılara  odaklanacak. Arkas Sailing Team’in ismi de bundan sonra Arkas-M.A.T. Sailing Team olarak anılacak.
 
Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Arkas Spor As Başkanı Bernard Arkas “Bu beraberlikte herkes en iyi bildiği konuya odaklanacak. Arkas’ın sporcu yetiştirme misyonu ile M.A.T.’ın tekne konusundaki uzmanlığını birleştirerek daha iyi bir takımı,  Arkas-M.A.T. Sailing Team’i oluşturduk.  Yarışlardan ve sportif  başarıdan sorumlu olacak yelkencilerimiz,  daha özellikli tekne tasarımlarının yapılması için yarışacakları coğrafyalardan edinecekleri deneyimleri M.A.T.’a aktaracak. Böylece tekne tasarımının da bu coğrafyalara uygun olması sağlanacak.  Bu birlikteliğin tüm yelken camiasına faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.
 
Arkas Spor Yelken Şubesi Başkanı Mert Oruz “Heyecanımız dorukta. Yeni bir tur yeni bir başlangıç bizim için. Yeni bir serüvene çıktık. Bizim sosyal sorumluluk kapsamında yelkenciliği büyütme, geliştirme hedefimiz var. Bu çerçevede Arkas Sailing Team’in yurtiçi, özellikle de yurtdışı offshore başarıları en büyük hedefimiz. M.A.T. teknik anlamda sadece İzmir’in değil,  Türkiye’nin gururu olan bir firma. Yurt dışına bugüne kadar üretip sattığı teknelerle adını duyurmuş bir firma. Amacımız özellikle yurtdışı offshore yarışlarında istediğimiz başarıları ülkemize Arkas ve M.A.T ailesi olarak getirmek. Yeni teknemiz yapılıncaya kadar İki yıl boyunca M.A.T. 1180 model teknemiz ile yarışacağız. Kızımızı 5 Şubat’ta denize indirdik. Çok heyecanlıyız. Çok uzun soluklu bir yola çıktık. İki yıl sonra da M.A.T.’ın elinden çok kaliteli bir tekne çıkacağına inanıyoruz” dedi.
 
M.A.T. Kurucu Ortağı Alp Somer ise, “Yelken yarışlarında uluslararası başarı elde etme hedefiyle güçlerini birleştiren iki İzmir firması fikri bize heyecan veriyor. M.A.T.’ın üreteceği IRC açıkdeniz yarış teknesinin Arkas tarafından başarıdan başarıya taşınacağından hiç şüphemiz yok. Arkas Sailing Team bizim teknemizi en iyi temsil edecek ekip. O nedenle çok heyecanlıyız. Biz üretim kısmından sorumluyuz, onlar da teknemizin en iyi şekilde yarışmasını sağlayacaklardır” diye konuştu.
 
Bu iş birliğinin ilk adımı M.A.T. 1180 teknesi ile atılacak. 2 yıl boyunca Comet A isimli teknede yarışacak olan Arkas M.A.T. Sailing Team, daha sonra ise M.A.T. tarafından özel olarak üretilecek tekne ile yarışlarda yerini alacak.
 
Arkas-M.A.T. Sailing Team iki yıl boyunca “Comet A” ile yarışacak 
Arkas M.A.T. Sailing Team için M.A.T.‘ın üreteceği yeni yatın IRC offshore yarışlarında yüksek performans göstermesi için dünyaca ünlü tekne tasarımcıları ile görüşmeler devam ediyor.
 
Yeni teknenin tasarım ve üretimiyle geçecek iki yıl boyunca Arkas-M.A.T. Sailing Team, M.A.T. 1180 modeli yat ile yarışlara katılmayı sürdürecek. Takım, “Comet A” teknesi ile ilk kez 10-11 Şubat’ta Bodrum’da gerçekleştirilen CFM BAYK Kış Trofesi ikinci ayağında yarışıyor. 
 
