YUKARI
bizimizmir-2018-11-10-1541838172902-10_kasimi_847x150.jpg

“Düzenli ve dengeli beslenerek gripten korunun”

Kış ayları yaklaşırken ani hava değişiklikleri hastalık riskini de beraberinde getiriyor. Ani hava değişikliklerinin yoğun olarak yaşandığı sonbahar- kış mevsimlerinde grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları da artış gösteriyor. Kışa hasta girmek istemeyen bireyler için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sercan Göde gripten korunmanın temel yöntemlerini anlattı.
“Düzenli ve dengeli beslenerek gripten korunun”
01 Kasım 2018 0 yorum 104

Kış ayları yaklaşırken ani hava değişiklikleri hastalık riskini de beraberinde getiriyor. Ani hava değişikliklerinin yoğun olarak yaşandığı sonbahar- kış mevsimlerinde grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları da artış gösteriyor. Kışa hasta girmek istemeyen bireyler için grip enfeksiyonu ve nezle ile ilgili bilinmesi gerekenleri, doğru bilinen yanlışları, alınması gereken önlemleri anlatan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr.  Sercan Göde, “Gripten korunmanın temel yöntemlerinden birisi düzenli ve dengeli beslenmedir” dedi.

Solunum sisteminin özellikle influenza virüsü tarafından enfekte edilmesi sonucu gribin meydana geldiğini söyleyen Doç. Dr. Sercan Göde, “Grip enfeksiyonu ve nezle yani halk arasında soğuk algınlığı olarak bilinen hastalık arasında çok fark vardır. Grip enfeksiyonu daha yavaş başlayan bir sürece sahiptir. Çok yüksek ateş görülebilir. Halsizlik, kas ağrısı, eklem ağrısı çok belirgindir. Hastanın günlük aktiviteleri aksayabilir. Nezle de öksürük başlıca semptom değilken, grip enfeksiyonunda öksürük başlıca semptomdur” dedi.

Grip enfeksiyonunun ilk 48 saat içinde fark edilip, tedavisine başlanılması durumunda bulgulara ek olarak antiviral bir tedavinin de uygulanması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Göde, “Nezle de etkene yönelik tedaviye gerek yoktur. Ani başlayan bir hastalık olan nezle yaklaşık 2-3 gün sürer. Hapşırma, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, göz semptomları sık bulgularıdır. Hastanın ateşi otuz sekiz dereceye kadar yükselebilir. Hafif bir halsizlik olsa da hasta günlük işlerine devam edebilir” şeklinde grip enfeksiyonu ve nezlenin farklarına değindi.

“Antibiyotiğin gribe faydası yok”
Antibiyotiklerin sadece bakteriler ve bazı parazitler üzerinde etkisi olduğunu belirten ve nezle ile gribin viral enfeksiyon olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Göde, “Antibiyotiklerin virüsler üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Hatta bağışıklık sistemi üzerinde negatif etkisi olduğu göz önünde bulundurulursa verilmemelidir ve verilmesi yanlıştır” diye konuştu.
Grip enfeksiyonun iyileşme süresinde genç, sağlıklı ve erişkin bireylerin tedaviyi yatarak geçirmelerine gerek olmadığını ifade eden Doç. Dr. Göde, risk grubundaki hastaların daha dikkatli olmaları gerektiğini ve grip enfeksiyonuna yakalanmış bireylerle yaşayanların da bu risk grubunda oldukları bilgisini verdi. Doç. Dr. Göde, risk grubundaki hastaların -KOAH hastaları, solunum yetmezliği durumları, şeker hastaları vb. durumu kontrol altına alınmadığı takdirde yoğun bakım ihtiyacına kadar gidebileceğine de değindi.

“Çocuklarda risk iki kat”
Sözlerine, çocukların anatomik yapısı gereği ve bağışıklık sistemlerinin henüz gelişme aşamasında olmasından dolayı iki tane risk faktörünün varlığından bahseden Doç. Dr. Göde, “Birinci risk, çocukların bağışıklık sistemleri henüz gelişmediği için enfeksiyon daha uzun seyredebilir. İkinci risk ise; çocukların solunum yolları erişkinlerden farklıdır. Çocukların gırtlaklarının hemen alt tarafında bulunan hava yolları en dar yerdir. Bu dar yolda çıkan solunum sıkıntısı, aynı zamanda halk arasında ‘kurup’ olarak da bilinen rahatsızlık durumu, erişkinlerde görülmezken çocuklarda sık rastladığımız özel bir durumdur. Bundan dolayı hastalar daha çok acile gitme ihtiyacı duyarlar” diyerek çocukların grip enfeksiyonunda daha temkinli olmaları konusunda aileleri uyardı.

Grip enfeksiyonundan korunmanın mümkün olup olmadığını cevaplayan Doç. Dr. Göde, virüsler hakkında ilginç konulara değindi. Virüslerin dünya üzerinde iklimleri takip ettiğini ve aktivitelerinin de bu doğrultuda ortaya çıktığını belirtti. Virüslerin aynı zamanda kışın daha aktif halde olduğunu bildiren Doç. Dr. Göde, hastaların yaz aylarında yine de dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Kış aylarında kalınan kapalı ortamlar ve virüslerin bu denli aktif olma durumu sebebiyle bulaşıcılığının daha fazla olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Göde, bireylerin ve risk faktörü içinde olanların kış gelmeden, özellikle eylül ayında grip aşısı olmaları gerektiğini söyledi. Günlük rutin içinde çok basit önlemlerle bireylerin kendilerini gripten koruyabileceğini söyleyen Doç. Dr. Göde, elleri sık sık yıkamanın bu konudaki önemine değindi.

Tek yönlü alınan C vitamini takviyelerinin gripten korunmaya yetmeyeceğini bildiren Doç. Dr. Göde, “C vitamini takviyesi tek başına yeterli gelmez. Çünkü bağışıklık sistemi bir bütündür. Asla onu bir vitaminle aktive edemezsiniz. Bu yüzden gripten korunmanın temel yöntemlerinden biri düzenli ve dengeli beslenmedir” dedi.
Seray Açar-Asena Karcıer İZMİR(Ege Ajans)

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Sağlık 0 yorum

Kanser tedavisinde yeni umutlar

16 Kasım 2018 23

Medikal Onkolog Doç. Dr. Gürbüz Görümlü,  birçok kanser türünde standart tedaviler sonrası ilerlemiş, DNA’sında genetik mutasyon (MSI) saptanan [...]

Sağlık 0 yorum

Çocuklarda diyabete dikkat!

16 Kasım 2018 19

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Damla Gökşen Şimşek, çocuklarda aşırı su tüketimi, sık idrara çıkma [...]

Sağlık 0 yorum

Bayraklı’da 9 yılda ücretsiz 8’inci diş polikliniği

15 Kasım 2018 32

Bayraklı Belediyesi, sağlık alanında sunduğu ücretsiz hizmetlerle vatandaşların her zaman yanında olmaya devam ediyor. Bu kapsamda ağız ve diş sağlığı için 5 farklı mahallede [...]

Sağlık 0 yorum

Diyabette doğru bilinen yanlışlara dikkat!

15 Kasım 2018 36

Buca Tıp Merkezi Endokrinoloji Bölümü Uzmanı Dr. B. Ogün Hatiboğlu, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle diyabet (şeker hastalığı) ile ilgili bilinen yanlışlarla [...]

Sağlık 0 yorum

Obezite kader değil!

13 Kasım 2018 79

Halk sağlığının korunmasına katkı sağlamak amacıyla bilinçlendirme çalışmalarını sürdüren Karşıyaka Belediyesi, ‘Obezite Tedavisi ve Obezite Cerrahisi’ [...]

Sağlık 0 yorum

Meme kanserini önlemek “elinizde”

01 Kasım 2018 99

Kadınlarda en sık görülen kanserlerden biri olan meme kanserinin toplumda 4 bin kadından birinde görüldüğünü kaydeden Özel Tınaztepe Hastanesi Genel Cerrahi [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2018-11-08-1541707961274-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

3 Gün Gaziantep

60 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Filiz Güleç

Sevimli Fil Tanrı Ganesh Ve Aren

7 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv