Hem zamandan hem maliyetten kazandıran projeler

Üniversite ve sanayi iş birliğine örnek olacak projeler, işletmelere zamandan kazandırıp verimlilik sağlıyor ve tasarruf ettirerek maliyetleri de azaltıyor.

  • 0
  • 212
Hem zamandan hem maliyetten kazandıran projeler
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri, mezuniyet projeleri kapsamında, şirket ve kurumların gerçek hayatta karşılaştıkları sorunların çözümü için pek çoğu hayata geçecek projelere imza attı. Altısı “TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri Desteği Programı” kapsamında desteklen projeler, işletmelere zamandan kazandırıp verimlilik sağlıyor ve tasarruf ettirerek maliyetleri de azaltıyor.
 
Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri, yaklaşık 8 ay boyunca çalışarak Ege Bölgesi’ndeki, Bosch Termoteknik, Opet Fuchs, ECA, TYH Tekstil, Valf Sanayi gibi ulusal ve uluslararası şirketlere, akademik ve şirket danışmanların da desteği ile mevcut sorunların çözümüne yönelik hayata geçirilecek projeler hazırladı. Öğrenciler, hazırladıkları projelerle işletmelere yüzde 50’ye varan oranlarla zamandan kazandırıp verimlilik sağlarken çeşitli oranlarda da tasarruf ettirerek maliyetleri önemli ölçüde azaltan çözümler sundu. Ders koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Adalet Öner, projelerle ilgili bilgi vererek, “Projelerin her biri, şirketlerde yaşanan gerçek bir problemi ele aldı. Öğrencilerimiz, bir akademik danışman, bir araştırma görevlisi ve birlikte çalışılan kuruluştan bir şirket danışmanı ile çalışma fırsatı buldu. Yürütülen projelerin şirketlere fayda sağladığını, öğrencilerimizin de yeteneklerini ve bilgi birikimi arttığını ve asıl önemlisi iş dünyası konusunda tecrübe kazandırdığını görüyoruz” dedi.
 
ALTI PROJEYE TÜBİTAK DESTEĞİ
Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgür Toy, üniversite ve sanayi iş birliğine büyük önem verdiklerini belirterek, “Öğrencilerimiz daha okurken mezun olduktan sonra çalışacakları ortamı tanıma fırsatı bulurken sanayi kuruluşları da ortaya çıkan projeler sayesinde verimlilik, tasarruf ve maliyet azaltma konusunda büyük kazanımlar elde ediyor. Geçmiş yıllardaki uygulamalarda hem öğrencilere hem de proje ortağı şirket ve kurumlara büyük değer kattığı gözlenen bu süreç içinde, 2021-2022 akademik yılında da bölgedeki saygın şirketlerde 10 proje hayata geçirildi. Bu projelerden altı tanesi TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri Desteği Programı kapsamında desteklenmeye layık görüldü. Böylelikle son yedi yılda, TÜBİTAK desteği alan mezuniyet projesi sayısı 32’ye ulaştı” diye konuştu.  
 
BAĞIMSIZ JÜRİ DEĞERLENDİRDİ
Öğrencilerin hazırladıkları projeler, “Bitirme Projeleri Fuarı ve Yarışması” kapsamında da görücüye çıktı. Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenen etkinlikte, projeler, akademisyenler ve sektör profesyonellerinden oluşan bağımsız jüri tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda; birinciliği Bosch Termoteknik ile gerçekleştirilen Prof. Dr. Levent Kandiller ve Araştırma Görevlisi Ege Duran danışmanlığında yürütülen Çoklu Hatlar İçin Yetkinlik Bazlı İnsan Kaynağı Çizelgeleme Karar Destek Sistemi projesi kazandı. TYH Uluslararası Tekstil A.Ş. ile yapılan Dr. Öğretim Üyesi Önder Bulut ve Araştırma Görevlisi Berk Kaya danışmanlığında yapılan Hazır Giyim Sektörü Dikim Hatları İçin Benzetim Tabanlı Analiz ve Karar Destek Sistemi Geliştirilmesi projesi ikinciliği, yine TYH ile gerçekleştirilen Dr. Öğretim Üyesi M. Ali Gökçe ve Araştırma Görevlisi Selen Akkaya danışmanlığındaki Konfeksiyon Üretiminde Yetkinlik Temelli Montaj Hattı Dengeleme Problemi ve Uygulaması projesi ise üçüncülüğü elde etti.
 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Türkiye’nin ilk sünger otoparkı İzmir’de

Cumhuriyetin 100. yılında İnsan Hakları

Can dostlar için “Pako” mobil uygulaması

Engeller Kalkıyor

Yeni Yıl Pazarı’na geri sayım başladı

Başvurularımız Bakanlık tarafından reddedildi!