YUKARI

Kanserden korunmanın 12 yolu

Kanser, 2018 yılında dünyada yaklaşık 9.6 milyon ölüme neden oldu, her 6 ölümden 1’i kansere bağlı olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre ise kanser, Türkiye’de 2017 yılında ise her 5 ölümden 1’nin nedeni oldu.
Kanserden korunmanın 12 yolu
01 Nisan 2019 0 yorum 100

Kanser, 2018 yılında dünyada yaklaşık 9.6 milyon ölüme neden oldu, her 6 ölümden 1’i kansere bağlı olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre ise kanser, Türkiye’de 2017 yılında ise  her 5 ölümden 1’nin nedeni oldu. Dünyadaki verilere bakıldığında en sık rastlanan kanserler sırasıyla akciğer, meme, prostat, deri ve mide kanseri oldu.

Dünyada ve Türkiye’de giderek yaygınlaşan kansere yönelik alınan önlemler ve kamuoyunu bilinçlendirme çalışmaları Türkiye’de 1-7 Nisan  “Kanser Haftası’’ kapsamında artarak devam ediyor.

Kanser haftasında hastalıktan korunma yöntemleri konusunda bilgi veren EÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Işıl Ergin, Dünya Sağlık Örgütünün Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından geliştirilen öneriler dizisi ile kanserden korunmanın 12 yolunun “Avrupa Kansere Karşı Kod (ECAC)” başlığı ile açıklandığını söyledi. 

Kodun, ilk kez 1987'de yayınlandığını belirten Doç. Dr. Ergin, ‘‘ 2012-2013 yılında IARC'ın önderliğinde iki yıl süren çalışmalarda kanserden korunma önerilerine son şekli verildi. Öneriler, hedef kitlenin genel halk olduğu gerçeğini göz önüne alarak, davranışsal araştırma ve iletişim uzmanları tarafından oluşturuldu. Avrupa'nın önde gelen kanser bilimcileri, bu 12 maddeyi kanser önleme hakkındaki en son bilimsel kanıtlara dayanarak derledi. Bu önerilen tavsiyelere uyulması halinde, Avrupa'daki kanser nedeniyle ölümlerin neredeyse yarısının önlenebileceği tahmin ediliyor’’ şeklinde konuştu.
Yayınlanan uyarılar ile bireylerin kanser riskini azaltmak için kendileri veya aileleri için yapabilecekleri eylemlerin 12 maddede özetlendiğini ifade eden Doç. Dr. Işıl Ergin, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerini şu şekilde sıraladı:
1. Sigara içmeyin. Hiçbir bir tütün ürününü kullanmayın.
2. Evinizde sigara içmeyin. Tütünsüz işyeri politikalarını destekleyin.
3. Sağlıklı vücut kilosunda olmak için harekete geçin.
4. Günlük yaşamda fiziksel olarak aktif olun. Oturarak geçirdiğiniz zamanı sınırlandırın.
5. Sağlıklı beslenin: Tahıl, bakliyat, sebze ve meyveyi bol tüketin. Yüksek kalorili yiyecekleri sınırlandırın (yüksek şekerli ve yağlı yiyecekler), şekerli içeceklerden kaçının.  İşlenmiş et ürünlerinden uzak durun; kırmızı eti sınırlı tüketin, çok tuzlu yiyeceklerden uzak durun.
6. Eğer alkol kullanıyorsanız, kullanımınızı sınırlandırın. Kanserden korunmak için alkol kullanmamalısınız.
7. Özellikle çocukları aşırı güneşten uzak tutun. Güneş koruyucu kullanın. Solaryum kullanmayın.
8. İşyerlerinde, sağlık ve güvenlik kurallarına uyarak kansere yol açan maddelerden kendinizi koruyun.
9. Evinizde yüksek radon seviyelerinden kaynaklı radyasyona maruz kalmadığınızdan emin olun. Yüksek radon seviyesini düşürmek için önlemler alın.
10. Kadınlar için: Emzirmek annenin kanser riskini azaltmaktadır. Bebeğinizi emzirin. Hormon tedavileri kanser riskini arttırmaktadır. Hormon kullanımını sınırlandırın.
11. Çocuklarınızın aşılarını yaptırın: • Hepatit B aşısı (yenidoğanlarda). İnsan papillomavirus aşısı (HPV) (kızlarda).
12. Ulusal Kanser taramaları kapsamında taramalarınızı yaptırın.
Risk faktörlerinin azaltılması konusunda hem bireye hem de kamuya önemli görevler düştüğünü ifade eden Doç. Dr. Ergin, ‘‘ Bireyin doğduğu, yaşadığı, çalıştığı ortamların, risk faktörlerinin en aza indirgendiği koşullarda olması önemli. Bireyin, yediği gıdanın, içtiği suyun ve soluduğu havanın bu risk faktörlerini içermemesi gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü de kanserlerin önlenmesi ve kontrolü çabalarında kamu politikalarının daha fazla çaba sarfetmesi gerektiğini belirtiyor. Bireyin üstlenebileceği roller açısından bakıldığında da yol gösterici ve anlaşılır önerilere ihtiyaç var. Ancak bireylerin kanserden korunmada başarısı, bu eylemlerinin hükümet politikaları ve uygulamaları ile desteklenmesini gerektiriyor’’ dedi. 
Kanserlerin oluşum sürecinden de bahseden Doç. Dr. Ergin, ‘‘ Kanser,  bireyin genetik özellikleri ve dış etmenlerin etkileşimi ile ortaya çıkan değişiklikler sonucunda gelişiyor. Bu gelişim, normal hücrelerden tümör hücrelerine dönüşümü içeren çok aşamalı bir süreç. Bu süreçte etkili olan dış etmenleri fiziksel (ultraviyole ışınları ve radyasyon), kimyasal (asbestoz, tütün dumanı, aflatoksin, arsenik vb.) ve biyolojik (çeşitli virüs, bakteri ve parazit enfeksiyonları) kanserojenler olarak 3 ana grupta toplayabiliriz. Bireylerin kanser olma olasılığını artıran bu unsurlar ve ilişkili davranışlar risk faktörleri olarak tanımlanıyor. Bu risk faktörlerinin ortadan kaldırılması veya asgari düzeye indirilmesi gerekiyor’’ dedi.
Ali İhsan Mimtaş
İZMİR(Ege Ajans)

