YUKARI

EKONOMİDE ÇİZİLEN PEMBE TABLOLARIN SONU GELMİYOR

EKONOMİDE ÇİZİLEN PEMBE TABLOLARIN SONU GELMİYOR
22 Ocak 2015 0 yorum 1048

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, İzmir’de icra davalarının sayısından büyük artış yaşandığını belirterek, “Ekonomide çizilen pembe tabloların sonu gelmiyor ama İzmir’in üçte biri icralık durumda” dedi.
 
Türeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir’de son yıllarda icra davalarında büyük bir artış yaşandığına dikkati çekti.
İcra müdürlüklerinde 2014 yılında bir önceki yıldan devredilenlerle birlikte 1 milyon 400 bin dosyaya bakıldığını ifade eden Türeli, “Bu rakam 4 milyon nüfuslu kentte yaşayanların üçte 1'inden fazlasının icralık olduğunu göstermektedir. Takip dosyalarının başında bankalardan alınan otomobil ve tüketici kredileri, kredi kartı ile cep telefonu fatura borçları gelmektedir” dedi.

“Söz konusu artış sonucunda İzmir’de bulunan icra müdürlüklerinin yetersiz kaldığı dosyaların koridorlara istiflendiği ifade edilmektedir” diyen Türeli, şunları kaydetti:
“Ekonomide çizilen pembe tabloların sonu gelmiyor ama İzmir’in üçte biri icralık durumda. Nitekim uzmanlar, icra takiplerinin bu kadar fazla olmasının ekonominin kötü gidişatıyla alakalı olduğunu belirterek, bunun da vatandaşlarda psikolojik sıkıntıya da neden olduğunu ifade etmektedirler.”

 -“EKONOMİDE YARATILAN PEMBE TABLO”
İzmir’de icra davalarına yaşanan durumun, hükümetin ekonomide yaratmaya çalıştığı pembe tabloya ve kişi başına milli gelirin arttığı söylemlerine aykırı bir durum teşkil ettiğini belirten Türeli, önergesinde şu sorulara yer verdi:
“-2003-2014 döneminde yıllar itibarıyla İzmir’de icra müdürlüklerince haklarında icra takibi yapılan kişi sayısı kaçtır?
-2003-2014 döneminde yıllar itibarıyla İzmir’de kaç kişinin icra takibi hacizle sonuçlanmıştır?
-2003-2014 döneminde yıllar itibarıyla İzmir’de bankalar ile kredi ve finans kuruluşlarından kredi kullanıp borcunu ödeyemediği için haklarında icra takibi yapılan kişi sayısı kaçtır? Bu dönemde, bankalar ile kredi ve finans kuruluşlarına borcunu ödeyemediği için kaç kişi icra yoluyla haciz işlemine tabi tutulmuştur?
 
-2003-2014 döneminde yıllar itibarıyla İzmir’de kredi kartı borcunu ödeyemediği için haklarında icra takibi yapılan kişi sayısı kaçtır? Bu dönemde, kredi kartı borcunu ödeyemediği için kaç kişi icra yoluyla haciz işlemine tabi tutulmuştur?
-2003-2014 döneminde yıllar itibarıyla esnaf ve kefalet kooperatiflerine ödenmeyen borçlarından dolayı haklarında icra takibi yapılan kişi sayısı kaçtır? Bu dönemde, esnaf ve kefalet kooperatiflerine borcunu ödeyemediği için kaç kişi icra yoluyla haciz işlemine tabi tutulmuştur?
-2003-2014 döneminde yıllar itibarıyla İzmir’de cep telefonu faturası borcunu ödeyemediği için haklarında icra takibi yapılan kişi sayısı kaçtır? Bu dönemde, cep telefonu faturası borcunu ödeyemediği için kaç kişi icra yoluyla haciz işlemine tabi tutulmuştur?
-İzmir’de bulunan icra dairelerindeki araç ve personel sayısı nedir? Bu sayıyı artırmak gibi bir düşünceniz var mıdır?

-AKP Hükümetleri döneminde uygulanan ekonomik ve sosyal politikaların söz konusu olumsuz tablonun ortaya çıkmasında rolü olduğunu düşünüyor musunuz?

-Vatandaşların icra borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir çalışma yapılması düşünülmekte midir? Varsa çalışma hangi detayları içermektedir?”

 

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Politika 0 yorum

Gaziemir’de temizlik devrimi

22 Ekim 2015 4243

Gaziemir Belediyesi yine bir ilke imza atarak temizlikte deterjan dönemini sona erdirip, dezenfektan temizliğine geçti. Bundan böyle Ata Evi, Evde Yaşlı Bakım Hizmeti, pazaryerleri ve çöp kutusu [...]

Politika 0 yorum

Geleneği bozun, oy verin

05 Haziran 2015 4602

Belde belediyelerinin kapatılmasına tepki göstererek 3 seçimdir oy kullanmayan Kütahya’nın Kuşu köyünün İzmir’de yaşayan sakinlerine seslenen CHP Milletvekili Adayı Murat Bakan, “Siz hemşehrileriniz [...]

Politika 0 yorum

Dönüşümü yerinde yapacağız

03 Haziran 2015 5355

CHP İzmir Milletvekili Adayı Murat Bakan, partisinin ve yönetimindeki belediyelerin kentsel dönüşümü yerinde yapma anlayışına sahip olduğunu ifade etti. Uzundere’de Aksaraylıların konuğu [...]

Politika 0 yorum

Sertel’den Bakan’a destek

02 Haziran 2015 4529

Milletvekilliği adaylığının düşürülmesi ile ilgili başlattığı hukuk mücadelesinde bu hafta Anayasa Mahkemesi’nden sonuç çıkmasını bekleyen Atila Sertel, CHP İzmir Milletvekili Adayı [...]

Politika 0 yorum

Kapı kapı akşam mesaisi

01 Haziran 2015 4033

CHP İzmir Milletvekili Adayı Murat Bakan, Limontepe’de kapı, kapı dolaşarak vatandaşlara partisinin icraatlarını anlattı. Karabağlar Belediye Meclis üyeleri Emel Tongabay ve Latif Büyükdağ’ın [...]

Politika 0 yorum

Gezi Ruhu ile mücadele ediyoruz

29 Mayıs 2015 5750

Gezi eylemlerinin yıldönümünde Anatolian Tigers Motosiklet Kulübü’ne konuk olan CHP İzmir Milletvekili Adayı Murat Bakan, “İktidara karşı gezi ruhu ile mücadele ediyoruz. Bu saltanatı yıkacağız” [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2019-09-26-1569517145908-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

3 Gün Gaziantep

60 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Kış Deyince Akla İlk Gelen Grip!

189 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv