Enerji İçin Check – Up Projesi

EGİAD Enerji Check-Up Projesi kapsamında gönüllü firmalarda gerçekleştirilen değerlendirme sonuçlandı. Setaş Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Sertaç Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülsüm Nilay Teker’in katılımlarıyla EGİAD Dernek Merkezi'nde gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına üye iş insanları katılım gösterdi.

  • 0
  • 561
Enerji İçin Check – Up Projesi
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

EGİAD; Enerji kaynaklarının hızla tükendiği ve sürdürülebilir bir dünya için enerji tasarrufunun büyük önem kazandığı günümüzde, enerji israfına dur diyebilmek adına önemli bir adım attı. Enerjisinin büyük bir kısmını ithal eden ve enerjide dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye’de, Enerji Check-up Projesi’nin büyük ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Ege Genç İş İnsanları Derneği – EGİAD, SETAŞ Enerji ile imzaladığı Enerji Check – Up Projesini sonuçlandırdı.
İş dünyasının artan enerji maliyetlerinden ötürü çıkmaza girmemesi için çözüm yolları arayan EGİAD - Ege Genç İş İnsanları Derneği, "Enerji Check-Up" projesiyle üye firmalar çerçevesinde enerji tasarrufuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Setaş Enerji şirketiyle imzaladığı protokol çerçevesinde üyelerinin enerji check up değerlendirmesine imkanı sağladı. EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, enerjinin daha verimli kullanılması için herkese büyük sorumluluk düştüğünü belirtti. EGİAD'ın Alsancak'taki merkezinde gerçekleştirilen sonuç değerlendirme toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, Setaş Enerji Genel Müdürü Sertaç Yılmaz ve üyeler katıldı.

Törende konuşan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, kaynakların hızla tükendiğine, sürdürülebilir bir dünya için enerji tasarrufunun büyük önem kazandığına dikkat çekerek, "Enerji tasarrufu hepimiz için büyük önem taşıyor. Küresel ısınma, sanayileşme ve artan dünya nüfusu sonucu enerji açığı büyürken, enerji kaynakları da buna bağlı olarak hızla tükendi. Ukrayna- Rusya savaşı da bu maliyetleri daha da arttırdı. Enerji darboğazının aşılması ve enerjinin daha verimli kullanılması için herkese büyük sorumluluklar düşüyor. EGİAD’da dönemler arası devamlılık esastır. Biz de 12. Dönem 2013 yılında yapılan enerji checkup projemizi tekrarlamaktan çok mutluyuz" dedi.

Enerji gereksiniminin her geçen gün arttığını vurgulayan Yelkenbiçer, bu artışın bir yandan zorunluluk, bir yandan da keyfi kullanımdan kaynaklandığına dikkat çekerek, "Sonuç olarak daha fazla enerji kullanımı kaynakların hızla tükenmesi, çevrenin bozulması, ülkemizin enerji açısından dışa bağımlı olması riskini de beraberinde getirmektedir. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini maalesef artık gündelik hayatımızda bizzat görüyoruz. Enerji verimliliği, aynı zamanda küresel iklim kriziyle baş edebilmenin çok önemli alanlarından bir tanesidir. Enerjiyi verimli kullanarak gereksiz enerji tüketiminin önüne geçmek başlı başına bir çevreci eylemdir. Keza iklim değişikliğine neden olan zararlı gazları azaltabilmek oldukça etkili bir yöntemdir. Dolayısıyla belki de verimlilik kelimesi nedeniyle akla önce ekonomik kazanımlar gelse de enerji verimliliği ekolojik açıdan da çok stratejik bir öneme sahiptir. Yeni teknolojiler ve yeni yasal düzenlemeler ışığında günümüze uygun bir hale getirilerek tekrar gerçekleştirilen bu iş birliği bu anlamda da bence çok değerli.  Bu dönem yürüttüğümüz sürdürülebilirliğe dair tüm çalışmaların dilerim ki üyelerimize, bölgemize ve ülkemize katkısı olur" dedi.

Kaynaklar Tükendi
Enerji Check-up Projesi'ne büyük ihtiyaç doğduğunu belirten Yelkenbiçer şöyle konuştu: "Enerji kaynakları tükendikçe enerji fiyatları da hızla yükseliyor. Dolayısıyla enerji tasarrufunun önemi ve gerekliliği geçtiğimiz her gün daha iyi anlaşılan bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Üretim maliyetlerini düşürmek ve rekabet gücünü artırmak amacıyla oluşturduğumuz "Enerji Check-Up" projesi de işte bu amaçla gerçekleşti. Bu kapsamda İzmir'de yer alan akredite bir firma olan Setaş Enerji ile iş birliğine imza atarak, üyelerimizin daha verimli enerji kullanımı ve tasarrufu için hiçbir bedel ödemeyecekleri önemli bir hizmeti başlatmış olduk. Proje kapsamında, üyelerimizin şirketlerinde ücretsiz olarak enerji check up faaliyeti yürütülerek, kurumsal bazda, enerji verimliliğinde ciddi artılar yaşandı."

Rekabet Gücü Artacak
Setaş Enerji Genel Müdürü Sertaç Yılmaz ise enerji verimliliğinin rekabet gücünü artırdığına dikkat çekerek, "EGİAD bu projeyle çevre bilinci yüksek bir dernek olarak kendisini oraya koymuştur. Bu konuda duyarlı bir sivil toplum kuruluşu olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Bu proje ile, temelden tepeye kadar, şirkete, fabrikaya, dünyaya daha verimli ve faydalı yeni bir enerji bakış açısı oluşturacağız" dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Kemeraltı’nın Kalkınması İçin İş Dünyası Atakta

Mavi Vatan'ın enerjisi dışa bağımlılığı

Kasım ayı ihracatı 1 milyar 549 milyon dolara ulaştı

10 aylık dış ticaret fazlası 8 milyar doları aştı

Payını artırması için en doğru zaman

Bauhaus Hareketi İzmir’den başladı