YUKARI

Kısırlık tedavisi için geç kalmayın

Düzenli aralıklarla ve ortalama bir yıl kadar uygun koşullar sağlanıp gebelik elde edilememesi bir kısırlık belirtisi olarak bilinmektedir.
Kısırlık tedavisi için geç kalmayın
06 Mayıs 2018 0 yorum 332

Düzenli aralıklarla ve ortalama bir yıl kadar uygun koşullar sağlanıp gebelik elde edilememesi bir kısırlık belirtisi olarak bilinmektedir. Kadın ve erkekte kısırlığın işaretleri olabilecek durumlar bilinirse geç olmadan doktora başvurup uygun tedaviye başlanılması önemlidir.

Özel Ege Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy, İnfertilite yani kısırlık hakkında detaylı bilgi verdi.

''Kısırlık belirtileri ve nedenleri''
Bazı kadınlarda hiçbir belirti vermeyen kısırlık, çoğu kadın için pek çok işaretle sinyal vermektedir. Üreme çağındaki kadınlarda en basit kısırlık belirtisi adet kanamalarındaki düzensizliklerdir.Erkeklerde kısırlık belirtileri kadınlardakinden çok daha az sayıda ve az fark edilebilir düzeydedir.

1 ) Genel faktörler
Yalnızca kadını etkileyen genel faktörler içinde yaş, sigara içimi, cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar, aşırı kilolu ya da zayıf olmak sayılabilir.

2 ) Yaş
27 yaşından sonra, döllenme kabiliyeti hızlı bir şekilde azalmaya başlar ve 35 yaşından sonra ise, döllenme yeteneği belirgin bir şekilde düşer.

Yumurtalık rezervi açısından; 40 yaşında bu oran yalnızca yüzde 3’tür. 44 yaş ve sonrasında hamile kalma ihtimali tedavi olmasına rağmen oldukça düşüktür. 35 yaş üzerinde olanlar için bu süre 6 ay olarak önerilmektedir.

3 ) Sigara içimi
Sigara içmek, yumurtalığın faktörlerini olumsuz açıdan etkiler. Oluşan bu bozukluğun derecesi, sigara içilen süre ile beraber tüketilen miktara da bağlıdır. Aynı zamanda sigara, döllenmiş olan yumurtanın taşınması ve rahim tarafından tutulmasını da ciddi anlamda etkilemektedir. Sigara içen kişilerde, içmeyenlere göre kısır olma ihtimali, % 65 civarında fazlalık göstermektedir.

4 ) Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar, kısırlığa sebebiyet verebilir.Vakit geçirmeden tedavi olarak, üreme sisteminde hasarların kalması önlenebilir.

5 ) Vücut ağırlığı ve yeme bozuklukları
Yağ hücreleri, seks organları gibi östrojen (kadınlık hormonu) hormonu oluştururlar. Çok fazla yağ hücresinin olması, fazla hormon üreterek hamile kalma şansını ciddi oranda azaltmaktadır. Çok az yağ hücresinin olması halinde de, yetersiz seviyede ki östrojen hormonu üretimine bağlı olarak, adet düzeni bozulmaktadır. Bunun yanı sıra, fazla kilolu ve obez kadınların, kısırlık tedavisinde elde edilecek başarının düşebildiği ve tedavi ücretini arttırdığını, aynı zamanda hamile kaldıkları zaman, yüksek riskli gebe olma oranının daha yüksek olduğu bildirilmiştir.

6 ) Kemoterapi
Kısırlık için, oldukça yüksek risk etkenidir. 3 kür kemoterapi sırası, yumurtalıklarda bulunan yumurta miktarını azaltırken, 4 kür kemoterapi ardından, hormon seviyesi menopozal düzeylere kadar gelmektedir.

7 ) Yumurtlama bozuklukları (Ovulatuvar)
Yumurtlama bozukluklarını 3 farklı grupta inceleyebiliriz. Bunlardan birincisi, hipogonadotropik hipogonadism olarak bilinen ve beyinden salgılanarak yumurtalıkları idare eden hormonların, gerekli olandan daha az seviyede olmasından kaynaklanan bir durumdur. Bu kadınlarda, tedavi yapılmadan önce bir beyin MR’ı çekilmesi ve prolaktin ölçümlerinin yapılması gereklidir.

