YUKARI

Konak’ta güvencinler barışa uçtu

1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle düzenlenen basın açıklamasında konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Güvencinler kentimizin her köşesine barış ve huzuru götürsün” dedi.
Konak’ta güvencinler barışa uçtu
02 Eylül 2020 0 yorum 830

1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle düzenlenen basın açıklamasında konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Güvencinler kentimizin her köşesine barış ve huzuru götürsün” dedi.

Konak Belediyesi, Konak Kent Konseyi’yle birlikte 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, gökyüzüne uçurulan güvercinlerin İzmir’in her noktasına barışı ve huzuru götürmesini diledi.

Konak Belediyesi ve Konak Kent Konseyi’nin ortak basın açıklaması, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapıldı. Açıklamada Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu birer konuşma yaptı. Açıklamaya, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da katıldı. Konuşmaların ardından gökyüzüne beyaz güvercinler uçuruldu.

Gruşçu: Ey barış, diyoruz
Basın açıklamasında ilk sözü alan CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “Ey özgürlük, ey adalet, ey barış diyoruz. Mustafa Kemal’in anlayışıyla ey barış diyerek, dünyaya da ülkemize de adaleti, özgürlüğü getirmeye ant içtik” dedi.

Batur: Barışa özlem her sene daha fazla
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise açıklamasında barışa özlemin her sene daha da fazla hissedildiğini dile getirerek, “Bizim bir şiarımız var: Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesini devam ettirebilmek. Hayatı savaş meydanlarında geçen Mustafa Kemal Atatürk, barışın ne kadar önemli olduğunu bu sözleriyle anlatmış. En önemlisi de Atatürk, savaşın içinde yetişen bir komutan, bir dâhi olarak, ‘Ulus yaşamı tehlikeye düşmedikçe harp bir cinayettir’ diyebilen bir liderdir” diye konuştu.

Dünyada emperyalist güçlerin ülkeleri, insanları kullandığı ve ihtiyaç duyduğu anda da birbirlerine düşürdüğü bir yapının olduğuna işaret eden Batur, Ortadoğu’da, Suriye’de yıllardır bitmeyen savaşlara dikkat çekerek, dünyanın her yerinde barışa ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Batur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biraz sonra barış güvercinlerini uçuracağız İzmir’de. Bu barış güvercinlerinin kentimizin her köşesine barışı ve huzuru, kentimizin her noktasına birlik, beraberlik ve dayanışmayı götürmesini temenni ediyorum. Nazım Hikmet, ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu davet, bu hasret bizim, demişti. Ben de bu davetle, bu hasretle 1 Eylül Dünya Barış Günü’nüzü kutluyorum.”

Ağbaba: Barış için cumhuriyete sahip çıkalım
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da “Türkiye'nin belki de dünyanın hoşgörü, kardeşlik başkenti, en önemlisi demokrasinin başkenti İzmir'de bulunmaktan onur duyuyorum. Barış hem bizim için hem de dünyadaki herkes için, çocuklarımız için önemli” dedi. Müslüman ülkelerin bulunduğu coğrafyaya bakınca, Türkiye’deki rejimin ve değerlerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyleyen Ağbaba, “Türkiye’de her şeye rağmen bir arada yaşamayı becerebiliyoruz. Bunu laik, demokratik cumhuriyete borçluyuz. Barış için, demokrasi için, laik cumhuriyete sahip çıkmalıyız. Türkiye bugün Suriye, Irak, İran, Sudan değilse, bunu bu toprakların yetiştirdiği, en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Atatürk’ün, cumhuriyetin, demokrasinin kıymetini bilmeliyiz” diye konuştu.

Mumcu: Sosyal devlet limandır
Konak Kent Konseyi’nin açıklamasını ise Hamit Mumcu okudu. Mumcu, “Yaşadığımız süreçte en önemli gerçek, sosyal devlet olgusunun insanlığın sığınacağı güvenli bir liman olduğudur. Bu gerçeklik bütün canlıların da yaşam hakkının güvencesi olmak zorundadır. Dünyayla insanla ve bütün canlılarla barışık olmayan bir sistem geleceği kuramaz. Dünya, üzerinde barış, özgürlük, adalet egemen oldukça yaşanabilir olacaktır” dedi.

Açıklamanın ardından gökyüzüne barışın sembolü güvercinler uçuruldu.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Güncel 0 yorum

İzmir'i çok özleyecek

20 Ekim 2020 211

Yunanistan’ın Meksika ve  orta Amerika ülkeleri Büyükelçisi olarak görev yapmak üzere 2 hafta içerisinde İzmir’den ayrılmaya hazırlanan Yunanistan [...]

Güncel 0 yorum

Toplu ulaşım 1 kuruş

19 Ekim 2020 471

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ekim ayı son birleşiminde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine yurttaşların katılımının kolaylaştırılması amacıyla, toplu taşımanın [...]

Güncel 0 yorum

LGS’de başarılı olan öğrencilerle buluştu

18 Ekim 2020 630

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında ilçe çapında dereceye giren öğrencilerle kahvaltıda buluştu. Başkan Eriş, Ödemişli [...]

Güncel 0 yorum

İzmir hep kalbimde olacak

16 Ekim 2020 839

Meksika Büyükelçiliği’ne atanan Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e veda ziyaretinde bulundu. [...]

Güncel 0 yorum

Esnafın Corona haritası

15 Ekim 2020 935

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB),  Türkiye’de yine bir ilke imza atarak, Corona sürecinde esnaf sanatkarların durumunu irdeleyen bilimsel bir çalışma [...]

Güncel 0 yorum

Bisiklet sporcusu kaza kurbanı

15 Ekim 2020 1027

Karşıyaka Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Bisiklet Takımı sporcularından 32 yaşındaki Zeynep Aslan, Çiğli ilçesine bağlı Kaklıç Mahallesi yakınında [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-05-1601899244120-1a.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Görmek Ya Da Görmemek...

65 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Seksilik, Zekada Gizli

7 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Toksinler Ve Su

190 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihin İçinde Bir İlçe:kula

2 yazı

4

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2020-10-15-1602724872135-2-3.jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-15-1602724808323-2-3.jpg