 
Mühendislik çalışması yarış tekneleri alanından dünyanın en iyisi olarak nitelendirilen İngiliz Gurit firması tarafından yapılan M.A.T. 1180, aynı zamanda Avustralya IRC ve Hamilton Island Race Week Şampiyonu unvanına sahip.
 
Türkiye’de ilk  
Arkas Sailing Team’in  yelken sporunun  görsel tarafını zenginleştiren ve tekneyi diğer teknelerden ayrıştıran bir kimlik kazandırma alışkanlığı, iki yıl boyunca kullanılacak  teknede de kendini gösteriyor.Tekne kuyruklu yıldız anlamına gelen Comet A adını alırken, bu ada uygun bir tasarımla gövdesi ve yelkenleri renklendirildi. Havalı püskürtme" olarak bilinen "Airbrush" tekniğini kasklarda, motosikletlerde ve F-16 savaş uçaklarında uygulayan İzmirli sanatçı Evrim Duyar tarafından renklendirilen tekne görsel anlamda büyük beğeni topladı. Türkiye’de ilk kez bir yarış yelkenlisine uygulanan Airbrush’ta kullanılan basınçlı hava ve sıvı boya bu tekniği diğerlerinden ayırıyor.  Zor bir teknik olsa da fütüralistik, hiperrealistik çalışmaları mümkün kılan Airbrush aynı zamanda diğer boyalarda görülen dalgalanmalar ve plastik kot gibi hataları da elimine ediyor. Airbrush’ın tercih sebeplerinden en önemlileri ise kullanılan boya hafif bir boya olduğu için teknenin üzerindeki boya yükünü azaltması, kayganlık ve buna bağlı olarak sürtünmeyi en aza indirmesi olarak sıralanabilir.
 
Yeni Teknede Ünlü Tasarımcıların İmzası
 
İzmir’de iki yıl içinde üretilecek yeni teknenin tasarımı, IRC Offshore yarışlarında yüksek performans göstermesi için Arkas M.A.T Sailing Team ekibinin dünyaca ünlü yelkenli tasarımcılarıyla görüşmeleri sonunda netleşecek.
 
M.A.T. Hakkında
1993 yılında mimar kardeşler Cem ve Alp Somer tarafından kurulan ve yat üretiminde dünyanın en iyilerden biri haline gelen M.A.T. Avustralya, Çin, İngiltere, Fransa, Almanya, Yeni Zelanda, İskoçya, Güney Afrika, İsviçre, Tazmanya, Türkiye, Amerika, Japonya ve Hollanda’daki müşterileri için altı farklı modeliyle kaliteli ve yüksek performanslı tasarımlara imza atıyor.
 
Arkas Vizyonu
Arkas’ın sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Arkas Spor Kulübü; voleyboldan yelkene, dağcılıktan yüzmeye kadar birçok farklı branşı bünyesinde birleştiriyor. Arkas bu vizyonla, Türkiye’de yelken sporunu en çok destekleyen kurumların başında geliyor. Ülkemizde denizcilik ve su sporlarının gerekliliğine inanan ve bunu bir sosyal sorumluluk misyonu olarak gören Arkas Spor Kulübü,  geçen yaz Çeşme Yelken İhtisas Kulübü’nden bayrağı devralarak Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü adıyla ülkemize yeni yelken sporcuları yetiştirmek üzere faaliyetine devam ediyor.
 
Arkas’ın çalışmaları; Türkiye’de yelken sporunun gelişmesi ve Çeşme’de bu sporun daha aktif hale gelmesi için de devam ediyor. Bu kapsamda 2017 yazında düzenlenen Çeşme’nin ilk uluslararası yelken yarışı Arkas Aegean Link Regatta ile Ege’nin iki yakasını birleşti. 43 tekne ve 430 yarışçının katıldığı Çeşme-Sakız rotasında düzenlenen yarış, 2018 yılında 30 Ağustos-2 Eylül arasında gerçekleştirilecek.
 
