YUKARI

Hangi anaokulunu seçmeli, çocuğun uyumu nasıl sağlanmalı?

Hangi anaokulunu seçmeli, çocuğun uyumu nasıl sağlanmalı?
22 Ağustos 2014 0 yorum 999

36 ayını tamamlayan çocukların bireysel vesosyal gelişimleri için anaokulu eğitiminin önemine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. NeslihanKoçer, anaokulu seçimi ve çocuğun anaokuluna uyumunu kolaylaştırmak için annebabalara önemli uyarılarda bulundu.

 

İzmir Üniversitesi Çocuk Gelişimi ProgramBaşkanı Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, anaokulu ve anasınıfı öğrencilerinin08-12 Eylül tarihleri arasında okula hazırlık dönemine gireceklerini hatırlattıve okul seçimi, çocuğun okula kolay uyum sağlayabilmesi için önerilerdebulundu. Eylül ayı sonu itibariyle 36 ayını tamamlayan ancak 66 ayınıdoldurmayan çocukların anaokulu ve uygulama sınıflarına, 48 ayını dolduranancak 66 ayını doldurmayan çocukların ana sınıflarına, 67-68-69 aylık olup davelisinin yazılı talebi veya sağlık raporu doğrultusunda ilkokula kaydı bir yılertelenen çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına öncelikle kaydedilebileceğikararının alındığını hatırlatan Koçer, “İlkokula başlaması gereken ve yaşçakayıt hakkını elde eden çocuklardan 66-67-68 aylık olanları, velisinin vereceğidilekçeyle, 69-70-71 aylık olanları ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarınıbelgeleyen sağlık raporuyla okul öncesi eğitime yönlendirilebilecek veyakayıtlarını bir yıl erteleyebilecekler” dedi.

 

Aileler için anaokulunun bulunduğu konum,eve yakınlığı, fiziksel koşulları, tuvaletlerinin-lavabolarının sayısı ve temizolması, yemekhanesinin temiz ve hijyenik koşullara sahip olması, bahçesininözellikleri, içinde bulunan oyuncaklarının yapısı ve sağlamlığı, sınıftabulunan çocuk sayısı, eğitimcilerin ve bakım verenlerin sayısı, fiyatının uygunolması genelde aileler tarafından seçim sırasında ilk aranılan özelliklerioluşturuyor. Oysa Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer’e göre kurumların fizikselyapısı ve ücretlerinden daha önemli olan ve gözden kaçırılmaması gereken nokta,çocuğun gelişim alanlarının tümünü destekleyen ve eğitimin temel noktası olan okulöncesi eğitimin hangi ciddiyet ile verildiği ve eğitimcilerin niteliği. Koçer,seçim yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle açıklıyor:

 

Para tuzağı aktivitelere aldanmayın

“Kurumun kendine ait bir vizyonunun vefelsefesinin olması, kurumda uygulanan eğitim modeli ve bu modelin güncelliğive çocukların hangi gelişim alanlarını nasıl desteklediği mutlaka göz önündebulundurulmalıdır. Çocukların yaş ve gelişim alanlarına uygun olmayan, parakazanmak adına sunulan aktivitelerden kaçınılmalı, bunun yerine çocuğun gelişimalanlarını destekleyen, eğlendirerek bilgi dağarcığını geliştiren, çocuklarınmutlu zaman geçirmesini sağlayan aktivitelere yer veren kurumlar tercihedilmelidir. Özellikle doğa ve çevre ile ilgili etkinliklere yer veren kurumlarhem yaşamın daha kolay anlaşılmasını ve yaşamla ilgili kavramların oluşmasınısağlayacak hem de doğaya duyarlı bireyler yetiştirilmesi açısından örnekolacaklardır.”

 

Anaokulu yaşantısının çocuğun ilerikidönemlerdeki okul yaşantısına da bir model olması açısından önemli olduğunubelirten Koçer, ilk defa evden ve anneden ayrılmanın, kuralları olan vekalabalık bir ortamda bulunmanın çocuğu olumsuz etkileyebileceğini belirtti veekledi:

 

Yaşıtları ile oynayarak yeni bilgileröğreneceğini anlatın

“Bu olumsuzlukları en aza indirgeyebilmekiçin öncelikle çocuğun zihinsel olarak yeni bir ortama katılacağı, orada kendiyaşıtı veya büyük çocukların olacağı, çocuğun anaokulunda bulunacağı saatlerdeoyunlar oynayarak yeni bilgiler öğreneceği anlatılmalıdır. Zihinsel olarak farklıbir ortamda bulunmaya hazırlanmasının yanı sıra çocukların davranışsal boyuttada yeni girecekleri ortam için hazırlanması önemlidir. Okulda herkes tarafındanuyulması gereken kurallar bulunduğu, bu kuralların çocukların hep beraber dahagüzel ve sağlıklı bir ortam için gerekli olduğu somut örneklerleaçıklanmalıdır. 

