YUKARI

Arkas Ve M.A.T.’I Yelken Sevgisi Birleştirdi  

Türkiye’de ve yurtdışındaki yarışlarda başarıları ile anılan Arkas Sailing Team ve tekneleri pek çok yarışta öne çıkan M.A.T iş birliğine gidiyor. Konusunda uzman iki İzmirli’nin güç birliğinden “Arkas-M.A.T. Sailing Team” doğdu.
Arkas Ve M.A.T.’I Yelken Sevgisi Birleştirdi  
10 Şubat 2018 0 yorum 405

Türkiye’de ve yurtdışındaki yarışlarda başarıları ile anılan Arkas Sailing Team ve tekneleri pek çok yarışta öne çıkan M.A.T iş birliğine gidiyor. Konusunda uzman iki İzmirli’nin güç birliğinden “Arkas-M.A.T. Sailing Team” doğdu.

Arkas’ın Türkiye’de yelken sporunun gelişimi için gösterdiği uzun vadeli çabalar yeni bir boyut kazandı. Arkas kendi gibi yelken sporuna gönül vermiş İzmir’li tekne üreticisi M.A.T. ile yeni bir iş birliğine gidiyor. M.A.T. tekne tasarımı uzmanlığını, Arkas ise sportif başarı ve tecrübelerini  birleştirerek güçlerine güç katıyor.
 
İki İzmirli yerli üretim tekneleriyle uluslararası arenada boy gösterecek 
Arkas ve M.A.T.’ın gerçekleştirdikleri iş birliği yelkenciliğin Türkiye’de yeni bir boyut kazanması, yaygınlaşması ve Türk yelkencilerinin hem takım hem de yerli üretim tekneleriyle uluslararası arenada öne çıkması açısından çok büyük önem taşıyor.
 
Daha önce Ker 40  model teknesiyle bir çok başarıya imza atan Arkas Sailing Team ve kendi ürettikleri tekne M.A.T. 1180 ile yarışan M.A.T. Sailing Team bir çok yarışta  karşı karşıya gelmişti. Bu yarışların çoğunda ilk ikiyi  paylaşan bu iki İzmirli’nin rekabetinden çok önemli bir güç birliği ortaya çıktı. M.A.T’ ın uzman olduğu tekne tasarımına, Arkas ise profesyonel takımı ile  sportif başarılara  odaklanacak. Arkas Sailing Team’in ismi de bundan sonra Arkas-M.A.T. Sailing Team olarak anılacak.
 
Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Arkas Spor As Başkanı Bernard Arkas “Bu beraberlikte herkes en iyi bildiği konuya odaklanacak. Arkas’ın sporcu yetiştirme misyonu ile M.A.T.’ın tekne konusundaki uzmanlığını birleştirerek daha iyi bir takımı,  Arkas-M.A.T. Sailing Team’i oluşturduk.  Yarışlardan ve sportif  başarıdan sorumlu olacak yelkencilerimiz,  daha özellikli tekne tasarımlarının yapılması için yarışacakları coğrafyalardan edinecekleri deneyimleri M.A.T.’a aktaracak. Böylece tekne tasarımının da bu coğrafyalara uygun olması sağlanacak.  Bu birlikteliğin tüm yelken camiasına faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.
 
Arkas Spor Yelken Şubesi Başkanı Mert Oruz “Heyecanımız dorukta. Yeni bir tur yeni bir başlangıç bizim için. Yeni bir serüvene çıktık. Bizim sosyal sorumluluk kapsamında yelkenciliği büyütme, geliştirme hedefimiz var. Bu çerçevede Arkas Sailing Team’in yurtiçi, özellikle de yurtdışı offshore başarıları en büyük hedefimiz. M.A.T. teknik anlamda sadece İzmir’in değil,  Türkiye’nin gururu olan bir firma. Yurt dışına bugüne kadar üretip sattığı teknelerle adını duyurmuş bir firma. Amacımız özellikle yurtdışı offshore yarışlarında istediğimiz başarıları ülkemize Arkas ve M.A.T ailesi olarak getirmek. Yeni teknemiz yapılıncaya kadar İki yıl boyunca M.A.T. 1180 model teknemiz ile yarışacağız. Kızımızı 5 Şubat’ta denize indirdik. Çok heyecanlıyız. Çok uzun soluklu bir yola çıktık. İki yıl sonra da M.A.T.’ın elinden çok kaliteli bir tekne çıkacağına inanıyoruz” dedi.
 
