YUKARI

Filiz Güleç

HİNDİSTAN 2: BU SEFER GOA

[email protected] 08 Mart 2017 3 yorum 1152

Hindistan’in çok renkli ve çok dinli kültüründen bahsetmeye devam ediyorum, söz verdiğim gibi... Bu sefer Goa'dayız.

Hindistan'ın en küçük eyaleti... Portekizlilerden alınmış ve hristiyan nüfusun yoğun olduğu dünyaca ünlü tatil beldesi. Altın rengi kumuyla upuzun plajları, hippi kültürüyle alışverişin cenneti ve baharat ormanları...  

Daracık denize çıkan ve okaynusun kumlarıyla döşeli yolları, sağlı sollu rengarenk portekiz evleri, rengarenk kıyafetler, şallar, şalvarlar, şortlar, tshirtler satılan derme çatma barakaları sizi tatil havasına sokacak bu güzel eyaletin. 

Dünya çiçek çocuklarla neşelenip 1960-70lerde hzuuru ve barışı ararken Avrupalı hippiler tarafından keşfedilmiş Goa ve palmiyelerin denizi öpmeye çalıştığı plajları... Bu sebepledir belki hem hıristiyan kimliğini kaybetmemiş, hem de hinduizmin huzurunu benimsemiş. Bölgede turizmin yükselmesi sebebiyle ülkenin kuzeyinden buraya çalışmaya gelen Hindular gittikçe çoğalmakta; ve fakat hala kiliselerin sayısı tapınaklardan fazla. 

Biraz karışmaya da başlamış dinler kültürle. Bindiğiniz takside aracın önünde hem fil başlı şirin tanrı ganeshin küçük heykelini hem de isa mesihin ya da meryem ananın resmini görebiliyorsunuz. 
70li yıllarda gelen hippilerin geri dönmeyip burada yaşamlarını devam ettirmeleri için el emeği göznuru yapıp sattıkları takılar, çantalar, kıyafetler gibi ürünler birsüre sonra geleneksel pazarlara dönüşmüş. Turizm bölgeye girip yayılmaya başlayınca Goa halkının da geçim kaynağı olmuş bu pazarlar. 

Bunlardan biri Carsamba gunleri kurulan Anjuna pazarı. Bu pazarda akliniza gelemeyecek herseyle karsilasabilirsiniz ve bir kez gectiginiz yerden bir daha gecme sansiniz cok az....Sakın pazarlik yapmadan birsey almayin.... Hatta size verilen fiyatın en az yarısını soyleyın ve kabul etmezlerse yürüyün gidin, inanamayacaksınız; 1-2 dakika sonra siz çoktan neyi sorduğunuzu bile unutmuş ve bambaşka renklere dalmışken; peşinizden gelip sizi o kalabalıkta bulup "madam madam, okey okey, take take" diyecek eğlenceli aksanıyla. Almayacağınızı sormamakta fayda var bence..
Bunlardan bir diğeri de Cumartesi akşamları Arpora'da kurulan Gece Pazari. Hem Alisveris , hem yemek , hemde canli muzik ile buyuk bir alana dağılmış gece pazarinda herkes mutlaka eglenecegi birseyler bulacaktır. Alışverişe dalıp Ateş dansçılarını, yogaseverleri, Hint danslarını kaçırmayın. 

Asya ülkelerinin birçoğunda olduğu gibi Goa'da da Baharat Ormanları çok farklı bir tecrübe. Birçoğu 1980 li yillarda 40-80 hektarlik alanlara kurulmuş, binbir cesit baharati ve onlarin sağlık açısından nelere faydalı olduğunu öğrenebileceğiniz, kakaoyu ağacında, karabiberi dalında göreceğiniz bu yemyeşil ormanlar sizi de büyüleyecek. Ananasın 3 yılda bir ve tek bir meyve verdiğini gördüğünüzde ise bu lezzetli meyveye olan saygınız artacak. 
Bollywood filmleri olduğu gibi birçok Hollywood filmlerine de sahne olan yeşilin binbir rengi ve denizin en keyiflisini bulacağınız Goa bence sizler için de kış ortasında sıcacık bir kaçamak olacaktır. 

