YUKARI

Filiz Güleç

TAJMAHAL : zamanın yanağındaki gözyaşı....

filizgulecc@bizimizmir.net 19 Ağustos 2017 21 yorum 2200

Dönem dönem Hındıstan'da yaşamış ve ülkenin kültürüne hayran bir turizmci olarak yıllardır yaptığımız tüm Hindistan gezilerimizde sıklıkla Tac Mahal’i de ziyaret ediyoruz. Dünyanın yeni yedi harikasından biri olan bu muhteşem yapı, misafirlerime her anlatışımda beni yeniden etkiliyor.

Taç Mahal, Babür İmparatorluğu ‘nun 5. hükümdarı olan ve adı dünyanın şahı anlamına gelen Şah Cihan tarafından yapılmıştır. imparatorluğun başkenti olan Hindistan’in Agra şehrinde, Yamuna Nehri’nin kıyısındadır. (Babür Şah’ın kurduğu Hint-Türk İmparatorluğu, Hindistan’da 332 yıl (1526-1858) egemen oldu ve Hindistan'ın kuzey bölgesindeki tarihi yapıtların çoğu Türk eseridir.)

Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe Şah Cihan’ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Mümtaz Mahal Banu Begüm'ün 14. çocuklarını doğururken hayatını kaybetmesi üzerine yapılmıştır.

Hint ve Türk kültürlerinin her ikisinde de doğum yaparken hayatını kaybeden kadının cennete gittiğine ya da daha iyi bir hayata yukseleceğine inanılır.  "Cennet" tasvirini yapılaştırmak gibi ciddi bir iddiayla yola çıkan Şah’a, Tac Mahal’in şimdiki halinde karar kılana kadar binlerce farklı model gösterilir. İnşasına 1631 yılında başlanmıştır. 22 yıl  boyunca 22.000 işçi çalışmıştır. Birçok farklı bölgeden getirilen mermerlerin taşınmasında 1000 fil kullanılmıştır.

İslam, İran, Osmanlı, Türk ve Hint mimarisinin birleşimi olan Taj  Mahal'de onlarca da mimar görev almıştır. Ana Kubbeyi tasarlayan, Mimar Sinan ‘ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile yapıdaki yazılari yazan Hattat Serdar Efendi, eserin yapimi için Şah Cihan tarafından İstanbul ‘dan davet edilmişler.

Taç Mahal ‘in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmistır. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan Kubbe üzerinde altınlı bir alem vardır.  Dört cephesinin ortalarında 33 metre yüksekliğindeki taç kapılarıyla 75 metre yüksekliğindeki anıt kubbeyi muazzam bir bahçe çevreler. Anıtın dört yanına Hattat Serdar Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı yazılmıştır. Türbenin beyaz mermerden 4 minaresi vardır ve deprem olasılığına karşı, içe devrilip kubbeye zarar vermesinler diye dışa doğru belli bir açıyla yapılmıştır. Türk mimarisinden etkilenmiş olan yapı tamamen simetrikdir. Hangi yönden bakarsanız bakın görüntü hep aynı olacaktır.

Tüm yapıda simetrik olmayan tek yapı anıt mezarlardır. Banu Begüm ve Şah Cihan’in sandukaları üst katta, kubbenin altındadır. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahiptir. 

Şah Cihan’ın mezarı İslam geleneklerine uygun olarak kadınından üstün ve yüksektedir.
Bu muhteşem yapıtta asimetriyi bozan aslında herşeyi bu kadar ince düşünen aşık Cihan Şah değildir tabii ki. kendisi için de Yamuna Nehri’nin diğer yakasına Tac Mahal’in hemen karşısına Tac Mahal’in siyah mermerden bir kopyasını yaptırmak istemiş fakat devlet işlerini bırakıp sadece bu konuyla ilgilenen ve imparatorluğun tüm parasını Taj Mahal'in yapımına harcayan tutkulu aşık imparator oğlu Alemgir Evrenzib tarafından devrilip  hayatının geri kalan kısmını Taj Mahal manzaralı saray odasında hapis hayatı yaşayarak geçirmiştir. Böylece yapmayı planladığı ikinci muhteşem anıtta olmak yerine kızının isteğiyle Begüm Banu'nun odasına gömülmüştür. 