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Sağlık 0 yorum

Ay dede hastalığına dikkat

17 Haziran 2019 45

Endokrinolog Prof. Dr. Mitat Bahçeci, vücudun aşırı miktarda kortizol’a maruz kalmasının neden olduğu, halk arasında “Ay dede” hastalığı olarak bilinen  “Cushing [...]

Sağlık 0 yorum

Prof. Dr. Darcan, “ Diyabet hastalarında beslenme, egzersiz ve insülin tedavisi önemli”

14 Haziran 2019 130

Halk dilinde şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, kan şekerinin çok yüksek olduğunda ortaya çıkan bir hastalık olarak biliniyor. Pankreas tarafından üretilen bir hormon [...]

Sağlık 0 yorum

Kadınlara özel poliklinik

13 Haziran 2019 41

İzmir Kent Hastanesi, kadınlarda en sık görülen kanser türü olan ve yaklaşık her 8 kadından birinin hayatının bir döneminde karşısına çıkan meme kanserine yenik [...]

Sağlık 0 yorum

Bayramda ani kilo artışı yaşamamak için bunlara dikkat!

01 Haziran 2019 123

Bayramda tüketilen aşırı yiyecek ve özellikle aşırı şeker, ani kilo artışı yapabileceği gibi çeşitli hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olabiliyor.  Ramazan [...]

Sağlık 0 yorum

Bayram tatlınız; meyve ve kuru yemişler olsun

01 Haziran 2019 81

Diyetisyen Safiye Taş Koçyiğit Ramazan Bayramı’nın geleneksel tadı olan çeşit çeşit sütlü ve şerbetli tatlılardan uzak durmanın çok zor olduğunu belirtirken, [...]

Sağlık 0 yorum

Uzm. Dr. Oral, “Obezite, en riskli 10 hastalıktan biri”

22 Mayıs 2019 93

Obezite, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlanıyor. “22 Mayıs [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2019-06-15-1560604083652-site1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

3 Gün Gaziantep

60 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Kış Deyince Akla İlk Gelen Grip!

189 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2019-05-18-1558182851869-punta.jpg