M.A.T. Kurucu Ortağı Alp Somer ise, “Yelken yarışlarında uluslararası başarı elde etme hedefiyle güçlerini birleştiren iki İzmir firması fikri bize heyecan veriyor. M.A.T.’ın üreteceği IRC açıkdeniz yarış teknesinin Arkas tarafından başarıdan başarıya taşınacağından hiç şüphemiz yok. Arkas Sailing Team bizim teknemizi en iyi temsil edecek ekip. O nedenle çok heyecanlıyız. Biz üretim kısmından sorumluyuz, onlar da teknemizin en iyi şekilde yarışmasını sağlayacaklardır” diye konuştu.
 
Bu iş birliğinin ilk adımı M.A.T. 1180 teknesi ile atılacak. 2 yıl boyunca Comet A isimli teknede yarışacak olan Arkas M.A.T. Sailing Team, daha sonra ise M.A.T. tarafından özel olarak üretilecek tekne ile yarışlarda yerini alacak.
 
Arkas-M.A.T. Sailing Team iki yıl boyunca “Comet A” ile yarışacak 
Arkas M.A.T. Sailing Team için M.A.T.‘ın üreteceği yeni yatın IRC offshore yarışlarında yüksek performans göstermesi için dünyaca ünlü tekne tasarımcıları ile görüşmeler devam ediyor.
 
Yeni teknenin tasarım ve üretimiyle geçecek iki yıl boyunca Arkas-M.A.T. Sailing Team, M.A.T. 1180 modeli yat ile yarışlara katılmayı sürdürecek. Takım, “Comet A” teknesi ile ilk kez 10-11 Şubat’ta Bodrum’da gerçekleştirilen CFM BAYK Kış Trofesi ikinci ayağında yarışıyor. 
 
 
Mühendislik çalışması yarış tekneleri alanından dünyanın en iyisi olarak nitelendirilen İngiliz Gurit firması tarafından yapılan M.A.T. 1180, aynı zamanda Avustralya IRC ve Hamilton Island Race Week Şampiyonu unvanına sahip.
 
Türkiye’de ilk  
Arkas Sailing Team’in  yelken sporunun  görsel tarafını zenginleştiren ve tekneyi diğer teknelerden ayrıştıran bir kimlik kazandırma alışkanlığı, iki yıl boyunca kullanılacak  teknede de kendini gösteriyor.Tekne kuyruklu yıldız anlamına gelen Comet A adını alırken, bu ada uygun bir tasarımla gövdesi ve yelkenleri renklendirildi. Havalı püskürtme" olarak bilinen "Airbrush" tekniğini kasklarda, motosikletlerde ve F-16 savaş uçaklarında uygulayan İzmirli sanatçı Evrim Duyar tarafından renklendirilen tekne görsel anlamda büyük beğeni topladı. Türkiye’de ilk kez bir yarış yelkenlisine uygulanan Airbrush’ta kullanılan basınçlı hava ve sıvı boya bu tekniği diğerlerinden ayırıyor.  Zor bir teknik olsa da fütüralistik, hiperrealistik çalışmaları mümkün kılan Airbrush aynı zamanda diğer boyalarda görülen dalgalanmalar ve plastik kot gibi hataları da elimine ediyor. Airbrush’ın tercih sebeplerinden en önemlileri ise kullanılan boya hafif bir boya olduğu için teknenin üzerindeki boya yükünü azaltması, kayganlık ve buna bağlı olarak sürtünmeyi en aza indirmesi olarak sıralanabilir.
 
Yeni Teknede Ünlü Tasarımcıların İmzası
 
İzmir’de iki yıl içinde üretilecek yeni teknenin tasarımı, IRC Offshore yarışlarında yüksek performans göstermesi için Arkas M.A.T Sailing Team ekibinin dünyaca ünlü yelkenli tasarımcılarıyla görüşmeleri sonunda netleşecek.
 
M.A.T. Hakkında
1993 yılında mimar kardeşler Cem ve Alp Somer tarafından kurulan ve yat üretiminde dünyanın en iyilerden biri haline gelen M.A.T. Avustralya, Çin, İngiltere, Fransa, Almanya, Yeni Zelanda, İskoçya, Güney Afrika, İsviçre, Tazmanya, Türkiye, Amerika, Japonya ve Hollanda’daki müşterileri için altı farklı modeliyle kaliteli ve yüksek performanslı tasarımlara imza atıyor.
 
Arkas Vizyonu
Arkas’ın sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Arkas Spor Kulübü; voleyboldan yelkene, dağcılıktan yüzmeye kadar birçok farklı branşı bünyesinde birleştiriyor. Arkas bu vizyonla, Türkiye’de yelken sporunu en çok destekleyen kurumların başında geliyor. Ülkemizde denizcilik ve su sporlarının gerekliliğine inanan ve bunu bir sosyal sorumluluk misyonu olarak gören Arkas Spor Kulübü,  geçen yaz Çeşme Yelken İhtisas Kulübü’nden bayrağı devralarak Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü adıyla ülkemize yeni yelken sporcuları yetiştirmek üzere faaliyetine devam ediyor.
 
