YUKARI

“Düzenli ve dengeli beslenerek gripten korunun”

Kış ayları yaklaşırken ani hava değişiklikleri hastalık riskini de beraberinde getiriyor. Ani hava değişikliklerinin yoğun olarak yaşandığı sonbahar- kış mevsimlerinde grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları da artış gösteriyor. Kışa hasta girmek istemeyen bireyler için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sercan Göde gripten korunmanın temel yöntemlerini anlattı.
“Düzenli ve dengeli beslenerek gripten korunun”
01 Kasım 2018 0 yorum 154

Kış ayları yaklaşırken ani hava değişiklikleri hastalık riskini de beraberinde getiriyor. Ani hava değişikliklerinin yoğun olarak yaşandığı sonbahar- kış mevsimlerinde grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları da artış gösteriyor. Kışa hasta girmek istemeyen bireyler için grip enfeksiyonu ve nezle ile ilgili bilinmesi gerekenleri, doğru bilinen yanlışları, alınması gereken önlemleri anlatan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr.  Sercan Göde, “Gripten korunmanın temel yöntemlerinden birisi düzenli ve dengeli beslenmedir” dedi.

Solunum sisteminin özellikle influenza virüsü tarafından enfekte edilmesi sonucu gribin meydana geldiğini söyleyen Doç. Dr. Sercan Göde, “Grip enfeksiyonu ve nezle yani halk arasında soğuk algınlığı olarak bilinen hastalık arasında çok fark vardır. Grip enfeksiyonu daha yavaş başlayan bir sürece sahiptir. Çok yüksek ateş görülebilir. Halsizlik, kas ağrısı, eklem ağrısı çok belirgindir. Hastanın günlük aktiviteleri aksayabilir. Nezle de öksürük başlıca semptom değilken, grip enfeksiyonunda öksürük başlıca semptomdur” dedi.

Grip enfeksiyonunun ilk 48 saat içinde fark edilip, tedavisine başlanılması durumunda bulgulara ek olarak antiviral bir tedavinin de uygulanması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Göde, “Nezle de etkene yönelik tedaviye gerek yoktur. Ani başlayan bir hastalık olan nezle yaklaşık 2-3 gün sürer. Hapşırma, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, göz semptomları sık bulgularıdır. Hastanın ateşi otuz sekiz dereceye kadar yükselebilir. Hafif bir halsizlik olsa da hasta günlük işlerine devam edebilir” şeklinde grip enfeksiyonu ve nezlenin farklarına değindi.

“Antibiyotiğin gribe faydası yok”
Antibiyotiklerin sadece bakteriler ve bazı parazitler üzerinde etkisi olduğunu belirten ve nezle ile gribin viral enfeksiyon olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Göde, “Antibiyotiklerin virüsler üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Hatta bağışıklık sistemi üzerinde negatif etkisi olduğu göz önünde bulundurulursa verilmemelidir ve verilmesi yanlıştır” diye konuştu.
Grip enfeksiyonun iyileşme süresinde genç, sağlıklı ve erişkin bireylerin tedaviyi yatarak geçirmelerine gerek olmadığını ifade eden Doç. Dr. Göde, risk grubundaki hastaların daha dikkatli olmaları gerektiğini ve grip enfeksiyonuna yakalanmış bireylerle yaşayanların da bu risk grubunda oldukları bilgisini verdi. Doç. Dr. Göde, risk grubundaki hastaların -KOAH hastaları, solunum yetmezliği durumları, şeker hastaları vb. durumu kontrol altına alınmadığı takdirde yoğun bakım ihtiyacına kadar gidebileceğine de değindi.

“Çocuklarda risk iki kat”
Sözlerine, çocukların anatomik yapısı gereği ve bağışıklık sistemlerinin henüz gelişme aşamasında olmasından dolayı iki tane risk faktörünün varlığından bahseden Doç. Dr. Göde, “Birinci risk, çocukların bağışıklık sistemleri henüz gelişmediği için enfeksiyon daha uzun seyredebilir. İkinci risk ise; çocukların solunum yolları erişkinlerden farklıdır. Çocukların gırtlaklarının hemen alt tarafında bulunan hava yolları en dar yerdir. Bu dar yolda çıkan solunum sıkıntısı, aynı zamanda halk arasında ‘kurup’ olarak da bilinen rahatsızlık durumu, erişkinlerde görülmezken çocuklarda sık rastladığımız özel bir durumdur. Bundan dolayı hastalar daha çok acile gitme ihtiyacı duyarlar” diyerek çocukların grip enfeksiyonunda daha temkinli olmaları konusunda aileleri uyardı.

