YUKARI

İşitme engelliler ''sessiz film'' çekimi öncesi ''Güzel Köylü'' dizi setinde...

İşitme engelliler ''sessiz film'' çekimi öncesi ''Güzel Köylü'' dizi setinde...
27 Temmuz 2014 0 yorum 1375

BİRartıİKİ KişiselYaratıcılık Atölyesi'nin ''ENGELSİZ SANATI  DESTEKLİYORUZ'' sloganıylahayata  geçirdiği etkinlikler dizisininyeni projesi "SESSİZLİK'TE FİLM" start aldı.    İzmir SağırlarıKoruma ve Kalkındırma Derneği üyelerinden oluşan bir grup işitme engelli, projeyürütücüsü Didem Ayas  başkanlığında, Muğla'da çekimleri süren "Güzel Köylü" adlı dizi setiniziyaret etti.

Kendi imkanlarıylaamatör olarak film çeken "SESSİZLİK'TE FİLM" ekibi, yeni filmçalışmalarının öncesinde,  ilk defaprofesyonel bir ortamda nasıl film çekildiğine tanık oldular.

"GüzelKöylü"nün senarist, yönetmen, kameraman ve teknik çalışanlarıyla tanışan''SESSİZLİK'TE FİLM'' ekibi, biraraya geldikleri oyuncularla da sohbet ederek,merak ettiklerini sorup öğrenme fırsatı yakaladılar.

Kostüm hazırlığındansahne düzenine, sesten ışığa teknik düzenlemeleri yerinde izleyen''SESSİZLİK'TE FİLM'' ekibi, işaret dili rehberi ile ziyaret ettikleri sette,bir film çekimi için yapılan çalışmaları yerinde görerek farklı bir bakışaçısına sahip oldular.

 

EN BÜYÜK SIKINTILARIALTYAZI KULLANILMAMASI

Proje yürütücüsü Didem Ayas, konuya ilişkin yaptığıdeğerlendirmede, BİRartıİKİ Kişisel Yaratıcılık Atölyesi'nin evsahipliğinde,''Engelsiz Sanatı Destekliyoruz'' sloganıyla, işitme engellilere yönelik Mayısayında bir etkinlikler dizisi başlattıklarını hatırlattı.

Bu kapsamda, ''SESSİZLİK'TE DANS'' gösterisiyle, işitmeengeli olan öğrencileri duyabilen öğrencilerle aynı sahnede buluşturduklarını,kulak tıkacı dağıtıkları izleyicilerin de gösteriyi sessiz izlemelerinisağladıklarını aktaran Ayas, aynı zamanda bir farkındalık çalışması olangösteriyle çok güzel bir başarıya imza attıklarını kaydetti.

Ayas, bu dizinin ikinci çalışması olan ''SESSİZLİK'TE FİLM''projesinin de, Muğla'da çekimi yapılan ''Güzel Köylü'' setini ziyaretlebaşladığını belirterek, işitme engellilerin televizyon ve sinema filmi ileilgili en büyük sıkıntılarının altyazı veya işaret dili rehberi kullanılmamasıolduğuna dikkat çekti.

Daha önce amatör bir film çeken bu ekibin, yeni projeleriniprofesyonel anlamda desteklemek için set ziyareti, senaryo yazımı, kurgu gibikonularda bilgilendirileceğini dile getiren Ayas, ''Bu ziyaretimiz, İzmirSağırları Koruma ve Kalkındırma Derneği üyelerinden oluşan SESSİZLİK'TE FİLMekibimiz için çok önemli bir adım oldu. Bir filmin nasıl çekilmesi gerektiğinigördüler. Bu anlamda projemize destek vererek bizi ağırlayan 'Güzel Köylü' dizifilminin yönetmeni Mustafa Şevki Doğan'a, senarist Filiz Ekinci'ye,sorularımıza açık yüreklilikle cevap veren dizi oyuncularına ve tüm ekiparkadaşlarına teşekkür ederiz'' dedi.

