YUKARI

İzmir sağlıklı uzun yaşamın merkezi olacak

Egeli turizmciler, gelir düzeyi yüksek yaşlı turistleri hedefleyen ve zengin turizm çeşitliliğine sahip İzmir’i merkeze alan “Healthy Long Life Zone” (Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi) projesini yaşama geçirmek için harekete geçti.
İzmir sağlıklı uzun yaşamın merkezi olacak
01 Haziran 2017 0 yorum 453

Egeli turizmciler, gelir düzeyi yüksek yaşlı turistleri hedefleyen ve zengin turizm çeşitliliğine sahip İzmir’i merkeze alan “Healthy Long Life Zone” (Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi) projesini yaşama geçirmek için harekete geçti. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, yerel yönetimi ve merkezi hükümeti, tüm İzmir’in önünü açabilecek, devinime, değişime, dönüşüme yönelik bu projeye sahip çıkmaya çağırdı. 
 
İzmir Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi projesinin teknik toplantısı Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin merkezinde gerçekleştirildi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, TÜRSAB Yurt Dışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Serdar Çelenk ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Uzmanı İlknur Bodur teknik toplantıda bir araya geldi. 
 
Hüseyin Baraner, yüksek gelir grubuna mensup yaşlı turist potansiyeline yönelik Healthy Long Life Zone (Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi) projesini İzmir’den başlatacaklarını söyledi. 7 Aralık 2017 günü başlayacak 11. Travel Turkey İzmir-Turizm Fuar ve Kongresi etkinlikleri kapsamında, uluslararası nitelikte “1. Sağlıklı Uzun Yaşam Zirvesi” düzenleneceğini hatırlatan Hüseyin Baraner, şu bilgileri paylaştı: 
 
“Healthy Long Life Zone projesi turizm sektörüne soluk aldıracak, sağlıklı, uzun yaşam trendini esas alacak bir proje. Turizm sektörünün tüm paydaşlarının desteğiyle, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin koordinasyonunda yürütülecek bu projenin yaşama geçirilmesi için sağlıklı çevre şart. Bu anlamda Türkiye’nin en cazip noktası İzmir. Avrupa’daki 30 milyon insanın otuzda biri buraya çekmek gerek. Devlet desteklerse, bu konseptte Avrupa’dan ilk aşamada 1 - 1,5 milyon turist getirilebilir.” 
 
TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, üst gelir grubuna mensup yaşlı turist potansiyeline yönelik, altı aydır üzerinde çalışılan Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi projesini desteklediklerini söyledi. Projeyle Türkiye’de en çok ihtiyaç duyulan yeni bir model oluşturulmasının hedeflendiğini anlatan İşler, “İzmir değerli bir ürün ve bu ürünün çok ucuz bir destinasyon olarak pazarlanmasını istemiyoruz” dedi. 
 
İzmir’in diğer ürün ve markalarıyla beraber rekabet etmesini ve bir üst segmente odaklanmasını istediklerini kaydeden Mehmet İşler, “Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi projesi, İzmir’in ihmal edilmişliğinin giderecek, doğa ve çevre ile bütünleşen yeni bir turizm çeşitliliğine taşıyacak önemli bir proje” diye konuştu. “İzmir turizmi sadece deniz - kum - güneşten, kongre ve fuarlardan ibaret değil” diyen İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
“Sağlık tesisleri, gastronomisi, tarihi, kültürel varlıklarının yanı sıra doğası ve temiz çevresiyle İzmir çok zengin turizm çeşitliliğine sahip. Ekonomik durumu iyi olup sağlıklı ve uzun yaşamı hedefleyen yaşlı Avrupalı turistler için bölgemiz ideal bir destinasyon. Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi Projesi, İzmir’in çözüm projelerinden biri. Krizlere karşı direnç sağlayacak, doğru, İzmir’e yakışan bir proje. Bu kıyafet, İzmir’e uyan, yakışan, şık bir kıyafet. Yerel yönetimi ve merkezi hükümeti tüm İzmir’in önünü açabilecek, devinime, değişime, dönüşüme yönelik barışçı bu projeye sahip çıkmaya çağırıyoruz.” 
 
