YUKARI

Ahilik Haftası etkinlikleri tamamlandı

Büyük coşkuyla kutlanan 34. Ahilik Haftası etkinlikleri, Kiraz ilçesinde gerçekleştirilen organizasyonlarla ve  Hisarönü’nde dökülen Ahi lokması ile tamamlandı.
Ahilik Haftası etkinlikleri tamamlandı
20 Eylül 2021 0 yorum 346

Büyük coşkuyla kutlanan 34. Ahilik Haftası etkinlikleri, Kiraz ilçesinde gerçekleştirilen organizasyonlarla ve  Hisarönü’nde dökülen Ahi lokması ile tamamlandı. Ahilik Haftası’na denk gelen Cuma günü ebediyete intikal eden esnaf sanatkarların hayrı için vatandaşlara Ahi lokması ikram edildi.

 Kiraz’da büyük coşku
Kiraz’daki etkinliklerde  İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu’ya, Kiraz Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halit Özmen, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Selim Özdeveci, İzmir’den gelen oda başkanlarından ve kutlama komitesi temsilcilerinden oluşan heyet eşlik etti.

Başkan Mutlu ve beraberindeki heyet ilk olarak ilçe kaymakamı Onur Titiz’e ve Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar'a makam ziyaretlerinde bulundu. Titiz ve Özçınar’a Ahi ilkeleri ve hafta etkinlikleri hakkında bilgi veren İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, yerel yöneticilere Ahi Sancağı hediye etti.

Esnafla kahvaltı
Kiraz Sanayi Sitesi’nde esnaf sanatkara verilen kahvaltıda, esnaf temsilcileri ile yerel yöneticiler bir araya geldi.  Sanayi Sitesi’nde yaptığı konuşmada Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı hakkında bilgi veren İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, "Teknoloji hangi sınırları zorlarsa zorlasın, atom çağı, uzay çağı, bilim çağı adı ne olursa olsun insan olgusu var oldukça değişmeyen, değişmesi mümkün olmayan değerler vardır. İşte Ahilik bu değerlerden biridir. Bu yıl bilindiği Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen "Ahi Evran" yılıdır. Ayrıca Ahi Evran’ın doğumunun 850. yılına denk gelmesi nedeniyle UNESCO, Ahi Evran törenlerini kutlama programına alınmıştır. Bu iki nedenden dolayı bu yıl Ahilik haftası kutlamaları daha da bir önem kazanmıştır." ifadelerini kullandı.

Kaymakam Onur Titiz ise Ahiliğin 13. yüzyılda Hacı Bektaşi Veli'nin Ahi Evran'a tavsiyeleriyle kurulduğunu hatırlatarak, "Ahiliğin ana yapısına baktığımız zaman usta çırak ilişkisini temin eden eğitim rolünü, toplumsal dayanışmayı sağlayan sosyal boyutunu görüyoruz.  13. yüzyılda Selçuklar döneminde Moğol isyanını bastırmadaki toplumsal gücü ise Türk toplumlarındaki Ahi örgütlerinin ne kadar etkin olduğunu sergilemektedir.’ dedi.

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar da 34. Ahilik Haftasını kutlayarak, esnaf sanatkarlarla kahvaltıda buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kahvaltının ardından Başkan Mutlu, kaymakam Titiz, belediye başkanı Özçınar ve esnaf temsilcileri, Kiraz çarşı esnaf sanatkarına ziyarette bulundu.

Canlı heykel ekibi ile bandonun da eşlik ettiği çarşı ziyaretlerinde esnaf sanatkarlara ve halka karanfil ve Ahi ilkelerini içeren dökümanlar dağıtıldı. Kortej yürüyüşünün ardından vatandaşlara Ahi Pilavı ve helvası ikramında bulunuldu.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Karşıyakalı miniklere hayvan sevgisi aşılanıyor

15 Ekim 2021 118 kere okundu

Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekibi, Karşıyaka Belediyesi bünyesindeki anaokullarında minik öğrencilere hayvan sevgisi temalı eğitimler verdi. [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Ekonomi basını yaza birlikte veda etti

15 Ekim 2021 128 kere okundu

İzmir’de ekonomi basınında faaliyet gösteren tüm gazetecileri çatısı altında buluşturan Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi, “Yaza Veda” etkinliğinde [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Depremzedelerin sesi oldu

15 Ekim 2021 128 kere okundu

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, depremzedelerin merakla beklediği emsal artışı konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde konuştu. Vatandaşların sesi olarak [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Gece Yolcuları ile yaza veda

15 Ekim 2021 118 kere okundu

Yeni dönemde kültür- sanat etkinliklerini artıran Narlıdere Belediyesi, yaza Gece Yolcuları ile veda edecek. Sevilen grup, 16 Ekim Cumartesi günü, saat 19.00’da, Park [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Sebze ve Meyve Hali'ne 12 milyon

14 Ekim 2021 96 kere okundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca Kaynaklar'daki Sebze ve Meyve Hali'nde değişen hava koşullarından ürünlerin etkilenerek bozulmalarını önlemek için 12 milyon [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Erkeğin yaptığı her işi kadın da yapar

14 Ekim 2021 111 kere okundu

Dümen tutuyor, halat bağlıyor, araç yerleştiriyor. “Tabuları yıkmak gerek. Erkeğin yaptığı her işi kadın da yapar” diyerek İZDENİZ’in ilk kadın güverte [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1631750264740-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Menajer Sanatçısını Vezir De Eder, Rezil De…

71 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

İnsan Olma Gerçeği

33 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ödemden Bıktık Diyenler Gelsin…

197 yazı

3

Serhan Şarman

Kula, Nasip Olmaz Her Kul'a

7 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1631750342324-1a.jpg

Son Yorumlanan Haberler

Tamer'de Kliplendi

11 Ağustos 2021 1 kere okundu

Doğru bilinen yanlışlar düzeltilsin

07 Mayıs 2021 1 kere okundu

Genel Sanat Yönetmenliği’ne Aday

10 Ocak 2021 1 kere okundu

Reklam

1631750294814-1a.jpg