YUKARI

Başkan’dan tarihi çağrı!

Başkan’dan tarihi çağrı!
13 Şubat 2016 0 yorum 661

Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında çok önemli bir çağrı yaptı: “İktidarıyla muhalefetiyle bugün konuştuğumuz şeylerden hiçbirisi yarına kalmayacak. Yarına bırakacağımız şeyler sadece eserlerimizdir.  Ankara'dan alacağımız izinlerde, takip  ettiğimiz projelerde hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Adalet ve Kalkınma Partili Meclis üyesi arkadaşlarımdan bu konuda destek bekliyorum. Buna da hakkım var sanırım. Çünkü ben hiç bir belediye başkanımızı ayırmıyorum”  diye konuştu.

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Şubat ayı olağan meclis toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Kent trafiğini rahatlatmak  ve otoparkların daha etkin kullanılması için yeni bir kampanya başlattıklarını anlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, tüm İzmirlilere destek çağrısı yaptı. Kampanya için trafiğin yoğun olduğu bölgeleri seçtiklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu şunları söyledi:
“Alsancak’taki otoparklar arasında bir ring sistemi uygulayacağız. Kahramanlar Otoparkı’nın fiyatını da yüzde 50’ye yakın düşürdük. Alsancak ve o bölgede oturup iş yapanlara öncelik veriyoruz. Burada çalışan ve oturan vatandaşlarımızın arabalarını yollardan otoparklara çekip yer açmak ve trafiği rahatlatmak istiyoruz. Alsancak’taki otoparklarımızda yaklaşık 2 bin araçlık boşluğumuz var. 2 bin araç dediğiniz,  8-10 kilometre uzunluğunda  bir iki sıra park eden araçların kalkması demektir. Buradan hem Sayın Valimize hem de Emniyet Müdürümüze seslenmek istiyorum: Benim trafiğin çalışmasına ilişkin sözlerim yanlış anlaşılmıştır. Ben 'çok ceza kestiniz - az ceza kestiniz' demedim. Cezayı da bilmem. Trafik polisi ve Emniyet, trafiğin düzenlenmesinde aktif rol oynuyor mu, oynamıyor mu? Beni o ilgilendirir. Benim niyetim iş yapmak. Şimdi böyle bir proje başlattık. Emniyet ve Valilik destek olursa,  bu proje yürür. 1500-2000 araç otoparklara girer. O araçların sahipleri evlerine, işlerine ücretsiz gider ve İzmir'in en yoğun trafik problemi de nispeten rahatlar. Hadi hep beraber görevimizi yapalım!”
 
El birliğiyle çalışalım
İktidarıyla muhalefetiyle bugün konuşulan şeylerden hiçbirisinin yarına kalmayacağını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu’na hitaben de şu konuşmayı yaptı:
“Yarına kalacak olan şeyler sadece eserlerimizdir.  El birliği ile yaptığımız işler, ortak yaptığımız projeler kalacak. İZBAN ve İzmir Jeotermal A.Ş.’de olduğu gibi, bu tür çalışmalarda hep birlikte çalışmalıyız. Adalet ve Kalkınma Partisi, buradaki ufak tefek şeylerde muhalefet yapabilir, yapacaktır da.. Bu işin doğasında var. Ama Ankara'dan alacağımız izinlerde, takip  ettiğimiz projelerde hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor. AKP’li Meclis üyesi arkadaşlarımdan bu konuda destek bekliyorum. Buna da hakkım var sanırım. Çünkü ben hiç bir belediye başkanımızı ayırmıyorum.”

Hizmetin siyaseti olmaz
Stat tartışmaları konusunda adeta içini döken Başkan Aziz Kocaoğlu, “Her ağızdan bir ses çıkıyor. Top dönüyor dolaşıyor, Büyükşehir Belediyesi'nin üstünde kalıyor. Konuşurken herkesin bilmesi gerekir ve  herkesin elini vicdanına koyması gerekir ki, İzmir Büyükşehir Belediyesi spor konusunda da üstüne düşmeyen yatırımları gerçekleştirmek için çaba göstermiştir, yatırımlar yapmıştır. Tıpkı diğer konularda olduğu gibi” diye konuştu. Bugün Karşıyaka Spor Kulübü'nün kullandığı spor salonunu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığını, 10 bin kişilik Halkpınar Spor Salonu’nun parasını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Bu salonun tapusu bizde. 49 yıllığına Gençlik Spor Genel Müdürlügü'ne tahsis ettik. 25 tane çok amaçlı spor salonu yaptık.  Başkaları ‘Stat yapacaktık, yapmayacaktık; annem bırakmıyor, babam bırakmıyor; estek oldu köstek oldu derken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bornova Stadı’nı bitirmek üzeredir. Bir de bu konuşulan stadlar kadar büyüklükte, Tire'ye yaptığımız stat da belli bir noktaya gelmiştir. Her seferinde diyoruz ki, hizmetin siyaseti olmaz;  olmaması gerekir. Bu bizim statlar niye böyle lastik gibi seçimden seçime sündürülür bırakılır, sündürülür bırakılır? Niye her seçimde malzeme olarak kullanılır? Alt tarafı 12-13 bin kişilik stat! İşte biz birini yaptık, diğerini de yapıyoruz. 50 milyon TL olsun, 100 milyon olsun, 200 milyon olsun! Ne İzmir Büyükşehir Belediyesi için paradır ne de koskoca  Spor Bakanlığı için… Ama sayın siyasiler tarafından o hale getirildi ki, sanki bu iki tane stat  İzmir'i kurtaracak. Bunu Aliağa-Menderes için söyle, Çandarlı Limanı için söyle; bunu Büyük Körfez projesi için söyle, çevre yolu için söyle! Ama iki tane stat için konuyu bu boyuta taşımak ne İzmir'e yakışıyor ne de ülkemize..” dedi.

Artık İzmir’in ayağa kalktığını ve hızlı bir şekilde büyümesini sürdürdüğünü kaydeden Başkan Aziz Kocaoğlu, bunun sanayiden şehirleşmeye ve futbola kadar yansımalarını  gördüklerini belirterek, “Süper Lig’e  bir ya da iki takımımız,  bu sene olmazsa  önümüzdeki sene çıkacaktır.  Bu da önce özel sektör mantığıyla çalışan iki kulübümüzle olacaktır. Artık futbol profesyonelleşmek ve şirketleşmek zorundadır. İzmir şimdi bu süreci, bu evrimi geçirmektedir” şeklinde konuştu.
 
Otopark Fonu’ndaki para başka yere gitmez
Üçkuyular pazaryeri problemi konusunda görüşlerini bildiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Trafiği, her şeyi hesaba kattığımızda, Balçova tarafındaki viyadük altlarının en uygun yer olduğu ve başka da bir yer olmadığı görüldü. Bunu Ulaştırma Bakanımız Sayın  Binali Bey ile de paylaştık.  'ESHOT garajını pazaryeri yapalım' gibi söylemler var. Pazar önemli tabii ama ESHOT garajı da ulaşım açısından çok önemli” dedi.
Otopark yapımı için toplanan fonda 45 milyon TL bulunduğunu ve bu paranın otopark projeleri için yetersiz kaldığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti:
“Şu anda ihalesi biten Alaybey Otoparkımızı yapıyoruz, 635 kişilik. 100 Sokak’ta, Karabağlarda ve Yeşilyurt semtinde otopark projemiz var. Buca Kasaplar Meydanı'nda yeraltı otoparkı yapımı devam etmektedir. Tabii burada acı olan bir şey var. 'Belediye  toplanan otopark paralarını ne yaptı, nereye harcadı' gibi sözler var. Bir kere otopark fonunda toplanan paralar, yürüttüğümüz projeler için çok yetersiz. Ayrıca bizim bu tür işlerle ilgimiz olmadığını Sağır Sultan bile duydu. O paralara dokunulamaz. O para otopark fonunda durur, sadece otopark fonunda kullanılır. Bunu da herkes bilir. Çamur at izi kalsın mantığını kabul etmemiz mümkün değil!”

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Güncel 0 yorum

Kolektif Hayal Gücü ve Müzik Buluşmaları başladı

27 Temmuz 2021 150 kere okundu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i bir kültür sanat kenti haline getirme vizyonu çerçevesinde Kolektif Hayal Gücü [...]

Güncel 0 yorum

Sivil Zafer Karaburun’da anıldı

27 Temmuz 2021 151 kere okundu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgesi olan Lozan Antlaşması’nın 98’inci yıl dönümü, Karaburun’da düzenlenen anlamlı bir etkinlikle anıldı. Karaburun [...]

Güncel 0 yorum

24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günüdür

24 Temmuz 2021 212 kere okundu

24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle İzmir gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir basın açıklaması yaptı. Açıklama şöyle;  Demokratik toplumlarda özgür [...]

Güncel 0 yorum

Aydın Sahne desteği

24 Temmuz 2021 219 kere okundu

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Kuşadası Belediyesi, pandemi sürecinde sahnelerden ve enstrümanlarından uzak kalan müzisyenlere destek olmak amacıyla düzenlediği “Aydın [...]

Güncel 0 yorum

Aydın Sahne desteği

24 Temmuz 2021 209 kere okundu

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Kuşadası Belediyesi, pandemi sürecinde sahnelerden ve enstrümanlarından uzak kalan müzisyenlere destek olmak amacıyla düzenlediği “Aydın [...]

Güncel 0 yorum

Başkan ve emekçi bayram buluşması

22 Temmuz 2021 224 kere okundu

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Kurban Bayramı dolayısıyla Örnekköy Şantiyesi’nde düzenlenen törende tüm çalışanlarla bayram coşkusunu paylaştı. [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1626642171916-kapak1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Sevgi Ve Güvenle ; Babalar Günü Kutlu Olsun

32 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ödemden Bıktık Diyenler Gelsin…

197 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihi Şükran Oteli'ne Veda Ederken...

6 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1626642308250-kapak2.jpg

Reklam

1626642280046-kapak2.jpg