YUKARI

İnternetten sosyal tacizde ceza yüzde 50 artılırıyor

Eğer sizin de telefonunuza, sosyal medya hesaplarınıza sürekli olarak rahatsız edici mesajlar geliyorsa, tehdit, hakaret gibi istenmeyen durumlarla karşılaşıyorsanız siz de ısrarlı takip ve sosyal taciz mağduru olabilirsiniz.
İnternetten sosyal tacizde ceza yüzde 50 artılırıyor
12 Nisan 2017 0 yorum 427

Eğer sizin de telefonunuza, sosyal medya hesaplarınıza sürekli olarak rahatsız edici mesajlar geliyorsa, tehdit, hakaret gibi istenmeyen durumlarla karşılaşıyorsanız siz de ısrarlı takip ve sosyal taciz mağduru olabilirsiniz. Gelişen teknolojiyle birlikte telefon, internet ve sosyal medya adeta hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelirken bu kaynaklar kullanılarak yapılan sosyal taciz, dünya üzerinde özellikle kadın ve çocuklardan oluşan milyonlarca insanı mağdur ediyor. Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü akademisyenleri, bu tür olaylarla karşılaşmamak için alınması gereken tedbirleri ve yaşanması halinde yapılması gerekenleri anlattı.
 
 Türkiye'de Kadına Yönelik Aile içi Şiddet Araştırması verilerine göre, her 10 kadından 3’ü hayatında en az 1 kez ‘stalking’ (ısrarlı takip) olarak adlandırılan şiddet türüne maruz kalıyor. Araştırmaya göre; en yaygın takip biçimleri ise telefonla arama, kısa mesaj, mektup ya da e-posta ile sosyal medya sosyal medya aracılığıyla takip etme ve çalışılan ya da yaşanılan mekanlara gelerek rahatsız etme biçiminde ortaya çıkıyor. Araştırma sonuçları, sık rastlanan ısrarlı takip eylemlerinin faillerinin daha çok yabancılar olduğunu ortaya çıkarırken ölüm ve zarar verme tehdidi içeren ısrarlı takip biçimlerinin faillerinin ise daha çok eski eşler ve eski sevgililer olduğunu ortaya koyuyor.
 
 Microsoft’un, aralarında Türkiye’nin de olduğu 14 ülkede gerçekleştirdiği "Dijital Nezaket Endeksi" anketine göre ise ülkemizde internet kullanıcılarının yüzde 71’i, çevrimiçi tehditlere maruz kalıyor. Türkiye dışındaki araştırma sonuçlarında ‘itibar zedeleyici riskler’ yüzde 47 olarak gösterilirken Türkiye’de ise bu oran yüzde 56. Kişisel ihlaller kategorisinde, yüzde 37 ile ‘istek dışı iletişim’ tüm tehditler arasında ikinci sırada yer alıyor ve kişisel ihlaller kategorisinin temelini oluşturuyor. Mahremiyet odaklı tehditlerde ise yüzde 29 ile ‘istek dışı mesajlaşma’ ve yüzde 18 ile de ‘cinsel taciz’ en yaygın tehditler olarak öne çıkıyor.
 
KANUN AĞIR CEZALAR ÖNGÖRÜYOR
Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem, sosyal taciz, ısrarlı takip gibi olayların suç olduğunun altını çizerek bu eylemlerin sosyal medya gibi elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıktan faydalanılarak yapılması halinde, şikayete bağlı olmaksızın dava açılarak ceza artırımına gidileceğini söyledi. Prof. Dr. Erdem, “Bu tarz suçlar kişisel hak ve özgürlüklerin ihlali anlamına gelir. Israrla kişiyi rahatsız eden davranışlar, sadece sosyal taciz kapsamında bir suç değil. Bu kapsamda işlenebilecek fiillerin cezası Türk Ceza Kanununa göre birçok maddede düzenlenmiş. Sadece, ısrarla başkasını rahatsız etme, huzur ve sükununu bozma suçunu düzenleyen 123. madde ile bile 1 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Taciz, eğer cinsellik içeriyorsa, cinsel taciz suçuna girer. İnternet yoluyla ya da sosyal medya olanakları kullanılarak yapılması cezanın yarı oranında ağırlaştırılmasına neden olur. Ayrıca 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun uyarınca da böyle bir durumla karşılaşan kişi, ilgili makamlara başvurarak tacizde bulunan kişi hakkında uzaklaştırma ya da koruma talep edebilir” dedi.
 
YETER Kİ İLGİLİ MERCİLERE BAŞVURULSUN
İnternet ortamında bu tarz eylemlerin artmasının, beraberinde sanki serbest bir ortam olduğu algısı oluşturmaması gerektiğini vurgulayan Erdem, “Bu tarz suçlar hiçbir zaman cezasız kalmaz. Yeter ki buna maruz kalan kimse ilgili mercilere başvursun. Kanunlarımızda bunları cezalandıracak suçlar var. Kadınlar ve çocuklar en fazla mağdur olanlar. Araştırmalara göre, bunların da yüzde 90’ından fazlası, olayı adli mercilere aktarmıyor. Ancak bazı zorluklar da var. İnternet üzerinden yapılan paylaşımın kime ait olduğunun tespiti zor olduğu için sıkıntı olabiliyor. Sadece ceza hukuku yoluyla çözülecek bir problem değil. Her ülkenin hukuk sistemi farklı olduğu için yetki çatışmaları gündeme geliyor. Bir yerde suç olan diğerinde olmuyor. İnternet suçları açısından en ciddi problem, uluslararası işbirliğini sağlamak. Bu yönde adımlar atılmalı” diye konuştu.
 
