Bayraklı Deve Güreşleri büyük ilgi

  • 0
  • 1.043
Yazı Boyutu:

Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Deve güreşi festivali 20 binin üzerinde vatandaşın katılımıyla şölen havasında geçti. İzmir Metropolünün ilk kez şahit olduğu deve güreşleri organizasyonuna katılım yoğun oldu. On binlerce vatandaş develerin güreşini meraklı gözlerle takip etti. Geleneksel organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğu ve heyecanını yaşadıklarını dile getiren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Bir Anadolu Mozaiği olan Bayraklı Halkı da bu organizasyona sahip çıktı. Güreşler bundan sonraki senelerde gelişerek devam edecek” dedi.

Bayraklı’da farklı bir haftasonu
Geleneksel deve güreşlerinin ilkine ev sahipliği yapan Bayraklı Smyrna Meydanı sabahın erken saatlerinden itibaren vatandaşların akınına uğradı. Havanın da güzel olması sebebiyle kendilerini sokağa atan vatandaşlar farklı bir hafta sonu yaşadı.

Ege’nin dört bir yanından develer katıldı
Milas’tan, Balıkesir’e, Söke’den Buldan’a Ege’nin dört bir yanından toplam 90 devenin güreştiği organizasyon süresince aileler mangal yakıp piknik yapma fırsatı buldu. Güreşlerin başlamasının ardından Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ alanı dolduran on binlere seslendi.

Geleneklerimize sahip çıkalım
Bayraklı’da bir deve güreşi organizasyonu düzenlemeye karar verdikten sonra Ege’nin çeşitli bölgelerindeki güreşlere giderek organizasyonları yakından takip etme fırsatı bulduklarını söyleyen Başkan Hasan Karabağ, “Gittiğim her bölgede ellerinde Türk Bayraklarıyla vatandaşları gördüm. Bu ülkenin çiftçisini, hayvancısını gördüm. Herkes elinde bir Türk Bayrağı, hem geleneği hem de Cumhuriyeti orada yaşatıyorlardı. Bugün Bayraklı’da da görüyorum herkesin elinde bir Türk Bayrağı taşıyor. Deve güreşleri gibi geleneklerimize sahip çıkalım. Çünkü geleneklerini unutan toplumlar birlikte olmanın getirdiği gücü unuturlar. Sizleri bundan sonraki yıllarda da yapacağımız bu güreşlere, Ulu Önderimiz Atatürk’e, Cumhuriyetimize ve Vatanımıza sahip çıkmaya çağırıyorum” dedi.

Kupalar sahiplerini buldu
Deve güreşleri boyunca Belediye Başkanlığı, Smyrna ve Muhtarlık müsabakaları da düzenlendi. Belediye Başkanlığı kupasını Pınarbaşı’ndan Özer Öztürk ‘Mutlu’ adlı devesiyle kazandı. Özer Öztürk kupayı Başkan Karabağ’ın elinden aldı. Bayraklı Muhtarları kupasını Turgutlu’dan Veli Kaçan’ın ‘Sosyete Çocuk’ adlı devesi kazanırken Smyrna Kupasını Pınarbaşından ‘Maraz Ali’ adlı deve aldı. Muhtarlar Kupasını CHP İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır verirken Smyrna Kupasını CHP Bayraklı İlçe Başkanı Levent Ölçer deve sahibine teslim etti. Tören sonunda organizasyon komitesi Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’a katkılarından dolayı plaket takdim etti.        

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Yaralarımızı birlikte sarıyoruz

B:eş yıldızlı tesise beş yıldızlı açılış

Mora Unutulmaz,Unutturmayacağız

Ada ve Göl gazinoları yeniden doğuyor

Şaşal İzmir’in hakkıdır

2. Klaros Felsefe Sanat Kehanet Festivali Başladı