YUKARI
bizimizmir-2017-03-27-1490646932388-ozmoz-reklam-mobil-01-01.jpg

Uzay Kampı Türkiye Geleceğinin Liderlerini Yetiştiriyor

Uzay Kampı Türkiye, 7-15 yaş grubu arasındaki öğrencilere uzay bilimleri ve teknolojileri eğitimi veren; benzerlerinden de sadece ABD ve Kanada’da bulunan bir eğitim merkezi
Uzay Kampı Türkiye Geleceğinin Liderlerini Yetiştiriyor
08 Haziran 2017 0 yorum 87

Uzay Kampı Türkiye, 7-15 yaş grubu arasındaki öğrencilere uzay bilimleri ve teknolojileri eğitimi veren; benzerlerinden de sadece ABD ve Kanada’da bulunan bir eğitim merkezi. İzmir’de kurulu tesisteki tüm eğitimlerde NASA dizaynlı astronot simülatörleri kullanılıyor.

Katılmcılar 15’er kişilik takımlara ayrılıyorlar ve yaklaşık birebir ölçülerdeki Discovery uzay mekiği simülatörüyle sanal uzay mekiği uçuş görevinin yapıldığı, Ay’da yürümenin, ağırlıksız ortamda hareketin, sürtünmesiz ortamın canlandırıldığı iki, beş ve altı günlük programlarla, tam bir uzay macerası yaşıyorlar. Uzay bilimleri eğitimlerinin yanısıra takım çalışması, zaman yönetimi, özgüven arttırımı ve liderlik eğitimleri de veriliyor.

Öğrenciler güvenilir ellerde…

  • Uzay Kampı Türkiye binası; eğitim merkezinin yanısıra yemekhane, yatakhane ve reviriyle tam bir entegre tesis olarak çalışıyor. Öğrenciler sabah, öğle ve akşam yemeklerini Uzay Kampı Türkiye yemekhanesinde hep birlikte yiyorlar. Her öğünde besleyici ve doyurucu yemek çeşitleri sunuluyor.
  • Ayrı ayrı katlarda bulunan kızlar ve erkekler yatakhanelerinde 24 kişilik odalar var. Yatakhanelerin hemen yanıbaşında öğrencilerden sorumlu eğitimcilerin odaları yer alıyor. Güvenlik personeli ve kameralarla yatakhane giriş ve çıkışları sürekli kontrol altında.
  • Kampta, çalışma saatlerinde görev yapan bir doktor, 24 saat görev yapan hemşire ve 8 yataklı bir revir var. İlaçlar hemşirelerin gözetiminde veriliyor.

Üst Düzey İlgi...
Aynı eğitim kalitesinde İngilizce ve Türkçe dil seçeneklerinde sunulabilen programlar hem yurt içinden hem yurt dışından büyük ilgi görüyor. Grup rezervasyonu yapılması halinde okul yöneticilerinin tercihlerine göre özelleştirilebilen “Yıldızlar ve Gezegenler Macerası” programlarındaki müfredat daha fazla astronomi ve roket bilimi, daha çok simülatör kullanımı gibi ek aktivitelerle zenginleştiriliyor.

Uzay Kampı Türkiye’ye açıldığı 2000 yılından bugüne kadar, aralarında ABD, İngiltere, Almanya, Rusya, Uruguay, İtalya ve Çin’in de olduğu 60 farklı ülkeden 200 bini aşkın kişi katıldı. Yıl boyunca gelen katılımcıların %70’ten fazlasını daha önceki yıllarda da programlara katılmış okul grupları oluşturuyor.

Elektronik Devrelerle Tasarım, Mars’ta Sanal Gezinti, Uzay Uçuşu Simülasyonu…
Eğitim öğretim yılı boyunca okul gruplarına programlar sunan kamp yaz tatiline özel 2 ve 6 günlük programlar sunmaya hazırlanıyor. Bu yılın yeniliği Space Maker Yaz Kampı. 12-15 yaş grubu öğrencileri için planlanan ve 6 gün sürecek programda tasarım çalışmaları ön plana çıkıyor.

İnsanın üretme ve paylaşma güdüsünün, teknolojinin sunduğu imkanlarla birleşerek somut örneklere dönüştüğü bir akım olarak tanımlanan “maker” (yapıcı) hareketi uzay teknolojileri eğitimine entegre edilerek sunulacak. STEAM (Fen-Teknoloji-Mühendislik-Sanat-Matematik) öğrenme yaklaşımlarıyla desteklenen içerikte, grafik programlama dilleri öğretilerek hayal gücünün elektronik devreler ve bileşenler aracılığıyla tasarıma dönüştürülmesi anlatılacak. Katılımcılar astronot simülatörlerini kullanıp teknolojik gelişmeleri öğrenirlerken aynı zamanda proje planlaması, yönetimi, bütçelendirme ve tanıtma gibi aşamalardan oluşan atölyelerde 3D yazıcılarla tasarım yapacaklar.