 GÜVENLİK AYARLARI VE GİZLİLİĞE DİKKAT
Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz ise böyle olaylarla karşılaşmamak için sosyal medyada kişisel güvenlik ayarlarımıza ve gizliliğimize dikkat etmenin büyük önem taşıdığını vurguladı. Koltuksuz, “Herkesin elinde akıllı telefon, falanca lokantada nerede olduğunun fotoğrafını çekip paylaşıyor. Bir şeyi paylaştığınızda sadece takipçilerinizle paylaşmıyorsunuz, herkesle paylaşıyorsunuz. Bilgileriniz, paylaşımlarınız 100 binlerce kişiye açılıyor. Bunların içinde bir sürü kötü niyetli insan var. Bir sosyal medya platformu, bizimle ilgili ne kadar çok bilgi barındırıyorsa bizim için o kadar tehlikeli. Tacizci olarak adlandırılan kişiler, yalnızca birkaç tık ile hangi firmada çalıştığınızdan, adresinize, gittiğiniz mekanlara kadar her şeyi tespit edebilir. İnsanların, öncelikle bu alışkanlıklardan vazgeçmesi lazım” dedi.
 
ÇOCUKLARA EĞİTİM VERİLMELİ
Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, “Ne dersek diyelim bunu yapanlar olacak. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar. Öncelikle onları eğitmek gerekiyor. Eğitimin işe yaramadığı durumlarda ise kişilerin bilişim savcılıklarına başvurmayı bilmesi lazım. Sokakta yürürken biri hakaret ediyor, bıçak çekiyor, kavga ediyor karakola gidiyorsunuz. Aynı şeyi internet üzerinden yaşadığınızda da yapma alışkanlığını kazanması lazım insanların. Bilecekler ki bilişim savcısı var, siber suçlar polisi var. Bu adamlar peşine düşer ve yakalar. Sizin psikopatla, sapıkla anlaşma misyonunuz yok. Bunu kesinlikle yapmayın. Mekanizmaları harekete geçirebilmeyi bilmek gerekiyor. Türkiye’de birçok ülkeden daha iyi çalışıyor. Yasalarımız var. Ama insanlarımız bu konuda bilinçli değil” diye konuştu.
 
SİBER HUKUK KÜRESELLEŞMELİ
Kişilerin adına fotoğrafları, bilgileri kullanılarak ya da pornografik fotoğraflarla sahte hesapların açılması gibi olaylarla sıklıkla karşılaşıldığını ifade eden Koltuksuz, “Sosyal medya platformlarının merkezleri yurtdışında olduğu için teknik olarak kimin yaptığının tespiti açısından bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Servis sağlayıcı bilgileri vermemiş olabilir. Adalet sisteminin yurtdışında dava açması, sistemi olması kolaylaştırılması gerekiyor. Türkiye’de hiç şubesi olmayan uluslararası firmalar Türkiye’de bir siber saldırıya uğradığında, kopya program kullandıysanız size nasıl dava açıyorsa bizim insanımız da orada onlara dava açabilmeli. Her şeyde olduğu gibi siber hukuk da küreselleşebilmeli” dedi.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Tadilat aylarına özel moloz seferberliği

16 Temmuz 2019 23

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tadilat ve tamirat işlerinin artması üzerine, atıklar için harekete geçen Buca Belediyesi, sokaklardaki moloz kirliliğine özel çalışma [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Bisikletli ulaşımda İzmir örnek olacak

16 Temmuz 2019 25

Kentte bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve teşvik etmek için önemli atılımlar yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler’in [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Batur; 100 Günde Yüz Güldürdü

16 Temmuz 2019 31

Rekor oy alarak Konak Belediye Başkanı seçilen Abdül Batur, 100 günlük hizmet süresini doldurdu. “Birlikte Konak” sloganıyla başlattığı seçim kampanyasında [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

İzmir'de gece yolcularının sayısı artıyor

15 Temmuz 2019 28

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ilk 100 gün projeleri arasında hayata geçirilen toplu ulaşımda “Baykuş" seferleri büyük ilgi [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Derelerden 65 bin ton atık çıkarıldı

14 Temmuz 2019 47

İZSU Genel Müdürlüğü yağışlı mevsimin bitmesinin ardından derelerde temizlik çalışmalarını hızlandırdı. Başta Meles ve Arap olmak üzere yaz aylarında kokuya [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Başkan Batur’dan Kahramanlar’a Pazaryeri müjdesi

14 Temmuz 2019 50

Kahramanlar’da bölge halkının çözüm beklediği pazaryeri sıkıntısı sona eriyor. Kahramanlar Mahalle Muhtarlığı ziyaretinde bölge sakinleriyle bir araya gelen Konak [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2019-07-14-1563059571102-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

3 Gün Gaziantep

60 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Kış Deyince Akla İlk Gelen Grip!

189 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv