Efes Selçuk’tan Jes’e “Hayır”

Efes Selçuk’un Gökçealan Köyü’nde yapılmak istenen JES, GES ve endüstriyel sera projelerinin halk bilgilendirme toplantısı köylülerin yoğun tepki ve protestoları sebebiyle yapılamadı.

  • 0
  • 322
Efes Selçuk’tan Jes’e “Hayır”
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Efes Selçuk’un Gökçealan Köyü’nde yapılmak istenen JES, GES ve endüstriyel sera projelerinin halk bilgilendirme toplantısı köylülerin yoğun tepki ve protestoları sebebiyle yapılamadı.

Gökçealan’da yapılmak istenen JES’E karşı köylüler, çevre dernekleri ve sivil toplum kuruluşları tek yürek oldu, şirketin bilgilendirme toplantısını protesto etti. 

Efes Selçuk’un kendine has Osmanca üzümüyle ünlü Gökçealan Köyü’ne yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali’ne karşı birleşen köylüler, şirketin bilgilendirme toplantısının yapılacağı okulun bahçesinde toplanarak; ıslıklar, sloganlar ve pankartlarla protesto eylemi düzenledi. Eyleme Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, CHP Parti Meclisi Üyesi (PM) ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Efes Selçuk Belediye Başkanı CHP’li Filiz Ceritoğlu Sengel, CHP önceki dönem İzmir Milletvekili Musa Çam, TMMOB İKK Sekreteri Aykut Akdemir, EGEÇEP, AYÇEP, Ormanlı Köyü Doğa Derneği, Germencik Çevre ve Doğa Derneği ve Efes Selçuk’tan sivil toplum örgütleri katıldı.

Eylemde konuşan yöre halkının avukatlarından Cem Altıparmak, JES’in doğaya ve çevreye zarar vereceğini vurgulayarak, “Burada bir JES masalı dinlemek istemiyoruz. JES sunumunu dinlemeyeceğiz. Bu, toplantıyı yaptırmamak anlamına gelmiyor ancak bizim tavrımız çok net; biz peri masalı dinlemeye gelmedik. Buraya dükkân açtırmayacağız” dedi. 
Gökçealan köylülerine “Merak etmeyin Sevgili Gökçealan’lılar, havanıza, suyunuza, toprağınıza dokunamayacaklar” diyerek destek veren CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç; “ Birileri saraylarındaki porsiyonları büyütecek diye, sizlerin yaşam alanlarına dokunulmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu topraklar yüz yıllardır tarım cennetidir. Buranın Osmanca üzümü dünyanın başka hiçbir yerinde yok. Birilerinin zengin olmak için buraya JES yapmalarına müsaade etmeyeceğiz.

OMUZ OMUZA MÜCADELE EDECEĞİZ
Doğanın sermayeden güçlü olduğunu bir kez daha yineleyen Başkan Sengel; “ Biz halkımız ne istiyorsa onu istiyoruz. Buraya doğa severler, buraya sermayenin rengine değil, gerçek yeşilin tonuna aşık olanlar gelmiş. Biz sizin yanındayız. Doğa sermayeden güçlüdür” dedi.

Gökçealan köylülerinin yalnız olmadığını söyleyen CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan; “Biz doğanın yeşilini, doların yeşilinden daha fazla sevenleriz. Birileri zengin olacak diye Gökçealan topraklarını talan ettirmeyeceğiz. Bizler sizin oylarınızla seçilmiş vekilleriz, asıl  olan sizlersiniz. Sizler bu JES’i istemiyorsanız, biz hiç istemiyoruz. Omuz omuza mücadelede edeceğiz” dedi.
Köylülerin direniş eylemi sonrasında şirketin bilgilendirme toplantısının gerçekleştirilemediği rapor altına alındı.
 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Basmane’de yeni bir yaşam alanı doğuyor

Sarnıç Toplum Merkezi Kırmızı Bayrağına kavuştu

Özel gereksinimli öğrenciler sporla buluştu

İZGEP toplantısında kentsel dönüşüm vurgusu