Ege Üniversitesi'nde yabancı öğrencilere kurs

  • 0
  • 1.520
Yazı Boyutu:

İZMİR(Ege Ajans)Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Erasmus programı çerçevesinde desteklenen yoğun kurs programı düzenledi.
Organik Tarım Sistemlerinde Agronomik, çevre ve sosyo ekonomik sürdürülebilirlik konusu çerçevesinde yurt dışından 17 öğrenci geldi. Polonya'dan 4, Yunanistan'dan 3, İtalya'dan 6, Estonya'dan 1, Mısır'dan 1, Gana'dan 1, Nepal'den 1 kişi Türkiye'den 12 kişi katıldı. Programa katılan öğrencilerin Avrupa Birliği Erasmus Programına dahil üniversitelere kayıtlı olma zorunluluğu olması gerektiğini söyleyen Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uygun Aksoy "Organik tarım, özellikle tarımın ve gıda maddelerinin doğal kaynaklar üzerindeki baskısını azaltarak gelecek kuşaklara daha iyi bir dünya bırakmayı amaçlamaktadır. Temel ilkeleri bu doğrultuda gelişmiştir. Ancak uygulamalarda bu konuları gözardı edildiği ve konvensiyonel tarımdakine benzer yanlışların yapıldığı durumlarda görülmektedir" dedi. Lisans üstü öğrencilere bir çok farklı konular hakkında bilgi aktardıklarını ve özellikle de örnekler üzerinde tartışmalara olanak sağladıklarını söyleyen Prof. Dr. Aksoy "Katılımcılar organik tarımda başarılı ve başarısız örnekler ile ulusal organik tarım politikaları konularında ödev hazırlayıp sunum yaptılar. Ayrıca ülkemizde organik tarımın başkenti konumundaki İzmir ve çevre illerde organik çiftlik, köy ve turizme entegrasyonunu sağlandığı alanlar gezilerek tartışıldı" dedi.
6'sı AB ülkelerinin öğretim üyeleri olmak üzere 12 Ege Üniversitesi Öğretim Üyesiyle birlikte toplam 18 öğretim üyesi ders verip eğitimlere katıldı.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Deprem korkusuna özel terapi

Buca'nın altın çocukları

Narlıdere'nin kalite yolculuğu başladı

Kadınlara ‘yaratıcı endüstri’ eğitimleri

Türk polisiye dizilerinde kadının yeri yok

Bir yılda 12 bin 500 kişiye eğitim