YUKARI

Kekik, Defne ve Adaçayı sektör temsilcileri bir araya geldi

İzmir Ticaret Borsası ile Tarım ve Orman Bakanlığı Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü iş birliğinde düzenlenen “Kekik, Defne ve Adaçayı Tarımı ve Piyasaları Değerlendirme Toplantısı” 24 Haziran Cuma günü gerçekleştirildi.
Kekik, Defne ve Adaçayı sektör temsilcileri bir araya geldi
29 Haziran 2021 0 yorum 880

İzmir Ticaret Borsası ile Tarım ve Orman Bakanlığı Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü iş birliğinde düzenlenen “Kekik, Defne ve Adaçayı Tarımı ve Piyasaları Değerlendirme Toplantısı” 24 Haziran Cuma günü gerçekleştirildi.

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Konferans Salonunda yapılan ve moderatörlüğünü İzmir Ticaret Borsası Onur Üyesi Dr. Tayfur Akın’ın üstlendiği toplantıya Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Ercan Türktemel, Odun Dışı Hizmet ve Ürünler Daire Başkanı Özgür Balcı, İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyeleri Dr. Hüseyin Akdemir ve Celil Önder Türer’in yanısıra ilgili kamu kurum temsilcileri, sektör temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Dr. Hüseyin Akdemir ve Tarım ve Orman Bakanlığı Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ali Peksüslü gerçekleştirdi.

Dr. Hüseyin Akdemir konuşmasında, tüm dünyada kullanımı ve ticaret hacmi artan kekik, defne ve adaçayının ülkemiz için önemli ürünler olduğunu belirterek üreticilerin ve sanayicilerin sahada yaşadığı sorunlardan somut örnekler verdi. Ülkemizin bu üç üründe küresel piyasalarda daha rekabetçi olabilmesi için sektörün talep ve beklentilerini aktaran Akdemir, İzmir Ticaret Borsası tarafından hazırlanacak sonuç raporunun sektörle ilgili yapılacak çalışmalara kaynak olması amacıyla kamu birimleri ile paylaşılacağını belirtti.

Dr. Ali Peksüslü ise Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün tıbbi ve aromatik bitkiler alanında yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi aktardı.

İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Celil Önder Türer, yaptığı sunumda ülkemizin bu alandaki ihracatı hakkında bilgiler vererek, özellikle kekikte rakiplerimiz arasında yer alan Güney Amerika ülkelerinde yaşanan son gelişmelerden bahsetti.

Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Ercan Türktemel ve Odun Dışı Hizmet ve Ürünler Daire Başkanı Özgür Balcı ise kekik, defne ve adaçayında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çalışmalarını aktardıkları konuşmalarında sektörden gelen taleplere büyük önem verdiklerini ve sorunların çözümünde iş birliğine hazır olduklarını belirttiler.

Toplantıda ayrıca, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Ziraat Mühendisi Doç. Dr. Ünal Karık üç üründe yapılan ıslah çalışmaları hakkında, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Kartal ise bu ürünlerin eczacılık alanındaki kullanımı hakkında birer sunum yaptı.

Toplantı sonunda yapılan değerlendirmelerde, kaliteli üretim, piyasaların talebine uygun çeşitlerin arttırılması, katma değerli ürün geliştirilmesi konusunda yapılacak arge çalışmalarının çoğalması, üreticilerin desteklenmesi ve bu alandaki eğitim çalışmalarının yoğunlaştırılması tüm katılımcıların üzerinde hemfikir olduğu konular arasında yer aldı.

Toplantının ardından, sektöre katkı sunmak amacıyla hazırlanacak toplantı sonuç raporunun önümüzdeki günlerde kamuoyu ve sektör ile paylaşılacağı açıklandı.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Ekonomi 0 yorum

Dünya’nın tercihi Türk kuru domatesi

20 Eylül 2021 165 kere okundu

Akdeniz mutfağının en önemli lezzetlerinden kuru domateste, Türkiye 100 milyon dolar ihracata koşuyor. Kuru domates ihracatında dünya genelinde ilk beşte yer alan Türkiye, [...]

Ekonomi 0 yorum

Harç bitti, yapı paydos

20 Eylül 2021 171 kere okundu

Son üç yılda; çimentoya yüzde 85, demire 137, betona ise yüzde 97 zam geldi. Sektör temsilcileri ile bir araya gelen TTO Başkanı Olgun 15 gün boyunca ilçede [...]

Ekonomi 0 yorum

Van’da üretecek, dünyaya ihraç edecek

17 Eylül 2021 201 kere okundu

İzmir Moda Endüstrisi, Van’da 6. Bölge teşviklerinden yararlanarak üretim yapacak, dünyaya ihracatta rekabet üstünlüğüyle ihraç edecek. Ege Hazırgiyim [...]

Ekonomi 0 yorum

Ünlü Şeflerin Türk lezzetleri yarışı

15 Eylül 2021 185 kere okundu

Anadolu topraklarında ve denizlerinde yetişen lezzetlerden yapılan binlerce çeşit yemeğe sahip Türk mutfağının Las Vegas Üniversitesi William F. Harrah Turizm Otelcilik Okulu müfredatında [...]

Ekonomi 0 yorum

EHKİB, 1,5 milyar dolar ihracat hedefine koşuyor

12 Eylül 2021 248 kere okundu

2021 yılında 1,5 milyar dolar ihracat hedefleyen İzmir Moda Endüstrisi, Hırvatistan, Bulgaristan ve Fas’tan ithalatçıları FASHION PRIME Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri [...]

Ekonomi 0 yorum

Domates ve biber ihracatındaki yasak kaldırıldı

10 Eylül 2021 307 kere okundu

Antalya ve İzmir’den Rusya’ya taze domates ve biber ihracatında domates kahverengi meyve buruşukluk virüsü, domates lekeli solgunluk virüsü ve pepino mozaik virüsü [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1631750264740-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Gazeteci Kendini Nasıl Kovdurur?

70 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

İnsan Olma Gerçeği

33 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ödemden Bıktık Diyenler Gelsin…

197 yazı

3

Serhan Şarman

Kula, Nasip Olmaz Her Kul'a

7 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1631750342324-1a.jpg

Son Yorumlanan Haberler

Tamer'de Kliplendi

11 Ağustos 2021 1 kere okundu

Doğru bilinen yanlışlar düzeltilsin

07 Mayıs 2021 1 kere okundu

Genel Sanat Yönetmenliği’ne Aday

10 Ocak 2021 1 kere okundu

Reklam

1631750294814-1a.jpg