Engelsiz Hobi Bahçeleri’nde ilk ürün heyecanı

  • 0
  • 520
Engelsiz Hobi Bahçeleri’nde ilk ürün heyecanı
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Buca Belediyesi’nin engellilerin toplumsal yaşama katılımına yönelik hayata geçirdiği Engelsiz Hobi Bahçeleri’nde sebze ve meyveler ilk filizlerini verdi. Toprakla buluşmanın keyfini yaşayan engelli vatandaşlar, 1. Etap açılışında diktikleri ve 2 aydır gözleri gibi baktıkları fidelerin ilk ürünlerinin tadına Ağustos ayında 2. Etabın açılışında Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ile birlikte bakacak.

Buca Belediyesi’nin örnek projelerinden biri olan Engelsiz Hobi Bahçeleri’nde ilk ürün heyecanı yaşanıyor. Mayıs ayında hizmete giren bahçelerin ilk etabının açılışında dikilen sebze ve meyvelerine gözleri gibi bakan engelli vatandaşlar 3 bin metrekarelik alanda toprakla buluşmanın keyfini yaşıyor.
İlçe sınırları içerisinde yaşayan engelli vatandaşları tarımla buluşturmak amacıyla hayata geçirilen Engelsiz Hobi Bahçeleri projesinin ilk etabı 23 Mayıs 2015’te hizmete girdi. Buca Gölet’te 14 dönümlük arazi üzerine projelendirilen Engelsiz Hobi Bahçeleri’nin 3 bin metrekarelik ilk etabının açılışında 45 engelli vatandaş ilk fideleri Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ile birlikte dikti.

Engelli vatandaşlar önce uzmanlardan tarım eğitimi aldı. Aldıkları eğitimi uygulamalı olarak Engelsiz Hobi Bahçeleri’nde kendilerine ayrılan bölümlerde pekiştiren engelli vatandaşlar, domates, biber, patlıcan ve üzüm fidelerinin ilk ürünlerini bugünlerde almaya başladı.
Engelli vatandaşlar, diktikleri ürünlerin çapalamasını, temizliğini ve sulamasını düzenli olarak gerçekleştiriyor.
Engelsiz Hobi Bahçeleri’nin ilk ürünleri Ağustos ayı başında devreye girecek olan 2. Etabın açılışında görücüye çıkacak. Engelli vatandaşlar ilk ürünlerinin tadına Başkan Piriştina ile birlikte bakacak.

“EKİNLENLERİN MEYVESİNİ GÖRMEK ÇOK GÜZEL”
Hobi Bahçeleri’nde engelsiz tarım uygulamasına katılan Emine Benek, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’ya teşekkür etti. Benek, ektikleri ürünlerin olgunlaştığını görmelerinin çok mutlu edici olduğunu söyledi.
Hobi bahçeleri ile şehir hayatından kurtulduklarını söyleyen Hatice Vural da tarımla, toprakla buluşmanın çok güzel olduğunu belirtti. Vural, belediyenin böyle bir tesisi kendileri için düşünmüş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  
 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Hayvanseverler Buca’da buluşacak

Yüzülebilir Körfez yatırımları meyvelerini veriyor

Atıklarını getirdiler, kırtasiye malzemesini aldılar

“Annelik” fotoğraflarına ödül

Lucien Arkas parkı açıldı

Sağlıklı Yaş Alma konulu buluşmalar düzenlenecek