Yazıyı bitirirken amacım sizi hülyalara daldırmak, haydi bir düşünün; İzmirimin soğuk günlerinden tam da bunaldığınız anda, öyle bir plajdasınız ki; şezlongunuzda uzanmış, önünüzde masmavi ve uçsuz bucaksız bir deniz, arkanızda denize erişmeye çalışırken kumsala eğilmiş palmiye ağaçları, ayağınızı indirseniz yumuşacık hissedeceğiniz sapsarı kumlar, kulağınıza ara ara gelen ince bir kadın sesi "mannngooo, papaaayaaa, kokonatt, youuu wannnnttt??" Kitabınızdan başınızı kaldırdığınızda yaşlı bir teyzenin sepetinde tanesini 3-4 liraya sattığı meyvelerin kokusunu alıyorsunuz, derken rengarenk takılar, şallar satan bir gençkız beliriyor; güneşte nasıl da parlıyor capcanlı kırmızılar, yeşiller, maviler ve o desenler..

Masaj mı dediniz? Bir parmak tıklatmanızla yanıbaşınızda; hindistan cevizi yağıyla hem de... Bronzlaşmak ve geri döndüğünüzde kış aylarında İzmirdekileri renginizle biraz da kıskandırmak için birebir... 

...Ve yine plajda gençkızların uyguladığı meşhur hint kınasıyla yapılan desenler elinizde sanat eseri gibi duracak... 
Eee daha ne bekliyorsunuz, haydi siz de kaydınızı yaptırın İzmir çıkışlı bir Hindistan turuna...

YORUMLAR

  1. Seniz Gülec 01 Nisan 2017
    Gerçekten cennetten bir yer, en çok neyini beğendim Goa nin dersem,herseyini demek abartı bir cevap olmaz..Hep anlatilanlari dinlemistim ama gidip-görünce kendinizce farklı şeyler kesfedecegiz,kendinizi bir masalda hissedeceğiniz yer...İ love Goa.yine gelecek ben;-)
  2. Şebnem Güleç 31 Mart 2017
    Gözlerim yaşla okudum. Anılarım canlandı. Ne güzel yazmışsın. Şiddetle tavsiye olunur.
  3. Sinem Çelikten 31 Mart 2017
    Goa Biz Türk'lerin yeni yeni keşfettiği ancak yakın zamanda en parlak yıldızlardan olacağına inandığım bşr cennet köşe. Orada geçen 3 günün tadı danağımda kaldığından daha uzun süreli bir tatilin hayalini kurmaktayım. Gidilesi, yaşanılası bir güzel rüya...

YORUM YAZ

DİĞER YAZILAR

Yazarlar

Mehmet Kurt

3 Gün Gaziantep

60 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Filiz Güleç

Sevimli Fil Tanrı Ganesh Ve Aren

7 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Ahmet Aydın Akansu

45 Derece Sıcaklığa Hazır Mısınız?

165 yazı

6

Nalan Kolağası İmre

Ayla Bizi Bizden Aldı

34 yazı

7

Sevim Eser

Yıllara Meydan Okuyan Peterson Köşk’Ü

28 yazı

8

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Chia Tohumu İle Zayıflama Diyeti Furyası…

188 yazı

9

Salim Çetin

Alsancak Semti Kendi Vefa Duygusunu Gösterdi

21 yazı

10

Burcu İle Biraz Ordan Biraz Burdan

Satrancın Devleri İlk Hamlelerini Yaptı

3 yazı

11

Alparslan Bilen

Sevdalı Kuğu

35 yazı

12

Figen Beğen "Biraz da Sanat"

Yeniden Merhaba

37 yazı

13