Yelken sporuna sürdürülebilir projelerle yatırım yapan Arkas, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Körfez Festivali kapsamında İzmir Arkas Körfez Yarışı ile İzmir Körfezi'ne hareketlilik getirdi.  6 yıl sonra ilk defa Körfez’le yelkenlileri buluşturan İzmir Arkas Körfez Yarışı 400’e yakın yarışçıya denizle dolu iki gün yaşatırken İzmirlilere de görsel bir şölen sundu.  2018 yılında,  İzmir Arkas Körfez Yarışı’nın ise Eylül ayının sonunda yapılması planlanıyor.
 
Arkas Sailing Team’in başarıları 
2013 yılında kurulan Arkas Sailing Team kazandığı yurt içi ve yurt dışı başarılarla uzun zamandır adından söz ettiriyor. Takım, 2017 yılında St.Tropez Giraglia Rolex Cup IRC A Inshore ikincisi, Türkiye Yat Şampiyonası birincisi, CFM Bayk Bodrum Kış Trofesi birincisi, İzmir Arkas Körfez Yarışı Overall birincisi, Arkas Aegean Link Regatta IRC 1 ikincisi olarak başarılı bir yılı tamamladı.
 
2016 yılında ise, St.Tropez Giraglia Rolex Cup IRC A beşincisi ve CFM Bayk Kış Trofesi birincisi olan Arkas Sailing Team; 2015’te Rolex Middle Sea Race IRC 3 ve ORC 3 birincisi, Genel Klasman beşincisi, Bosphorus Cup Overall birincisi, CFM Bayk Kış Trofesi birincisi, Deniz Kuvvetleri Kupası Aşağı Yarışı üçüncüsü, Arkas Milta Marina Cup IRC 1 birincisi olarak hafızalara kazınmıştı.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Spor 0 yorum

Karşıyaka’da milli gurur

16 Kasım 2018 24

Sporun her branşına yatırım yapan ve her yıl yüzlerce genci destekleyen Karşıyaka Belediyesi, Türk sporuna yeni yetenekler kazandırmaya devam ediyor. Okçuluk, boccia ve jimnastik [...]

Spor 0 yorum

Karabağlar Belediyesi’nden sevindiren destek

16 Kasım 2018 21

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, göreve geldiği günden bu yana amatör futbol kulüplerine desteğini sürdürüyor. Karabağlar Belediyesi, ilçede [...]

Spor 0 yorum

Gaziemir Atası için koştu

12 Kasım 2018 48

Gaziemir Belediyesi’nin 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası kapsamında düzenlediği Ata’ya Saygı Koşusu ve Yürüyüşü’ne [...]

Spor 0 yorum

Bornova’da her mahalleye basketbol sahası

12 Kasım 2018 47

Bornova Stadı ile İzmir’de Süper Ligi’in, Atatürk Spor Kompleksi ile de salon sporlarının merkezinin haline gelen Bornova Belediyesi, ilçenin dört bir yanını basketbol [...]

Spor 0 yorum

Buca Belediyesi'nden Bucaspor'a muhteşem destek

11 Kasım 2018 55

Buca Belediyesi kentin güzide takımı Bucaspor’un hem tesislerine hem de kasasına güç katıyor. Gıda, yakıt, ulaşım desteğinin yanında kulübün Olduruk Tesisleri’nde [...]

Spor 0 yorum

Binlerce öğrenci Ata'sı için koştu

11 Kasım 2018 56

Konak Belediyesi’nin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin yıldönümü dolayısıyla düzenlediği geleneksel Ata’ya Saygı Koşusu’na [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2018-11-08-1541707961274-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

3 Gün Gaziantep

60 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Filiz Güleç

Sevimli Fil Tanrı Ganesh Ve Aren

7 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv