Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nde ikinci Sertbaş dönemi

İhracatta 2022 yılında 1,5 milyar doları geçen Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 2022-26 döneminde 2 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için sürdürülebilirlik, fuarlar ve tasarım başlıklarına yoğunlaşacak.

  • 0
  • 1.175
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nde ikinci Sertbaş dönemi
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin 2021 yılı olağan seçimli genel kurulu Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Burak Sertbaş’ın hazırladığı liste 62 oyla üyelerden yetki alırken, EHKİB’i önümüzdeki dönem yönetecek kadroda 7 kadın ihracatının varlığı dikkat çekti.

Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hayati Ertuğrul’un Divan Başkanlığı, Merve Öktem ve Menekşe Kıran’ın katip üyelik yaptığı Genel Kurulda konuşan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, 2 yılı pandemiyle geçen 4 yıllık görev sürelerinde ihracatlarını 1,3 milyar dolardan, 1,5 milyar dolara taşıdıklarını aktardı.

2022 yılı için 1,6 milyar dolar ihracat hedefleri olduğunu paylaşan Sertbaş, “Pandemi döneminde bile 1,3 milyar dolardan 1,5 milyar dolara ulaştık. Ben o yüzden 2026 yılında 2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Birlik olacağımıza inanıyorum. 2022 yılı için moda sektörü ile ilgili tahminlerde bulunan Mckinsey'nin de belirttiği gibi Türkiye, moda tedarikçisi ülkeler arasında en çok öne çıkan ülke olarak görünmektedir. Ülkemizin sektörde sürdürülebilir üretim alanında yatırımlarını arttırması ile önemli fırsatlar yaşanacağını düşünüyoruz. Özellikle geri dönüşüm merkezlerinin kurulması, geri dönüştürülmüş malzemelerle hammadde üretiminin artması, Türkiye’yi daha çok tercih edilen tedarikçi ülke konumuna getirecektir. Yakın coğrafyadan tedarik ile elde ettiğimiz avantajı bu şekilde sürdürülebilir kılabiliriz” diye konuştu.

Genel Kurulda 4 yıl boyunca gerçekleştirdikleri projeler hakkında da bilgi veren Sertbaş şöyle konuştu: “İhracat hedeflerimize ulaşmada tasarımın öneminin büyük olduğuna inanıyoruz. EİB Moda Tasarım Yarışması’nın 14., 15. ve 16.’sını görev süremizde yaptık. 2 fuara Milli Katılım Organizasyonu yapıyoruz. 4 yılda 3 URGE Projesi gerçekleştirdik. Sürdürülebilirlik alanında pek çok projeyi sürdürüyoruz. Üyelerimizin ürünlerini 360 derece profesyonel bir şekilde çeken fotoğraf stüdyosu kurduk. Çok sayıda sektörel ticaret heyeti, alım heyeti organizasyonları yaptık. Pandemi döneminde sanal ticaret heyetleri düzenledik. Tüm bu çalışmalar sonrasında 2021 yılında 1647 üyemizde 187 ülkeye ihracat yaptık. Türkiye geneli sektörümüzün ortalama ihraç fiyatı 13,3 $/Kg, iken EHKİB’in ihracat birim fiyatı 16,9 $/kg. oldu.”

Hazırgiyim ve tekstil sektörlerinin nitelikli tekstil mühendisliği ihtiyacına cevap verebilmek amacıyla lise öğrencisi gençlere Tekstil Mühendisliği bölümünün tanıtılması için İzmir’de başlayan projenin Türkiye geneline yayıldığını anlatan Sertbaş, 3. Yılına ulaşan projede 230 öğrencinin asgari ücrete varan oranda burs aldığını, Tekstil Mühendisliği algısını yükselttiklerini, üniversitelerde kontenjanların dolduğunu vurguladı.

Tekstil mühendisliği ihtiyacının yanı sıra sektörlerinde ara eleman açığı bulunduğuna temas eden Sertbaş, önümüzdeki dönem bu sorunun çözümüne odaklanacaklarını dile getirdi.

2022-26 döneminde yoğunlaşacakları bir diğer projenin “Döngüsel Fikirler Projesi” olacağı bilgisini veren Sertbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu projemiz ile öğrencilerimizin iş dünyasından önemli kişilerin rehberliğinde hazır giyim ve tekstil sektöründe sürdürülebilirlikle ilgili yaratıcı projeler oluşturmalarını desteklemeyi amaçlıyoruz. Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde modada sürdürülebilir üretim daha da elzem bir şekilde gündeme geliyor ve sürdürülebilirlik sektörümüz için artık bir tercih değil artık bir zorunluluk oldu. 2022 yılında firmalarımızın sürdürülebilir alt yapısını güçlendirmek amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu dönem istihdam ettiğimiz Çevre Mühendisimiz tüm üyelerimize birebir danışmanlık hizmeti verecek. Bu doğrultuda firmalarımızın hepsinin karbon ayak izlerini hesaplama, sera gazı emisyonlarını azaltma, atık yönetimi gibi konularda çalışmalarına devam edilecek. Bu konuda da Birliğimiz ilk defa böyle bir hizmet başlatan birlik oldu. Bu da çevresel sürdürülebilirliğe verdiğimiz önemi gösteriyor.EHKİB olarak Sürdürülebilirlik alanında yürüttüğümüz Urge projemizin faaliyetlerine devam edeceğiz. Kısacası, 2022 yılında da Türkiye’nin katma değeri en yüksek ihracat gerçekleştiren ve dönüşüme liderlik eden sektörlerinden biri olarak, sürdürülebilirliği odak noktamıza yerleştirip ulusal bir inovasyon gündemi oluşturmak gayretinde olacağız. Bu konuda da hem öncü hem de örnek rolümüzü sürdürmeye devam edeceğiz.”

