YUKARI

Başkan Uyar: Urla'nın Markalaşma Çalışmaları Sürüyor

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Nevşehir'de "Aracı Şehirler MEWA Bölgesel Forumu'nda Urla'daki markalaşma çalışmalarını anlattı. Uyar, "2014 ile 2023 yılları arasını kapsayan Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi doğrultusunda kentimizin değerleri de gözönünde bulundurularak Urla'nın markalaşma çalışmaları yapılmaktadır" dedi.
Başkan Uyar: Urla'nın Markalaşma Çalışmaları Sürüyor
24 Eylül 2017 0 yorum 451

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Nevşehir'de "Aracı Şehirler MEWA Bölgesel Forumu'nda Urla'daki markalaşma çalışmalarını anlattı. Uyar, "2014 ile 2023 yılları arasını kapsayan Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi doğrultusunda kentimizin değerleri de gözönünde bulundurularak Urla'nın markalaşma çalışmaları yapılmaktadır" dedi.

Orta Doğu ve Batı Asya (MEWA) tarafından düzenlenen Uluslararası toplantının “Marka Aracı Şehirler” konulu oturumunda Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, kentteki markalaşma çalışmalarını ve gelişmeleri aktardı. WALD Akademi Direktörü Hülya Alper'in moderatörlüğünü yaptığı oturumda, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nden Prof. Dr. Murat Kasımoğlu'nun sunumunun ardından Yerel Yönetim Uzmanı Dr. Hicran Hamza Çelikyay, Ürgün Belediye Başkanı Fahri Yıldız ile Agadir Belediye Başkanı Salah El Malouki de sunum yaptı.

Kentteki marka değerler
Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, ilçenin tarihinin marka değerinde büyük yeri olduğunu vurgulayarak “Antik çağlara dayanan Urla sırasıyla Pers, İskender, Roma ve Osmanlı İmparatorluklarının hakimiyeti altında yaşamıştır. Bu tarihlerde oluşturulan güçlü tarih ve kültürel varlıklara sahibiz” dedi. Antik Kybele Teknesi, Karantina Adası, dünyanın ilk zeytinyağı işliği olan Antik Klazomenai, Nohutalan Kilisesi, Sübyan Mektebi, Mermerli Çeşme gibi yapılardan örnekler veren Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, kentin büyük bir doğal güzelliği ve coğrafi konuma sahip olduğunu da belirtti.

Plajlar, doğal alanlar
Urla'da mavi bayraklı plajların yanısıra, su sporlarının da yapıldığını anlatan Başkan Uyar, gezi rotalarıyla da doğa tutkunlarının Urla'yı tercih ettiğini vurguladı. Tarihinde önemli düşünür, sanatçı, şair ve yazarın Urla'da yaşadığını da belirten Belediye Başkanı Sibel Uyar, “Neyzen Tevfik'ten Yorgo Seferis'e, Necati Cumalı'dan Tanju Okan'a birçok değerimiz kentimizin tarihinde yeri vardır. Bu değerlerimizi yaşatmak ve korumak için çabalarımız sürüyor. Birçok yarışma ile kültürel değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarmayı sürdürüyoruz” dedi. Başkan Uyar, sanat ve eğitimde de ilçenin çok önde olduğunu vurgularken şunları söyledi:

“Başta İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitemiz olmak üzere Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Urla Yerleşkesi, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Urla Yerleşkesi sınırlarımızdadır. Bu kurumlarımızla birlikte ilçemiz nitelikli bir göç almaktadır. 

Kırsal Kalkınma
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapılan çalışmalarla kırsal alanlardaki kalkınmaya büyük önem verdiklerini de Başkan Uyar yerli ve yabancı katılımcılara anlattı. Uyar, tarımsal üretimin yeniden artmasında bu çalışmaların yararlı olduğunu kaydetti, kadın üreticilerin ise bu alanda ayrıca teşvik edildiğini vurguladı.

Bu çalışmalara paralel olarak Gastronomi turizminin gelişmesi için çalıştıklarını da anlatan Başkan Uyar, “Mutfak kültürümüzün markalaşması ve gastronomi turizmine yoğunlaştık. Kent Konseyi, kooperatifler, dernekler, üniversiteler ile birlikte ortak çalışmalar yapıyoruz. Uluslararası Enginar Festivali bu kapsamda üreticimize büyük bir teşvik kaynağı oldu. Son festivalimizde 3 günde ilçemize 1 milyon ziyaretçi geldi. Enginar üretimimiz ise yüzde 42 arttı” dedi.

Başkan Uyar, çilek üretimi için de tarımsal alanlarda yeni bir projenin başlatıldığını kaydederken, Bademler Köyü'nde yatırım çalışmaları başlayan Doğal Yaşam Köyü'nün de tarım turizmine katkı koyacağını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Kulüp Ali Kordon’da

26 Ekim 2020 199

1951 yılından bu yana Bornova Sokağı’nda en iyi balık yenilecek esnaf lokanlarından biri olan ve müşterilerinin % 80’ini doktor, iş insanları, yazarlara geniş bir yelpazede insanlara [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

400 yaş ve üzerindeki anıt ağaçlardan ilk zeytinyağı

26 Ekim 2020 209

Ayvalık ve yöresinde zeytin hasadı başladı, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, omzunda poşu, elinde sepet, 400 yaşın üzerindeki ağaçlardan zeytin topladı. Başkan Ergin, [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Karşıyaka’ya vefa parkı

25 Ekim 2020 301

Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka Spor Kulübü’nün efsane başkanlarından Ali Ulvi Kiremitçiler’in adını, Yalı Mahallesi’ndeki parkta ölümsüzleştirdi. [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Yatırıma 56 milyonluk dev bütçe!

25 Ekim 2020 376

Çeşme Belediye Meclisi, 210 milyon TL’lik 2021 yılı bütçesini oy çokluğu ile kabul etti. Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran,“ Şeffaf belediyecilik [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Huzurla uyuyorlar

25 Ekim 2020 357

Kuşadası Belediyesi tarafından Can Dostlar Defin Alanı adıyla açılan hayvan mezarlığına bugüne kadar 73 köpek ile 16 kedi defnedildi. Hayvan sahipleri, Belediye görevlileri [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Sokak hayvanları sahipsiz değil

22 Ekim 2020 810

Kuşadası Evcil Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, sokak hayvanlarına kucak açmaya devam ediyor. Hali hazırda 122’si kedi, 127’si köpek olmak üzere toplam 249 hayvana [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-05-1601899244120-1a.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Görmek Ya Da Görmemek...

65 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Seksilik, Zekada Gizli

7 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Toksinler Ve Su

190 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihin İçinde Bir İlçe:kula

2 yazı

4

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2020-10-15-1602724872135-2-3.jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-15-1602724808323-2-3.jpg