YUKARI

Tiroit kontrollerinizi ihmal etmeyin

Özel Tınaztepe Hastanesi ve Buca Tıp Merkezi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Ogün Hatiboğlu, toplumda sıkça görülen tiroit nodülleriyle ilgili bilgi verdi.
Tiroit kontrollerinizi ihmal etmeyin
28 Temmuz 2018 0 yorum 565

Özel Tınaztepe Hastanesi ve Buca Tıp Merkezi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Ogün Hatiboğlu, toplumda sıkça görülen tiroit nodülleriyle ilgili bilgi verdi. Uzm. Dr. Hatiboğlu, tiroit nodüllerinin çoğunun zararsız olduğunu, ancak kanser riski taşıyıp taşımadığının mutlaka belirlenmesi gerektiğini vurguladı. 

Tiroit nodüllerinin hasta ve hekim açısından üç önemli özelliğinden bahseden Uzm. Dr. Hatiboğlu, nodüllerin kanser olup olmadığı, kontrolsüz bir şekilde çalışarak aşırı hormon üretimi ile hipertroidi denilen hastalığa yol açıp açmadığı ve büyük nodüllerde rastlanan etraf dokulara baskı yapıp yapmadığının belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Tiroit nodüllerinin oluşumunda iyotun gıda ile yetersiz alınması, genetik yatkınlık, çevresel ve kişisel özellikler gibi değişik faktörlerin etkili olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Hatiboğlu, “Hastaların büyük bir kısmında nodüllere bağlı bulgu yoktur. Çoğu nodül başka bir şikayetle başvuru sırasındaki muayenede ya da başka bir nedenle yapılan boyun görüntülemesi sırasında saptanır. Bir kısmında boyun bölgesinde şişlik ele gelebilir veya görülebilir. Bazen nodüller çok büyüdüğünde nefes darlığı ve yutkunmada zorluğa neden olabilir. Hastaların çoğu sinirli oluşunu, çabuk yorulmasını veya çarpıntılarını bu nodüllere bağlasalar da, aslında arada belirgin bir ilişki yoktur” dedi. 

Tiroid nodüllerinin büyük çoğunluğunun (yüzde 90- 95) iyi huylu olmasına rağmen bir kısmının (yüzde 5- 10) kanser hücreleri içerebildiğini hatırlatan Uzm. Dr. Hatiboğlu, bu olasılık nedeniyle bir tiroit nodülü değerlendirilirken hedefin, kanseri yakalamak olduğunu belirtti.

BÜYÜK NODÜLLERE AMELİYAT

Elle yapılan muayeneden sonra en önemli tetkik olan tiroit ultasonografisinin nodül hakkında daha detaylı bilgi verdiğini de sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Hatiboğlu, şöyle konuştu:

“Hastanın öyküsü, muayenesi ve ultrasonografisi birlikte değerlendirilerek kanser açısından şüpheli bulgular varsa ince iğne aspirasyon biyopsisi gerçekleştirilmelidir. İnce iğne aspirasyon biyopsi sonucunda kanser veya kanser kuşkusunun belirtildiği tüm nodüller ameliyat edilmelidir.

Nefes borusuna baskı yapan büyük nodüllü vakalar ise kanser kuşkusu olmasa bile ameliyat edilmelidir.

İnce iğne aspirasyon biyopsi sonucu iyi çıkmış tüm nodüller, ultrasonografi ile izlenmeye devam edilmelidir. Nodülün takibinde kanser lehine değişikliklerin izlenmesi durumunda iğne biyopsisinin tekrarı düşünülmelidir. Tiroit hormon seviyeleri normal düzeylerde iken nodüllerin büyümesine engel olmak için tiroit hormonu tedavisi verilmesi genellikle yararlı olmamaktadır.”

Hastanın nodülü veya nodülleri otonom, yani aşırı çalışan nodüllerse bunu T3, T4 ve TSH gibi tiroit fonksiyonlarını gösteren kan testleri ile ispatlamak ve tiroit sintigrafisi ile nodüllerin sıcak nodül olduğunu göstermek gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Hatiboğlu, Sıcak nodüllerde kanser olasılığı düşük olduğundan çoğunlukla iğne biyopsisine gerek olmadığını ve sıklıkla radyoaktif iyot verilerek tedavi edildiğini söyledi.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Sağlık 0 yorum

Eğitimde başarı için, anne babalara uyarı

16 Eylül 2018 55

Psikolog Meral Avcı çocukların eğitim hayatında başarılı olabilmeleri için öncelikle buna istekli olmaları gerektiğini söyledi. Çocuk istemedikten sonra, onun başarılı [...]

Sağlık 0 yorum

Okul öncesi göz muayenesini ihmal etmeyin

15 Eylül 2018 61

Özel Tınaztepe Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü Uzmanı Op. Dr. Tümay Kocaoğlu, çocuklarda göz bozukluklarının erken dönemde ve doğru zamanda teşhis [...]

Sağlık 0 yorum

Konak Belediyesi’nden ücretsiz ve anonim HIV testi

14 Eylül 2018 73

Konak Belediyesi’nin Mayıs ayında açtığı Gönüllü Danışmanlık ve HIV Test Merkezi hafta içi her gün 08:30 – 17:00 saatleri arasında ücretsiz hizmet [...]

Sağlık 0 yorum

Tüp bebekte genetik tanı uygulamaları sağlıklı gebelik şansını artırıyor

07 Eylül 2018 285

Özel Tınaztepe Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Erdal Aktan, tüp bebek tedavisi gören hastalara sağlıklı gebelik şansını artıracak uygulamalar hakkında [...]

Sağlık 0 yorum

Buzdan gelen tehlike

25 Ağustos 2018 518

Sıcak havaların artışıyla birlikte besin zehirlenmesinin yanı sıra buz zehirlenmesi de sıklıkla yaşanıyor. Yazın tüketimi artan buzlu içecekler ve buz ilaveli gıdalar konusunda [...]

Sağlık 0 yorum

Bornova Belediyesi’nden vatandaşa evinde hizmet  

24 Ağustos 2018 739

Sağlık alanında eğitimden diş tedavisine, hasta nakil hizmetinden evde bakım hizmetlerine kadar pek çok alanda çalışmalar yapan Bornova Belediyesi evde gebe, lohusa ve bebek, çocuk [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2018-09-13-1536844224940-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

3 Gün Gaziantep

60 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Filiz Güleç

Sevimli Fil Tanrı Ganesh Ve Aren

7 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2018-08-18-1534599179952-izmir-emlak-dergi-21,5x29,5.jpg