EHKİB kurullarında 7 kadın yer aldı
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu asil listesinde Zeynep Seray Seyfeli, Melis Vekiloğlu ve Emine Tuğba Hazar, yedek yönetim kurulu listesinde Gizem Batur ve Nurdan Demet Tatari yer aldı. Şahika Aşkıner Denetim Kurulu’ndaki yerini korurken, TİM Delege Listesine EGSD Geçmiş Dönem Başkanı Mukadder Özden girdi. EHKİB, kurullarına böylelikle kadın temsilci sayısı 7’ye yükseldi.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Genel Kurulu’nda 2022-26 döneminde birliği yönetecek kadrolar şu şekilde oluştu;

Yönetim Kurulu Başkanı:
DEMOTEKS TEKSTİL SAN.VE TİC. LTD.ŞTİ.   - RECEP BURAK SERTBAŞ

Yönetim Kurulu
NARKONTEKS TEKSTİL İHR.İTH.SAN VE TİC.A.Ş.-TOYGAR NARBAY
SEYFELİ DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ-ZEYNEP SERAY SEYFELİ
SUN TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.-MELİS VEKİLOĞLU
ÜNİTEKS TEKSTİL GIDA MOTORLU ARAÇLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş.-MEHMET SERHAN ÜNSAL
MEBA GİYİM SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.-ÇAĞLAR BAĞCI
FIRATTEKS TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.-MEHMET FIRAT ÖZDEMİR
F.B TEKS. İHR. VE TURZ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.-FESİH DEMİRER
İYA TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.-AHMET ÖZCAN
MD TEKSTİL KONFEKSİYON TUR. SAN VE TİC.A.Ş.-TALA UĞUZ
TULİNE TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.-EMİNE TUĞBA HAZAR

Yönetim Kurulu Yedek Listesi
MASEKSPORT GIDA VE İHT. MAD.TEKSTİL TARIM İHR. İTH. SAN. VE TİC. A.Ş.-MERT TELYAS
CU TEKSTİL SAN.VE TİC. A.Ş.-MESUT AYHAN
BETA KONF. TEKSTİL İHR. İTH. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.-MEHMET PEKÖZ
ADİMO TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ.-MUSTAFA TUNÇER
ENRA TEKSTİL KONFEKSİYON SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.-HÜSEYİN BİROL ŞENOL
ZAROTEKS TEKSTİL İNŞ.TAAHHÜT İTH.İHR.PAZ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.-SERHAT IŞIK
DEMİRIŞIK TEKS.KONF.SAN.AŞ.-         GİZEM BATUR
EVOTEKS TEKSTİL KONFEKSİYON SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ-AYHAN GÖLLÜ
Y.D.S. TEKSTİL SANAYİ TİCARET LTD.ŞTİ.-NURDAN DEMET TATARİ
MEDCARE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ-EMRE DEMİR

Denetim Kurulu
AKÇAKAYA GROUP TEKSTİL A. Ş.-YASİN AKÇAKAYA
ÖZ SİMGE TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.-ŞAHİKA AŞKINER
TAYRA TEKSTİL SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.-ERTAN ASLAN

Denetim Kurulu Yedek Listesi
KREAZON TEKSTİL SANAYİ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ-BÜLENT ÖZGÜR TORUN
ANIL KONFEKSİYON SANAYİ VE TİC LTD.ŞTİ.-YUSUF YILMAZ
YÖREK TEKSTİL SAN.VE TİC.A.Ş.-       ALİ İHSAN YÖREK

Burak Sertbaş Kimdir?
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığına ikinci kez seçilen R. Burak Sertbaş 1964 yılında Amasya’da dünyaya geldi. 
Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan Sertbaş, 1992 yılından bu yana Demoteks Firmasında Yönetici Ortak olarak iş hayatını sürdürüyor. 

Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nde iki dönem yönetim kurulu başkanvekilliği görevinde bulunan Sertbaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda üç dönemdir meclis üyesi olarak görev yapıyor. 2010-18 yılları arasında EİB Moda Tasarım Yarışması Komite Başkanlığı ve Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Sertbaş, 2014-18 yılları arasında da Türkiye İhracatçılar Meclisi Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. İki çocuk babası olan Sertbaş İngilizce biliyor.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Tarım ihracatı 6,6 milyar dolar

İTB Heyeti 5. Akdeniz Pamuk Yolu’na katıldı

Zeytinyağı ihracatı 58 bin ton

EGİAD’dan Almanya İle İşbirliği Atağı