Dış tasarımındaki işlemeler, mermerlerin içi oyulup, titizce kesilerek minicik taşların mermerlerin içine teker teker yerleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Taç Mahal’in yüzbinlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci vardır. Bu sebeple Tac Mahal gün içinde farklı renklere bürünür. Gün doğumuyla birlikte pembemsi ve en güzel rengini gösteren Tac Mahal kısa bir süre sonra beyaz görünümüne döner. Ayışığıyla beraber de altınımsı bir renk alır. Efsaneler bu eşsiz özelliğin kadınların, özellikle de Mümtaz Mahal’in his değişikliklerini yansıttığını söyler.

Romantik görünüşü ile herkesi büyüleyen, Doğulu Batılı birçok ünlü yazar ve şaire ilham kaynağı olan Taç Mahal, mehtaplı gecelerde bile aydan daha parlak görünür.

Yılda yaklaşık 3 milyon kişi ziyaret etmektedir, fakat bunun yalnızca %10’u yabancı turisttir. 

İngiliz Şair Edward Lear'ın dediğine göre "Dünyada insanlar ikiye ayrılır, TAJMAHAL'i görenler ve görmeyenler." Siz de en yakın zamanda rotanızı Hindistan'a çevirin.

Aşağıdaki tarihlerde farklı Hindistan programları için bizimle iletişime geçebilirsiniz....
24 Kasım- 5 Aralık
7 Ocak - 14 Ocak
26 Ocak- 5 Şubat
30 Ocak- 8 Şubat
23 Şubat- 5 Mart