4 Haziran’da başlayıp 19 Ağustos’ta sona erecek yaz kampı programlarında diğer sençenekler şöyle:

Yaz Kampı (6 Gün / 9-15 yaş)
NASA tasarımlı simülatörlerle eğitim, roket yapılması ve fırlatılması, uzay istasyonlu sanal uzay uçuşu görevi, sanal Mars gezisi, sihirli kürede astronomi, astronot macera parkurunda yarışmalar gibi birbirinden eğlenceli ve eğitsel aktivitelere ek olarak; özel etkinlikler gecesi, havuz aktivitesi, barbekü partisi gibi sosyal ve kültürel etkinlikleri içeriyor.

Robot Aktiviteli Yaz Kampı (6 Gün / 12-15 yaş)
Katılımcılar programlama ve algoritmalarla tahmin, ölçüm ve modelleme gibi matematiksel kavramları kullanarak gerçek bilim insanları ve mühendisler gibi çalışacaklar; robot tasarlayarak simülasyon ortamında Mars’a “ilk insanlı uçuşu” planlayacaklar. Bilim; teknoloji, mühendislik ve matematik kullanımlarıyla öğrenme ortamının merkezine yerleştirilen yaratıcı problem çözme teknikleri ve yenilikçi yaklaşımlarla anlatılacak.

Yıldızlar ve Gezegenler Macerası (2 Gün / 9-15 yaş)
Sanal uzay uçuş görevi, teleskopla gökyüzü gözlemi, uzay giysileri, 2 adet astronot simülatörü kullanımı gibi aktiviteleri içeriyor. Uzay bilimleri ve teknolojileri alanındaki çalışmalar hakkında bilgilendirmeyi hedefleyen program, haftasonunda değerlendirilebilecek eşsiz bir uzay macerası olarak öne çıkıyor.

Aile-Çocuk Uzay Kampı (2 Gün / 7-11 yaş)
7-11 yaş grubundan bir çocuğun ve bir ebeveynin (veya 18 yaşından büyük bir refakatçinin) birlikte katıldığı programda çocuğun ve ebeveyninin iletişiminin gelişimi hedefleniyor. Tüm aktivitelere birlikte katılan aileler, uzay istasyonlu sanal uzay uçuşu görevi, model roket yapımı ve fırlatılması, simülatör kullanımı, yıldızevinde konum astronomisi eğitimi gibi etkinliklerle hem eğleniyor, hem de öğreniyorlar.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ

BENZER HABERLER

Bilim Teknoloji 0 yorum

Tak Gözlüğünü, Al Evini

13 Haziran 2017 55

Sanal gerçeklik (VR) teknolojisi her geçen gün hayatımıza daha fazla giriyor. Yaşar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencileri Yağız Türk ve [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

Ege Teknopark Yeni Girişimcilerini Bekliyor

12 Haziran 2017 49

Ege Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin (EGE TEKNOPARK)  ilk binası İNCİ ve MERCAN Konteyner Park’ın ardından Teknopark alanı sınırlarında bulunan ve EÜ [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

Belgesel çalışması tüm hızıyla sürüyor

07 Haziran 2017 73

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin (İGC), tecrübeli gazetecilerin anılarını geleceğe taşıyan belgesel çalışması tüm hızıyla sürüyor. Geçmişin izlerini gelecek [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

Tek tuş kolaylığı

24 Mayıs 2017 80

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin iş yeri açma hazırlığındaki vatandaşlara büyük kolaylık sağlayan “İtfaiye Uygunluk Takip Proje Sistemi”, organize sanayi [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

Körfezde mobil dönem

16 Mayıs 2017 93

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımdaki çağdaş uygulamalarına bir yenisini daha ekledi. Sürücülerin Üçkuyular-Bostanlı arasında çalışan [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

Genç mühendislerden güvenli proje

12 Mayıs 2017 181

 Yaşar Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri bitirme projeleriyle mühendislik becerilerini [...]

bizimizmir-2017-05-09-1494327894445-banner-2-01.jpg

Reklam

bizimizmir-2017-06-09-1496964364120-bizimizmir3-262.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Bizimizmir Magazin İlkbahar Geldi

58 yazı

1

Erdal İzgi

Ege’Den Kimler Bakan Olabilir? 

957 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Chia Tohumu İle Zayıflama Diyeti Furyası…

188 yazı

3

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

4

Filiz Güleç Çolak

Hindistan 2: Bu Sefer Goa

5 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2017-02-20-1487578903869-mahallbomontibanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2017-03-15-1489574842243-bizimizmiriki262x400.jpg