Başka bir grup, yumurtlama bozukluğu hipergonadotropik hipogonadism olarak bilinen ve yumurtalık içinde bulunan yumurtaların, beklenenden erken zaman içerisinde tükenmesine bağlı olan durumdur. Bu durum, erken menopoz olarak da bilinmektedir. Üçüncü grup yumurtlama problemi ise, kadınlarda en çok görülen, ve hormon bozukluğu olan polikistik over sendromudur.

8 ) Polikistik over sendromu (PKOS)
Sebebi tam olarak bilinmemektedir. Henüz gelişmemiş yumurtalar, çevresel dizilimi ve fazlası ile erkeklik hormonu salgılayan, stroma diye bilinen tabakanın kalınlaşması ile alakalıdır.

9 ) Endometriozis ( Çikolata kisti )
Rahim içerisini çevreleyen endometrial hücrelerin, rahim dışında yerleşerek çoğalmasıdır. Genel olarak, 35 yaşın üzerinde olan kadınlarda görülür. Bu hücrelerin bir bölümü de, geriye doğru giderek tüplerin içerisinden karın boşluğuna doğru dökülür. Genel olarak bu hücreler, vücutta bulunan savunma mekanizmaları tarafından yok edilir. Fakat bazı kadınlarda, bu mekanizmalar yeteri kadar iyi çalışmaz ve bunun sonucunda endometrial hücreler, karın zarı üzerine yerleşerek çoğalmaya başlarlar. Kısırlığa neden olurlar.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Sağlık 0 yorum

Oruç tutarken kilo almak istemeyenlere uyarı

24 Mayıs 2018 41

Özel Tınaztepe Hastanesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden Dyt. Pınar Ongun, ramazan ayında oruç tutanlara doğru ve dengeli beslenme konusunda uyarılarda bulundu. Ramazanın [...]

Sağlık 0 yorum

Geniz Eti Tedavi Edilmezse İşitme Kaybı Oluşabilir

23 Mayıs 2018 36

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Osman Kapkın, horlama, rahat nefes alamama gibi sorunlara yol açabilen geniz eti rahatsızlığının tedavi edilmediği takdirde işitme kaybına [...]

Sağlık 0 yorum

Ramazan'da diş bakımınızı ihmal etmeyin

22 Mayıs 2018 45

Diş Hekimi Sibel Seven Ramazan'da oruç tutanlara ağız ve diş bakımı hakkında önemli hatırlatmalar yaptı. Dt. Seven, diş plağı oluşumuna karşı "Sahur ve iftardan sonra [...]

Sağlık 0 yorum

İftar ile sahur arasına 4 öğün sığdırın

17 Mayıs 2018 100

Diyetisyen Safiye Koçyiğit, oruçta geçecek 16 saatin sonunda iftarla sahur arasında ideal beslenmenin önemine dikkat çekti. Oruç tutarken, kas kaybetmeden zayıflamanın [...]

Sağlık 0 yorum

Saç Ekimi Öncesi Doğru Analiz Önemli

10 Mayıs 2018 305

Saç ekimi öncesi yapılacak doğru analiz ve planlamanın ekim başarısından önemli bir unsur olduğunu belirten Gazi Hastanesi Saç Ekim Merkezi Direktörü Yasemin Gülgör, [...]

Sağlık 0 yorum

Bademcik ameliyatında ağrısız yöntem

08 Mayıs 2018 312

Özel Ege Şehir Hastanesi'nde uyguladığımız bir yöntem olan Termal Welding Sistemi ile bademcik ameliyatını ağrısız, kanamasız yapmak mümkün olmaktadır. Bademcik ameliyatlarında [...]

bizimizmir-2017-08-14-1502660564080-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2018-05-10-1525955168769-01.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Çok Keyifli, Çok Heyecanlıyım…

59 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Filiz Güleç

Sevimli Fil Tanrı Ganesh Ve Aren

7 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Tutkularının Kölesi Olmayan İnsanı Getir Bana!

44 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2018-05-15-1526362325199-received_10156265343564720.gif

Son Yorumlanan Haberler

Reklam

bizimizmir-2018-03-24-1521870398576-emlak.jpg