Arkas’ın çalışmaları; Türkiye’de yelken sporunun gelişmesi ve Çeşme’de bu sporun daha aktif hale gelmesi için de devam ediyor. Bu kapsamda 2017 yazında düzenlenen Çeşme’nin ilk uluslararası yelken yarışı Arkas Aegean Link Regatta ile Ege’nin iki yakasını birleşti. 43 tekne ve 430 yarışçının katıldığı Çeşme-Sakız rotasında düzenlenen yarış, 2018 yılında 30 Ağustos-2 Eylül arasında gerçekleştirilecek.
 
Yelken sporuna sürdürülebilir projelerle yatırım yapan Arkas, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Körfez Festivali kapsamında İzmir Arkas Körfez Yarışı ile İzmir Körfezi'ne hareketlilik getirdi.  6 yıl sonra ilk defa Körfez’le yelkenlileri buluşturan İzmir Arkas Körfez Yarışı 400’e yakın yarışçıya denizle dolu iki gün yaşatırken İzmirlilere de görsel bir şölen sundu.  2018 yılında,  İzmir Arkas Körfez Yarışı’nın ise Eylül ayının sonunda yapılması planlanıyor.
 
Arkas Sailing Team’in başarıları 
2013 yılında kurulan Arkas Sailing Team kazandığı yurt içi ve yurt dışı başarılarla uzun zamandır adından söz ettiriyor. Takım, 2017 yılında St.Tropez Giraglia Rolex Cup IRC A Inshore ikincisi, Türkiye Yat Şampiyonası birincisi, CFM Bayk Bodrum Kış Trofesi birincisi, İzmir Arkas Körfez Yarışı Overall birincisi, Arkas Aegean Link Regatta IRC 1 ikincisi olarak başarılı bir yılı tamamladı.
 
2016 yılında ise, St.Tropez Giraglia Rolex Cup IRC A beşincisi ve CFM Bayk Kış Trofesi birincisi olan Arkas Sailing Team; 2015’te Rolex Middle Sea Race IRC 3 ve ORC 3 birincisi, Genel Klasman beşincisi, Bosphorus Cup Overall birincisi, CFM Bayk Kış Trofesi birincisi, Deniz Kuvvetleri Kupası Aşağı Yarışı üçüncüsü, Arkas Milta Marina Cup IRC 1 birincisi olarak hafızalara kazınmıştı.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Spor 0 yorum

Gaziemir’de satranç heyecanı

20 Şubat 2019 23

5. Gaziemir Belediyesi Satranç Turnuvası’na katılan 360 yarışmacı 5 grupta iki gün boyunca kıyasıya yarıştı. Dereceye girenlere kupa, madalya ve ödülleri düzenlenen [...]

Spor 0 yorum

Havuzda kıyasıya yarış

19 Şubat 2019 32

İzmir’de ilk kez düzenlenen (+40 yaş üzeri) Master Sutopu Turnuvası, Buca Belediyesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nda gerçekleşti. Turnuvada, dönemleri boyunca [...]

Spor 0 yorum

Rota Koleji potada uçuşa geçti

19 Şubat 2019 49

Türkiye Erkekler Basketbol 2. Ligi B Grubu’nda önce Nazilli Belediyespor’u 82-65, ardından lider Halk Enerji TED Ankara Kolejliler’i 79-64 mağlup ederek zirveyi karıştıran [...]

Spor 0 yorum

Cimnastikte bir marka: Bornova Belediyespor

16 Şubat 2019 48

Bornova Belediyesporlu cimnastikçiler yeni bir başarıya daha imza attı. Yeşil-beyazlılar Bolu’da düzenlenen Trampolin Cimnastik Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası’ndan [...]

Spor 0 yorum

Bostanlıspor Masa Tenisinde Karşıyaka'nın yüz akı oldu...

14 Şubat 2019 43

Bostanlıspor'un İzmir ve Masa Tenisi Federasyonunun düzenlediği son 3 şampiyonasında 1 ikincilik, 2 üçüncülük elde eden yıldız bayan masa tenisi takımı Karşıyaka [...]

Spor 0 yorum

Bayraklı’nın perileri fırtına gibi esiyor

14 Şubat 2019 41

Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi’nde mücadele eden Bayraklı Belediyesi, 21. maçını geride bıraktı. Ligde 14 galibiyet 7 mağlubiyetle 35 puan alarak 5. sıradaki yerini koruyan [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2019-02-13-1550010832520-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

3 Gün Gaziantep

60 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Kış Deyince Akla İlk Gelen Grip!

189 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2019-02-18-1550488720499-20190211_123430.jpg