Ülkemizin yanlış ve sığ turizm politikaları nedeniyle ucuza pazarlandığını belirten Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Serdar Çelenk, “Ülkemiz turizminin kurtuluşu her şey dahil otellerin duvarları arkasında değil, turizmi çeşitlendirip sahaya yaymakta. Bunun yanında da kalitenin, dolayısı ile katma değerin artması gerekiyor. Az turistten çok gelir elde etmek, hem ülkemizin döviz gelirini arttırır, hem de doğal kaynaklarımızı daha az kullanmış oluruz” dedi. Çelenk, “Sağlıklı uzun yaşam konseptini oluşturmak için, mutfağımızdan doğamıza, yerel kültürümüzden insanımıza kadar her şeyimiz var. Ege sağlıklı yaşamın baş kenti olmayı hak ediyor” diye konuştu. 
 
Toplantıda Healthy Long Life Zone (İzmir Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi) projesine ilişkin kriterleri belirlemek, standartları tanımlamak için teknik çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. Haziran ayı içinde düzenlenecek çalıştayda konu turizm sektörünün tüm paydaşlarının katılımıyla yeniden ele alınacak. Sonraki aşamada sağlık, zindelik, uzun yaşam ürünleri pazarlayan tur operatörleriyle bir araya gelinecek. 

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Turizm 0 yorum

Boyalık Otel’den Çocuklara Tatil Hediye

20 Ocak 2018 973

Tüm özel günlerde konuklarının karşısına özel programlarla çıkan Boyalık Beach Hotel, sömestr tatilinde de çocukları unutmadı. Birbirinden zengin menüsü, [...]

Turizm 0 yorum

Swissotel Büyük Efes: “Türkiye’nin En İyi Yönetilen Ege Bölgesi Şehir Oteli”

19 Ocak 2018 985

GM Turizm ve Yönetim Dergisi tarafından bu yıl 8.si gerçekleşen “QM Awards Quality Management Awards (Kalite Yönetim Ödülleri 2017” sahiplerini buldu. 10 dalda [...]

Turizm 0 yorum

Ege Her Mevsim Güzel

02 Ocak 2018 961

Ege Bölgesi yaz turizmiyle göz önünde olsa da kayak merkezleri, kaplıcaları ve milli parkları ile birlikte kışın da insanların uğrak yeri olmaya devam ediyor. Başta Ege Üniversitesi [...]

Turizm 0 yorum

Renaissance Izmir’in Yeni Genel Müdürü Ali Sarı

29 Eylül 2017 1377

110’dan fazla ülkede, 30 adet marka ve 6000’den fazla turizm yatırımına sahip, dünyanın en büyük konaklama zinciri Marriott International’ın ‘lifestyle’ [...]

Turizm 0 yorum

Hilton İzmir Yeni Satış Direktörü Mehmet Kalay

29 Eylül 2017 1347

Hilton İzmir Satış Direktör Yardımcısı Mehmet Kalay, otelin Satış Direktörlüğüne getirildi.  Hilton Worldwide Ailesine ilk adımı stajyer olarak Las Vegas Embassy [...]

Turizm 0 yorum

Nostalji Boat Foça – Midilli Seferlerine Başlıyor

11 Eylül 2017 1089

Foça'da balık Deniz turları ,Dikili , Çandarlı ,Karaburun turları gerçekleştire Nostalji Boat 15 Eylül Cuma gününden itibaren her Cuma Foça Limanından [...]

bizimizmir-2017-08-14-1502660564080-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2018-06-11-1528711625506-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Çok Keyifli, Çok Heyecanlıyım…

59 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Filiz Güleç

Sevimli Fil Tanrı Ganesh Ve Aren

7 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Hangi Türün İnsanısın?

45 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Son Yorumlanan Haberler

İZİKAD’dan  e-okul projesi

20 Haziran 2018 1389

İZİKAD’dan  e-okul projesi

19 Haziran 2018 1389

İZİKAD’dan  e-okul projesi

18 Haziran 2018 1389

Haydi İzmir için oylamaya!

17 Haziran 2018 1

İZİKAD’dan  e-okul projesi

17 Haziran 2018 1389

Reklam

bizimizmir-2018-03-24-1521870398576-emlak.jpg