0232 464 0432

YORUMLAR

 1. Yeliz Karanjia 06 Eylül 2017
  Hindistan turlarinda , bolgeyi bilmek ve tur firmasina guven onemlidir...Goreceginiz yerler sadece turistik yerler olmamali , halkin icindede bulunulmali ki , ulkedeki o huzuru, mutlulugu, renliligi hissedebilin.Mesela bir Hint dugunune katilmaya ne dersiniz.Biz bunu Meristur ile yaptik....Bence kacirmayin....
 2. Levent Ötgür 30 Ağustos 2017
  Yazında da paylaşımlarında olduğu gibi fark yaratmışsın. Tebrik ederim.
 3. Emel Bagbozan 27 Ağustos 2017
  Gitmiş,görmüş ve hayran kalmış hissettim kendimi.Bu nefis anlatım için teşekkürler Filiz Güleç.
 4. Nevil Gündoğdu 27 Ağustos 2017
  Hindistan'a çok gitmek isterim.Yazınız da çok güzel.Sevgiler..
 5. Fisun Has 27 Ağustos 2017
  Kendimi çok şanslı biri olarak görüyorum,çünkü Tac Mahali gördüm Meristur sayesinde gitmediyseniz hemen gidin muhteşem görülesi yerler teşekkürler Filiz'cim....
 6. Şeniz Güleç 27 Ağustos 2017
  Yine orada olmak için can attım yazını okuyunca...Anlatılmayıp da yaşanacak o kadar çok şey var ki Hindistan da...Filiz le gitmek ayrı şans bu arada
 7. Yüne Ataca 27 Ağustos 2017
  Filiz ile Hindistan' a gitme amaçlarımdan birisi Tajmahal 'i görme isteğim idi. İyi ki gitmişim.Büyülendim. İmkanı olan herkesin görmesi gerekir. Özellikle Meris Tur ile ile gidin derim. Hindistan anlatmakla olmaz görmek gerekir.
 8. Haluk Parlayan 27 Ağustos 2017
  Öyle güzel ve akıcı bir dille anlatılmışki gitmek farz oldu.
 9. Haluk Parlayan 27 Ağustos 2017
  Öyle güzel ve akıcı bir dille anlatılmışki gitmek farz oldu.
 10. Alev Azyok 27 Ağustos 2017
  Muhteşem bir yazı olmuş. Cok akici bir dil. Valla en kısa zamanda hindistan a da gidesim geldi. Tebrik ederim. Devamını bekliyoruz...
 11. Soner Yıldırım 27 Ağustos 2017
  Mutlaka gidilmesi, görünmesi gereken bir yer. Güzel bir anlatım, teşekkürler Filiz Hanım.
 12. Duygu Satıoğlu 27 Ağustos 2017
  Güzel bilgi için teşekkürler Filizcim.Tajmahal i görenlerden olalım inşallah..
 13. Ümit Şener 27 Ağustos 2017
  Filiz hanım işini bu kadar severek yapan ender kişilerdensiniz bu anlatımınızla hemen yarın gidip yapıyı görme hissi uyandırdınız tebrikler,tesekkürler.
 14. Ali Nail Kubalı, 27 Ağustos 2017
  Harika bir yazı olmuş. Zevkle okudum! Tac Mahali bir kez daha yaşadım! Teşekkürler
 15. Ece Yürekli 27 Ağustos 2017
  Süper süper süper bir yazı...
 16. Mesude Öney 27 Ağustos 2017
  Çok güzel bir yazı olmuş. Sanki yeniden gezmiş gibi oldum. Herkese tavsiye ederim
 17. Ömer Mert Gülaçtı 27 Ağustos 2017
  Merhaba Gitmeyi çok isteyip gidemediğim bir coğrafya ayni zamanda muhtesem bir yapı tarihini ve hikayesini öğrenmek bir an o zamanları düşünmek güzeldi .Filiz hanımı yazısından dolayı kutluyorum ve Yeni yazılarını bekliyorum
 18. Sebnem Saylan 27 Ağustos 2017
  Güzel anlatım için teşekkürler. Henüz gidememiş biri olarak yazından sonra görmek için sabırsızlandım. Rotayı en uygun zamanda çevirmek lazım. Sevgiler
 19. Sinan Sönmez 27 Ağustos 2017
  Eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Geçmiş aşklar yankılandı okudukça zihnimde. Mimarinin büyülü gücüne hayran kalmamak elde degil... Bu arada aklima gelmişken bence dünyanın değerlerinin adlarına bile saygı gösterilmeli. Mesela Tac Mahal'in ismi, bir gece kulübüne verilmemeli. Mevlana'nin adında oteller, pideler olmamalı... Büyüsünü elbette kaybetmezler ama korunmali, saygı duyulmali..
 20. Ferah Tomey 27 Ağustos 2017
  Hindistan hep hayalim olan bir rota. En kısa zamanda gitmek istiyorum. Ve Hindistan'ı sizinle gezmek istiyorum. Bu konudaki deneyiminize güveniyorum .
 21. Arf Dvc 27 Ağustos 2017
  Muhteşem bi yazı.. Elinize emeğinize sağlık.. Filizlenen yollarda hep beraber yürümek dileğiyle...

YORUM YAZ

DİĞER YAZILAR

Yazarlar

Mehmet Kurt

3 Gün Gaziantep

60 yazı

1

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

2

Filiz Güleç

Sevimli Fil Tanrı Ganesh Ve Aren

7 yazı

3

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

4

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

5

Ahmet Aydın Akansu

45 Derece Sıcaklığa Hazır Mısınız?

165 yazı

6

Nalan Kolağası İmre

Ayla Bizi Bizden Aldı

34 yazı

7

Sevim Eser

Yıllara Meydan Okuyan Peterson Köşk’Ü

28 yazı

8

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Chia Tohumu İle Zayıflama Diyeti Furyası…

188 yazı

9

Salim Çetin

Alsancak Semti Kendi Vefa Duygusunu Gösterdi

21 yazı

10

Burcu İle Biraz Ordan Biraz Burdan

Satrancın Devleri İlk Hamlelerini Yaptı

3 yazı

11

Alparslan Bilen

Sevdalı Kuğu

35 yazı

12

Figen Beğen "Biraz da Sanat"

Yeniden Merhaba

37 yazı

13