 

''SESSİZLİK'TE  FİLM'' PROJESİ"

BİRartıİKİ Kişisel Yaratıcılık Atölyesi'nin, toplumdaengelli duyarlılığını arttırma hedefiyle yola çıktığı ve ''Engelsiz SanatıDestekliyoruz'' sloganıyla 2014 Mayıs ayında başlattığı etkinlikler dizisindeözellikle işitme engellilerin kişisel ve mesleki gelişimine destek verilmesiamaçlanıyor.

Bu kapsamdaki projelerin ilki olan ''SESSİZLİK'TE DANS''Farkındalık Gösterisi, İzmir genelinde iki kere sahnelendi. Projede, TülayAktaş İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencileri ile Tevfik Fikret Lisesiöğrencileri birlikte yer aldılar.

Dizinin ikinci projesi olan ''SESSİZLİK'TE FİLM'' projesiise yönetmeninden oyuncusuna tüm ekibini işitme engellilerin oluşturduğu birfilm olacak. Filmin konusu bu kişilerce belirlenecek, senaryosunu bu ekip hazırlayacak..BİRartıİKİ, filmin senaryo yazımı, çekimi, oyuncuların hazırlanması ve kurguaşamalarında işitme engellilere bilgi aktarımı ve teknik konusunda yönlendiricidestek verecek.

BİRartıİKİ, montajlandıktan sonra filmin gösterimini, sosyalsorumluluk projesi kapsamında işitme engellilerin de katılımıyla yapacak.

İşaret dilinin kullanılacağı bir çalışma olması sebebiylesinema dünyasına farklı bakış getirmesi öngörülen ''SESSİZLİK'TE FİLM''  projesi, kullanılacak altyazı sayesindesadece işitme engellilere değil daha geniş kitlelere hitap edecek.

''ENGELSİZ SANATI DESTEKLİYORUZ'' etkinlikler dizisi, engeliolan ve olmayan kişileri biraraya getirerek; yazarlık, tiyatro, pandomim, koro,ritm, spor gibi projeler bütünüyle işitme engellilerin kişisel ve meslekigelişimlerini desteklemeye, engellilerin sosyal hayata dahil olmalarınıkolaylaştırmaya devam edecek.


YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Başkan Soyer’in ilk büyük buluşması üretici kooperatifleriyle gerçekleşti

20 Nisan 2019 32

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kenti tüm paydaşlarıyla birlikte yönetme vizyonu doğrultusunda önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Kentin refahını [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Karşıyaka Çocuk Müzesi’ne ‘çevre dostu’ proje

20 Nisan 2019 34

Karşıyaka Belediyesi tarafından, Ege Orman Vakfı ile Hayat Boyu Öğrenme Mesleki Eğitim ve Geliştirme Derneği işbirliğinde hazırlanan ‘Sıfır Karbon Noktası’ başlıklı proje [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Batur’dan Amatör Spor Kulüplerine destek sözü

18 Nisan 2019 41

Konak Amatör Spor Kulüpleri Birliği’ne üye kulüp başkanları Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’u makamında ziyaret etti. Birlik Başkanı Mehmet Şerif Demir [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Köy Enstitüleri Bornova’da anıldı

17 Nisan 2019 42

Cumhuriyet tarihinin en önemli eğitim kurumlarından olan Köy Enstitüleri, kuruluşunun 79. yılında Bornova Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği işbirliği ile [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Karşıyaka’nın bilim kahramanları Amerika’da!

17 Nisan 2019 39

Karşıyaka Belediyesi Vecdi Altay Çocuk Kulübü öğrencileri, her yıl dünya genelinde binlerce çocuk ve genç bilim kahramanını buluşturan ‘First Lego [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Batur’a EBSO’dan tebrik ziyareti

17 Nisan 2019 49

Ege Bölgesi Sanayi Odası başkanı Ender Yorgancılar, oda yönetim kurulu ile birlikte, 31 Mart yerel seçimlerinde konak Belediye Başkanı seçilen Abdül Batur’u ziyaret [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2019-04-09-1554765153652-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

3 Gün Gaziantep

60 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Kış Deyince Akla İlk Gelen Grip!

189 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Anket

İzmir Büyükşehir Başkanınızı Seçin