YUKARI

Bu köprünün adı: Tek Sağlık

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu adına Başkan H. Gökhan Özdemir, 3 Kasım Tek Sağlık Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
Bu köprünün adı: Tek Sağlık
03 Kasım 2020 0 yorum 454

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu adına Başkan H. Gökhan Özdemir, 3 Kasım Tek Sağlık Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
Başkan Özdemir  imzalı basın açıklaması şöyle:

Yaşadığımız çevre; insan, hayvan ve bitkilerin ortak yaşam alanıdır. Yaban hayatının doğası ile korunması, yaban hayatındaki hayvanların sağlıklı kılınmasına yönelik çalışmaların hepsi tüm ortamlarda hep birlikte sağlıklı yaşamak içindir. İşte tam da bu noktada hatırlanması gereken Veteriner Hekimlerin "Tek Sağlık" kapsamında çalıştığıdır. 

Hayvanların sağlıklı olması aynı zamanda hayvansal ürünlerin de sağlıklı olması demektir. Gıda güvenliğine ve sağlıklı gıdaya erişmeye dair yapılan her uygulama halk sağlığının korunması içindir. İşte tam da bu noktada unutulmamalıdır ki Veteriner Hekimlik hizmetleri "Tek Sağlık" kapsamında çalışmalardır.

Evcil hayvanların sağlıklı ve refah içinde yaşamasını sağlamak, zoonozlarla mücadele etmek Veteriner Hekimler olarak bizlerin yüzyıllardır öncelikli görevidir. İnsan nüfusu kadar hayvan nüfusunun kontrolü de ekosistemin korunması çalışmalarındandır. Kent yaşamında sahipsiz evcil hayvanların nüfus kontrolü de yine Veteriner Hekimler tarafından yürütülen "Tek Sağlık" kapsamındaki hizmetlerdendir. Bu bağlamda koruyucu hekimlik hizmetlerinin sağlıklı yürütülmesini desteklemek de yetkililerin görevidir. İşte tam da bu noktada "Tek Sağlık" kapsamında Veteriner hekimler olarak verdiğimiz tüm hizmetler desteklenmelidir.

Biyogüvenlik çalışmaları, Biyomühendislik çalışmaları, Genetik çalışmalar gibi laboratuvarlarda hayvan ve insan sağlığını korumaya dair yapılan tüm araştırmalarda Veteriner Hekimler "Tek Sağlık" sisteminin vazgeçilmez üyeleridir. Küreselleşen dünyamızda sağlık için disiplinler arası köprü kurmak kaçınılmazdır. Bu köprünün adı da "Tek Sağlık" tır.
Bu hafta sonu İlimizde yaşanan deprem sonrasında da Veteriner Hekimlik hizmetlerinin aksamadan devam etmesi gerektiğinin önemi bir kez daha görülmüştür. Gerek arama kurtarma ekiplerinde uzman köpekleri ile yer alan, gerek depremde yaralanmış hayvanları tedavi ederek, evsiz kalanları koruması altına alarak destek veren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Gerek yaşanan pandemi, gerek deprem felaketi göstermiştir ki, küreselleşen dünyada hepimizin attığı her adım domino taşı gibi hepimizi etkilemektedir. Çevre içerisinde insan, hayvan ve bitkilerin varlığı nasıl ayrılmaz bir bütünse sağlıklı yaşam için de tüm ilgili disiplinleri ile "Tek Sağlık" vazgeçilmezdir. Yetkililer yasal düzenlemeleri de tüm çalışmalarını da bu bilinçle yapmaları gerektiğini unutmamalıdır.

Depremin etkisini yoğun olarak yaşamakta olan Bornova ve Bayraklı ilçelerindeki vatandaşlarımız başta olmak üzere hepimize geçmiş olsun. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Yaralı tüm canlarımıza acil şifalar dileklerimizle 3 Kasım Tek Sağlık gününde yine dileğimiz "Hep Sağlık için Tek Sağlık".
H. Gökhan ÖZDEMİR
Başkan
İzmir Veteriner Hekimleri Odası
          Yönetim Kurulu adına

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Yunan Başkonsolos’tan Tugay’a dostluk ziyareti

17 Ocak 2021 197 kere okundu

Geçtiğimiz Kasım ayında göreve başlayan Yunanistan İzmir Başkonsolosu Despoina Balkiza, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’a nezaket ziyaretinde bulundu. Dostluk ve [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Su Bilinci Kampanyası

17 Ocak 2021 185 kere okundu

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), bilim insanlarının iklim değişiklikleriyle birlikte artarak devam edeceğini bildirdikleri susuzluk ve kuraklık tehlikesine dikkat çekmek amacıyla, [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Yavru aslan kafesten Doğal Yaşam Parkı’na

17 Ocak 2021 182 kere okundu

İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki bir çiftlikte yasa dışı yollardan ülkeye sokulduğu düşünülen yavru aslan ele geçirdi. Henüz 3 aylık olduğu belirtilen [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Kuşadası güç birliği ile değişiyor

17 Ocak 2021 185 kere okundu

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Aydın Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği içerisinde yürütülen alt ve üst yapı çalışmaları ile Kuşadası’nın [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Sokak sanatçılarına ve müzisyenlere pandemi desteği

17 Ocak 2021 186 kere okundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemi döneminde zor günler geçiren kültür sanat üreticilerini desteklemeyi sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

130 yıl sonra yeniden

16 Ocak 2021 356 kere okundu

30 Ekim’deki depremde hasar gören İzmir Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binasının tahliyesinin ardından Kemeraltı’ndaki 130 yıllık tarihi belediye binası yeniden hizmete [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1610501929968-1a.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Sen Hep Aşk İle Kal

16 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Sirkenin Elinden Ne Gelir…

193 yazı

3

Serhan Şarman

Bir Doğu Masalı: Kars

4 yazı

4

Burcu İle Biraz Ordan Biraz Burdan

Neler Oldu Neler...

5 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

1610502195906-1b.jpg

Reklam

1610502039777-1b.jpg