Çocukluk aşkından, hayat hediyesi

  • 0
  • 815
Çocukluk aşkından, hayat hediyesi
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir’de aynı mahallede doğup büyüyen, ortaokulda birbirlerine aşık olan Melike Başaran (43) ile Hayati Güven (43) liseyi bitirdiklerinde ailelerinin baskıyla ayrıldı. Evlenip yuva kuran, birbirlerini yıllarca görmedikleri gibi haber de almayan eski sevgilileri kader 22 yıl sonra boşanmış, çocuk sahibi insanlar olarak bir araya getirdi.  Unuttuğu eski sevgilisi yıllar sonra karşısına böbrek hastası olarak çıkan Melike Başaran, etik kurulun“sevgileri”ni kabul etmesi üzerine çocukluk aşkına donör oldu. Nakilden iki gün önce de nikah masasına oturan çift “ikinci hayat” mutluluğu yaşarken, “Kaderden kaçılmıyor” dedi.

Her organ nakli hastasının bir hikayesi var. Ama bu defaki hasta- donör hikayesi çok başka, kahramanları unutulmuş ilk aşk, ilk gözağrısı, eski sevgililer. Hikaye İzmir’in Kuş Cenneti olarak bilinen Tekel Çamaltı Tuzlası’nda başlıyor. Hayati Güven 21 Eylül 1971, Melike Başaran 24Eylül 1971 doğumlu. Güven memur, Başaran işçi çocuğu. Aynı mahalleliler. Ortaokul ikinci sınıfta birbirlerine aşık olan Güven ile Başaran ayrı ayrı okullarda okumalarına karşın ilişkilerini liseyi bitirinceye kadar sürdürüyorlar. Ancak ikisinin de ailesi bu ilişkiye karşı çıkıyor ve birbirlerinden ayrılıyorlar. Aşklarını kalplerine gömen iki sevgili kendi yollarını çiziyor, evlenip yuva kuruyorlar. Melike başaran liseyi bitirdikten sonra 1990’da evleniyor. Oya- nakış işleri yapan Başaran’ın bu evlilikten şimdi biri 20 yaşında Tolga, diğeri 13 yaşında olan Uğur adlarında iki oğlu oluyor. Çilingir olup dükkan açan Hayati Güven ise 1996’da evleniyor. Eşini çok seviyor. Yarkın (17) adını verdiği bir oğlu oluyor. Ancak güzel giden evlilik bozuluyor, Güven 2012’de boşanıyor. Boşanmayı kaldıramayan Güven depresyona giriyor. 2011 yılına kadar evliliğini sürdüren, ancak eşinin alkol problemi nedeniyle boşanmaya karar veren Melike Başaran ise çocuklarıyla birlikte boşanma kararı alıp eşinden ayrı yaşamaya başlıyor. Boşanma işlemlerini başlatıyor.  Çocuklukları birlikte ayn ımahallede geçen, sonra birbirlerine aşık olup ayrılan iki eski sevgili, bozulan evlilikleriyle benzer bir kader yaşarken, 2011 yılında bir gün eski ortak arkadaşlarından biri Melike Başaran’a Hayati Güven’in eşinden boşandığını,depresyona girdiğini söylüyor. Eski sevgilisinin sağlık sorunları olduğunu öğrenen Başaran, çocukluk arkadaşlarının Güven’e moral için düzenlediği doğum gününe katılıyor. 22 yılı aşkın süre bir kez bile karşılaşmayan, birbirlerinden hiç haber almayan eski iki sevgilinin yolları tesadüf eseri kesişirken, 18yıldır tip 1 diyabet hastası olan Güven’in ortaya çıkan sağlık sorunları ikiliyi tekrar yakınlaştırıyor. Güven 4 kez göz ameliyatı olmak zorunda kalırken, en yakınındaki kişi çocukluk aşkı Melike Başaran oluyor. İlk evliliklerinden olan çocuklarına durumu anlatan çift, aile ve çevre baskılarına karşın ilişkilerine sahip çıkıp, sağlık sorunlarını çözmeye çalışıyorlar. Son göz ameliyatında şeker hastası ağabeyini genç yaşta kaybetmesine neden olan “böbrek yetmezliği” tanısı koyulan Hayati Güven, zor günleri ilk aşkıyla aşmaya çalışıyor. Melike Başaran’ın baskısıyla nakil olmaya karar veren Hayati Güven, İzmir Kent Hastanesi’ne başvururken, önlerine yeni engeller çıkıyor. Güven bu engelleri de ilk aşkı Melike Başaran sayesinde aşıyor.

İLK AŞKI İKİNCİ HAYATIN KAPILARINI AÇTI

Nitekim, Güven’e, “ilk göz ağrım” dediği Başaran’ın bir böbreği  İzmir Kent  Hastanesi’nde Opr. Dr. Işık Özgü, Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu, Uzm. Dr. Ebru Sevinç Ok ve Koordinatör Hemşire Havva Kara’dan oluşan ekip tarafından nakledilirken, çiftin sağlık sorunları nedeniyle sürekli ertelemek zorunda kaldıkları nikahları da nakilden iki gün önce 25 Ağustos’ta gerçekleşiyor. Birkaç gün arayla 44. yaşlarını kutlamaya hazırlanan çift, yepyeni bir hayata birlikte yelken açarken, çocuklarının da bu aşkı evliliği onayladıklarını, birlikte büyük bir aile olduklarını söylerken, duygularını dile getirdiler.

KADER BUYMUŞ DEMEK Kİ

Birbirlerinin hayatından çıkalı 25 yıl olduğunu belirten Hayati Güven, “Çocukluk aşkıyız. Aynı yerde doğduk büyüdük. Bunun yanında belli bir süre ilk aşk dediğimiz şeyi yaşadık. Ailelerimizin zoruyla ayrıldık.  Çok ilginçtir ayrıldıktan sonra Alsancak’ta arka arkaya sokaklarda çalışmışız bir kez bile karşılaşmadık, hiç görüşmedik. Kader bizi eşlerimizden ayrıldıktan sonra, sürpriz bir şekilde bir araya getirdi. Arkasından bir şeyler ateşlendi. Onca yıl hiç karşılaşmamışken bu nasıl oluyor, kaderde varmış demek ki. Sürekli hastanelerde olduğumuz için evlenememiştik. O da gerçekleşti, sırada kır düğünü var”

SAĞLIK, HUZUR, MUTLULUKDUR BEKLENTİMİZ

Nikahsız birlikte yaşadıkları için aile ve çevresinden gördüğü baskılara, sağlık önemli diyerek karşı duran, artık çocukluk aşkının soyadını taşıyan Melike  Başaran, “Kader kısmet dedikleri bu. Boşandığını, hasta olduğunu duyunca bir şekilde ulaştım. Ben ona o bana destek oldu. Bir dizi ameliyatlar yaşadık. Karşılaştığımızdan bu yana hastanelerdeyiz maalesef. Böbrek yetmezliği had safhaya geldiğinde diyalize girmesini istemiyordum. Abisini de aynı hastalıktan kaybetmişti. Hiç düşünmedim,  başka kişiye de araştırmadık. Ben donör olacaktım, ama bu kez karşımıza etik kurul çıktı. Eğer nakil öncesi evlenmiş olsaydık, çıkar ilişkisi şüphesine karşı 2 yıl beklememiz gerekecekti.  Biz de hikayemizi etik kurula anlatmak istedik. Çok zordu, çapraz sorgulama yaptılar. Hayatımda hiç takılmadan pürüzsüz cevaplar verdim. Çıkarken de dedim ki, son sözüm olumlu cevap almak istiyorum. Yaşamayı hak eden bir insan, dedim. Benim yaptığımı herkes de yapmalı. Ben yıllardır onun emanetini taşıdığıma inanıyorum, yıllar sonra bir araya gelmemiz, bu yaşananlar kader değil de nedir?”

Karaburun’da yaşayan çiftin soz sözleri ise “Onun için yaşamak güzel bir şey”, “Bundan sonra birbirimize sıkıca sarılıp hayatımıza devam edeceğiz”  oldu.

  

DOKTORLARI NE DİYOR

 

Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu, böbrek nakli için başvuran çiftin karşılarına “iki eski arkadaş” olarak geldiklerini belirterek, “Yasa ve yönetmelikler gereği alıcı- verici arasında akrabalık, aile bağı yoksa arkadaşınız çok uzaktan akrabanız da olabilir, o zaman etik kurula girmeniz gerekiyor. Etik kurul iki kişi arasında çıkar ilişkisi olup olmadığına bakıyor. Bu araştırma sonucunda bir karar veriyor. Organ nakli yapılabilir ya da yapılamaz diye. Bu hastalarımızda süreç böyle işledi. Etik kurula gönderdik. Etik kurul süreci bitti. Onayı geldi. Biz sanıyorum operasyonu yapmadan iki gün önce evlendiler diye biliyorum. Sağlıkları iyi gidiyor. En hassas dönemler. Hastanede yakın izlemdeler.  Hafta sonu taburcu edebiliriz” dedi.

 

Nefroloji Uzmanı Dr. Ebru Sevinç Ok da Hayati Güven’in böbreklerini şeker hastalığı yüzünden kaybettiğini söyledi.  Dr. Ok, “Ülkemizde böbrek yetmezliğinin en sık nedenlerinden biri şeker hastalığı. Hastamız 18 yıllık diyabet hastasıydı, böbrek yetmezliği dışında bazı problemleri daha vardı. Diyalize hiç girmeden organ nakli yapmak için hazırlıklara başladık ve bu gerçekleşti. Durumu iyi; insüline devam edecek” diye konuştu.

 


YORUM YAZ
Diğer Haberler

Basmane’de yeni bir yaşam alanı doğuyor

Sarnıç Toplum Merkezi Kırmızı Bayrağına kavuştu

Özel gereksinimli öğrenciler sporla buluştu

İZGEP toplantısında kentsel dönüşüm vurgusu