YUKARI

Dünyayı restore etmek hepimizin elinde

Dünya Çevre günü nedeniyle İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu adına Başkan H. Gökhan Özdemir bir basın açıklaması yaptı.
Dünyayı restore etmek hepimizin elinde
05 Haziran 2021 0 yorum 225

Dünya Çevre günü nedeniyle İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu adına Başkan H. Gökhan Özdemir bir basın açıklaması yaptı. 

Özdemir'in yaptığı açıklama şöyle:
Dünya üzerindeki fevkalade dengeyi anlamak, anlamlandırmak ve sahip çıkmak için yetersiz kalan insanlar yüzünden insanlık ve dünyamızın geleceği hep tehdit altında.
Dünya Çevre Gününde uzmanlar bir kez daha anımsatıyor: "Zamanı geriye çeviremeyiz ama artık doğayla barış içinde yaşamayı öğrenebiliriz"
Bu yıl dünyanın restorasyonu için harekete geçmek gerektiği vurgulanıyor.
Ancak "restorasyon" denildiğinde, var olanı yenilerken canımızın istediğini, aklımıza eseni, cebimize gireni değil dünyada sürdürülebilir yaşamı sağlayacak düzenlemeleri anlamamız gerekiyor.
Dünyayı yeniden restore etmekten kasıt; şimdiye kadar hakkımız ve haddimiz olmadığı halde doğaya ve tüm yaşamlara yaptığımız, yanlış müdahaleleri çok geç olmadan düzeltmek.
Çevre kirliliğinin boyutları geri dönüşümsüz bir hâl almadan engellemek, doğanın ve doğadaki canlıların yok oluşuna neden olacak faaliyetleri durdurmak dünya için restorasyonun ilk adımları olacaktır.
Restorasyon; eski bir yapıda bozulmuş, yıkılmış olan yerleri aslını bozmayacak biçimde onarmak demektir.
           Restorasyon mevcut karasal yapıda orman, sulak alan, göl, nehir gibi ekosistemin doğal parçalarındaki kayıpları gidermek olarak tanımlanmaktadır. Restorasyon; "Burası sulak alan ama o zaman imara açamıyoruz dolduralım toprakla, yoksa insanlar nerede yaşayacak?" projeleri üretmek yerine sulak alanları koruyarak ekosisteme sahip çıkarak zenginleşen kentsel yapılarda, imara uygun alanları planlı şekillendirmek demektir. Sulak alanlardaki yaşamların varlığının insan hayatı için uzun vadede daha önemli olduğunu bilmek demektir. Arılar yok olursa gıdaya dair geleceğimizin dara gireceğinin farkında olmak demektir. Deniz kirliliğini çözmek için tüm sektörlerin sorumluluk alması restorasyon için atılan adım demektir. Restorasyon insan eliyle her şeyin yapılabilir olması demek değildir. Restorasyon denizlerin doğal ekosistemini bozacak projeler üretmek ve bunun mevcut ekosistemdeki dengeyi yok sayması hiç değildir.

Dünya için restorasyon; İnşaat sektörünün de, sanayicinin de, madencinin de doğaya doğal müdahalelerle insanlığa hizmet etmesinin mümkün olduğunu görebilmek ve buna çabalamak demektir.
Dünyayı iyileştirebilmek için biz Veteriner Hekimler nasıl "Tek Sağlık" diyor, bu çatı altında başta sağlıkçıların birleşmesini öneriyorsak, çevrenin korunması ve dünyanın restorasyonu için de "Tek Sağlık" kavramının tüm meslek gruplarınca anlaşılması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Dünyanın geleceğinin kendi varlığından çok daha kıymetli olduğunun farkında olan tüm sektör çalışanlarını "Dünya Çevre Günü"nde düşünmeye davet ediyoruz.
 
H. Gökhan ÖZDEMİR
Başkan
İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu adına                                 
 
 

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Aliağa Dört Mevsim Çiçek Açıyor

27 Temmuz 2021 30 kere okundu

Aliağa Belediyesi, peyzaj çalışmalarıyla kentin çehresini güzelleştirmeye ve renklendirmeye devam ediyor. Aliağa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Tamburica Fest ile işbirliği

27 Temmuz 2021 30 kere okundu

27 Eylül-3 Ekim 2021 tarihleri arasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri, Buca Belediyesi’nin himayesinde, Balkan Panorama Film Festivali’nin yedincisi düzenleniyor. [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Bahçeşehir Kolejinin olimpiyat gururu

27 Temmuz 2021 31 kere okundu

17-25 Temmuz 2021 tarihleri arasında düzenlenen 51. Uluslararası Fizik Olimpiyatı’nda (IPhO-International Physics Olympiad) ülkemizi başarıyla temsil ederek madalya kazanan 5 kişilik [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Aşevine bağış yarışı

26 Temmuz 2021 83 kere okundu

Ayvalık Belediyesi’nin Kurban Bayramı öncesi başlattığı Aşevi’ne et bağışı kampanyasına Ayvalıklı hayırseverler toplamda 4 bin 758 kilogram bağışta bulundu. Bağışlanan [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

İzmir’in en uzun tüneli için ihale tarihi belli oldu

26 Temmuz 2021 91 kere okundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca ile İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali arasında şehir trafiğine girmeden bağlantı sağlayacak tünel ve viyadük projesini tamamlamak [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Özdemir Sabancı Parkı şimdiden beğeni topladı

26 Temmuz 2021 90 kere okundu

Karabağlar’ın en büyük yeşil alanlarından Esenyalı Mahalllesi’ndeki Özdemir Sabancı Parkı’ndaki yenileme çalışmaları son hızla ilerliyor. Yaklaşık 8 [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1626642171916-kapak1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Sevgi Ve Güvenle ; Babalar Günü Kutlu Olsun

32 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ödemden Bıktık Diyenler Gelsin…

197 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihi Şükran Oteli'ne Veda Ederken...

6 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1626642308250-kapak2.jpg

Reklam

1626642280046-kapak2.jpg