Grip enfeksiyonundan korunmanın mümkün olup olmadığını cevaplayan Doç. Dr. Göde, virüsler hakkında ilginç konulara değindi. Virüslerin dünya üzerinde iklimleri takip ettiğini ve aktivitelerinin de bu doğrultuda ortaya çıktığını belirtti. Virüslerin aynı zamanda kışın daha aktif halde olduğunu bildiren Doç. Dr. Göde, hastaların yaz aylarında yine de dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Kış aylarında kalınan kapalı ortamlar ve virüslerin bu denli aktif olma durumu sebebiyle bulaşıcılığının daha fazla olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Göde, bireylerin ve risk faktörü içinde olanların kış gelmeden, özellikle eylül ayında grip aşısı olmaları gerektiğini söyledi. Günlük rutin içinde çok basit önlemlerle bireylerin kendilerini gripten koruyabileceğini söyleyen Doç. Dr. Göde, elleri sık sık yıkamanın bu konudaki önemine değindi.

Tek yönlü alınan C vitamini takviyelerinin gripten korunmaya yetmeyeceğini bildiren Doç. Dr. Göde, “C vitamini takviyesi tek başına yeterli gelmez. Çünkü bağışıklık sistemi bir bütündür. Asla onu bir vitaminle aktive edemezsiniz. Bu yüzden gripten korunmanın temel yöntemlerinden biri düzenli ve dengeli beslenmedir” dedi.
Seray Açar-Asena Karcıer İZMİR(Ege Ajans)

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Sağlık 0 yorum

Anne babalara düz tabanlık uyarısı

20 Mart 2019 33

Ortopedist İsmail Oytun, pek çok  ebeveynin çocuklarının yürürken içe basma şikayeti, “düz taban olacakları” korkusuyla hekime başvurduğuna dikkat [...]

Sağlık 0 yorum

Bayram mucizesi

16 Mart 2019 41

İzmir’de 9 yıl önce babası Bayram Abeş’ten (55) nakledilen böbrekle ikinci hayata başlayan Dilber Abeş Koç (30),  hayalini bile kuramadığı mutluluklara tıp sayesinde [...]

Sağlık 0 yorum

‘Dr. Bülent Zeren’ Karşıyaka’da ölümsüzleşti

15 Mart 2019 50

Karşıyaka Belediyesi, Türkiye’nin en önemli spor hekimlerinden biri olan, Karşıyaka’nın unutulmaz değerlerinden Op. Dr. Bülent Zeren’in ismini ilçede ölümsüzleştirdi. [...]

Sağlık 0 yorum

40 yaşından sonra göz tansiyonunuzu takip edin

13 Mart 2019 41

Uzmanlar,  başlangıçta hiç belirti vermeyen, ilerleyen dönemde çevresel görmeyi bozan, son dönemlerinde ise körlüğe yol açabilen görme [...]

Sağlık 0 yorum

Bahar Alerjisi Kapıda

12 Mart 2019 60

Hapşırma nöbetleri, burun akıntısı, gözlerde kızarma, kaşınma olarak kendini gösteren; yaşam kalitesini ciddi boyutlarda etkileyen üstelik soğuk algınlığıyla karıştırılıp [...]

Sağlık 0 yorum

Sessizden korkma, ağrı yaparsa önlem al

09 Mart 2019 61

Gastroenterolog Prof. Dr. Ethem Tankurt, kadınlarda ve 40 yaş üzerinde daha fazla görülen safra taşlarına “müdahale edilmemeli mi edilmemeli mi” konusuna açıklık [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2019-02-13-1550010832520-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

3 Gün Gaziantep

60 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Kış Deyince Akla İlk Gelen Grip!

189 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Anket

İzmir Büyükşehir Başkanınızı Seçin