 

Başlamadan önce okulu birlikte ziyaret edin

Anneden ilk defa ayrılarak kalabalık vekuralları olan bir ortama girmenin çocukta kaygı, endişe ve korkuyaratabileceğini belirten Koçer, “Kuruma başlamadan önce çocuk okulu ziyaretetmeli, olanak varsa orada çalışan personelle tanıştırılmalıdır” dedi.Çocukların sorumluluk almalarına izin verilerek heyecanlarının paylaşılmasıgerektiğini hatırlatan Koçer, anaokulunda kullanacağı gereksinimleri içinalışverişin çocuk ile birlikte yapılması gerektiğini söyledi. Çocuklarınkaygılarını ifade edebilecekleri ortamların yaratılması gerektiğine dikkatçeken Koçer, “Çocukla beraber olunan ortamlar aynı zamanda çocuklarınkaygılarını dile getirebilecekleri paylaşıma açık ortamlar olduğundan çocuk ilekonuşularak kaygıları anlaşılmalı ve rahatlatma yoluna gidilmelidir” dedi.

 

Uyum sağlaması için ona zaman verin

Çocukların anaokuluna uyum sağlaması içinkademeli bir geçiş sürecinin yaşanması gerektiğini belirten Koçer, “Anaokulunabaşladığı ilk günler çocuk tam gün okulda kalmamalı, ilk hafta adaptasyonaçısından hangi ebeveynden kolaylıkla ayrılıyorsa onun tarafından anaokulunabırakılmalı, çocuğa belirtilen saatte okuldan alınmalıdır” dedi.

 

Sınıfta çocuğunuzun yanında kalmayın

Aileden birinin çocuğun yanında kalmasınınsınıftaki diğer çocukları olumsuz etkilediği kadar, sınıf ortamında disiplinisağlamaya çalışan öğretmen için de zor bir durum oluşturacağını ifade eden Yrd.Doç. Dr. Koçer, “Çocuk ile vedalaşılarak sınıftan uzaklaşılmalıdır” dedi.

 

Tutarlı olun, kaygınızı çocuğunuzayansıtmayın

Koçer, çocukların ilk defa bulunduklarıortamda huzursuz olmalarının ve bunu ailelerine yansıtmalarının olağan olduğunusöyledi. Koçer, “Aileler bu durumda sabırlı ve şefkatli davranmalı,çocuklarının duygularını dinlemeli, olumlu davranış ve durumu ön plana çıkaraködüllendirmelidirler. Çocukların anaokulu ya da anasınıfına alışmaları içinailelerin tutarlı olmaları, belirlenen rutinlere uymaları ve kaygılarınıçocuklarına yansıtmamaları gereklidir” açıklamasında bulundu.

 


YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Eğitim 0 yorum

İhracat Akademisi İkinci Dönem Mezunlarını Verdi

07 Ekim 2019 50

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ve BASİFED (Batı Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu) işbirliğinde kurulan İhracat Akademisi ikinci mezunlarını verdi. 2018 yılında [...]

Eğitim 0 yorum

Karbem ışık saçıyor

16 Eylül 2019 120

Karabağlar Belediyesi’nin tüm olanaklarını seferber ettiği Karabağlar Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezi (KARBEM), sosyal belediyecilik anlayışına örnek oluşturuyor. Lise ve üniversiteye [...]

Eğitim 0 yorum

Karşıyaka Belediyesi’nden karşılıksız eğitim bursu

12 Eylül 2019 68

Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için çalışmalarını sürdüren Karşıyaka Belediyesi, yeni öğretim yılında toplam bin 100 ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisine [...]

Eğitim 0 yorum

Karşıyaka’nın Filizleri’nde yeni dönem başlıyor

05 Eylül 2019 82

Karşıyaka Belediyesi’nin koordinatörlüğünde, her kesimden gönüllülerinin katkıları ile üniversite öğrencilerine karşılıksız burs desteği sağlanan [...]

Eğitim 0 yorum

Baysem'de eğitim öğretim sezonu açıldı

29 Ağustos 2019 102

Bayraklı Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezi BAYSEM, 2019-2020 eğitim-öğretim sezonunu açtı. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal öğrencilere, eğitim konusunda ellerinden ne [...]

Eğitim 0 yorum

Bornova Belediyesi’nin seramik kursu çocukların hayallerini geliştiriyor

26 Ağustos 2019 138

Bornova Belediyesi Hobi ve Beceri Edindirme Kursları kapsamında düzenlenen yaz kursları çocukların ilgi odağı oluyor. Bornova Merkez Kurs Binası’nda gerçekleşen seramik [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2019-09-26-1569517145908-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

3 Gün Gaziantep

60 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Kış Deyince Akla İlk Gelen Grip!

189 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv