YUKARI

“Küresel İklim Krizi”ne dikkat!

26 yıl önce “Gelecek Kuşaklar Orman Yok Demesin” sloganı ile kurulan, ormanlaştırma projeleri ile karbon yutak alanları oluşturan, 10 milyonu aşkın fidanı toprakla buluşturan, gerçekleştirdiği projelerle pek çok başarılı çalışmaya imza atan Ege Orman Vakfı’nın Başkanı Cem Bakioğlu Küresel İklim Krizi’ne dikkat çekerek, tüm insanlık için çok acil önlem alınması gereken bir durumla karşı karşıya olduğumuzun altınıçizdi.
“Küresel İklim Krizi”ne dikkat!
12 Mayıs 2021 0 yorum 392

26 yıl önce “Gelecek Kuşaklar Orman Yok Demesin” sloganı ile kurulan, ormanlaştırma projeleri ile karbon yutak alanları oluşturan, 10 milyonu aşkın fidanı toprakla buluşturan, gerçekleştirdiği projelerle pek çok başarılı çalışmaya imza atan Ege Orman Vakfı’nın Başkanı Cem Bakioğlu Küresel İklim Krizi’ne dikkat çekerek, tüm insanlık için çok acil önlem alınması gereken bir durumla karşı karşıya olduğumuzun altını çizdi.
 
Ege Orman Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu yaptığı açıklamada“Ege Orman Vakfı’nı kurduğumuz 1995 yılında bugünkü kadar küresel ısınmadan, iklim değişikliğinden, ormansızlaşmadan, kuraklıktan söz edilmiyordu. Günümüzde, tüm dünyayı tehdit eden bir boyuta gelen küresel iklim krizi çağımızın en önemli sorunu haline gelmiştir. Çoğunlukla insan faaliyetleri sonucu atmosfere salınan karbondioksit gazının miktarını ifade eden karbon emisyonları bu krizin en önemli sebebidir.
 
Bildiğiniz üzere; sürdürülebilir ve çevreyle uyumlu bir gelişme modeli olan sıfır karbon ekonomisine geçiş süreci toplumu oluşturan tüm kesimlerin üzerine ciddi sorumluluklar yüklüyor. Bu hedefe ancak bireylerin ve kurumların sorumluluk aldığı aktif katılımcılık kültürü ile ulaşılacaktır.

Eğer tehlikeli iklim değişimlerinden kaçınmak istiyorsak, bizim acil olarak küresel ekonomiyi düşük karbonluya çevirmemiz gerekmektedir.

Türkiye, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) Sekretaryasına sunduğu ulusal katkı beyanında, 2030 yılı itibarıyla baz senaryoda öngörülmüş olan 1.175 milyon ton karbondioksit (CO2) eşdeğeri sera gazını %21 oranında azaltımla 929 milyon ton karbondioksit (CO2) eşdeğerine indirmeyi hedeflediğini beyan etmiştir.
 Düşük karbon ekonomisine geçiş için İş dünyası, STK’lar ve kamu iş birliği ile bu konuda daha hızlı aksiyon alınarak uygulamaya geçilmelidir.” dedi.   
 
Özellikle iş dünyasının faaliyetlerinden kaynaklı karbon emisyonlarını azaltma sürecinde kamunun yaptırım gücü olan uzun vadeli mevzuatlarla yol göstermesinin önemine vurgu yapan Bakioğlu, “Doğayla uyumlu bir geleceğin şekillendirilmesinde kilit rol oynayacak olan iş dünyasıyla Ege Orman Vakfı’nın yürüttüğü iş birlikleri, hem doğa koruma hedeflerine ulaşılmasını hem de çevreyle uyumlu üretim süreçlerinin geliştirilmesini sağlamaktadır. Şu ana kadar doğa dostu kurum ve kişilerin destekleri ile 65 bin dekar alanda 10 milyonun üstünde fidan dikerek oluşturduğumuz karbon yutak alanı ile 4 milyon 110 bin ton karbon emisyonunu denkleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz Ulusal ve Uluslararası pek çok proje ile bu konuda artan bir ivme ile çalışıyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek için model olarak Güneş Enerjisi Sistemi tesis ettik. Sistem; İzmir ilinin şebekesine elektrik sağlayan Fotovoltaik Güç Sistemidir. Sistemin yıllık elektrik enerjisi üretimi yaklaşık 826.000 kWp.dir. Ayrıca yıllık 500.000 kg karbon (CO2) salımını önlemektedir.

Ege Orman Vakfı ağaçlandırma faaliyetlerini bilimsel çalışmalarla destekleyerek  “Güneşten Ormanlar Projesi “kapsamında kurulan Güneş Enerji Sistemi, özgün katkı sağlayan ve güneş enerjisi alanında Karbon sertifikası elde edilen Türkiye’deki ilk karbon ticareti sertifikasyonu projesi oldu. Ege Orman Vakfı Güneş Enerji Sistemi’nin GOLD Standard Karbon Sertifikası doğrulanarak belgelendi ve ulusal / uluslararası karbon piyasalarında satışa sunuldu.
 
Ege Orman Vakfı, sertifikalardan elde ettiği katma değeri sera gazı salımını azaltacak teknolojilerin uygulanması ve yaygınlaştırılması, yeni orman alanlarının oluşturulması amacıyla kullanmaktadır.
 
Hepimizin etkilerini çok yakından yaşadığımız ve önümüzdeki yıllarda da yaşamaya devam edeceğimiz sera gazı emisyonlarından kaynaklanan iklim değişikliği olgusuna çözüm olmaya çalışmak, iş birliği ve dayanışma ile harekete geçmek, toplumun her kesiminin ve Ege Orman Vakfı’nın ortak paydasıdır. Küresel İklim Krizi ile mücadele konusunda farkındalık yaratmak üzere projelerimiz devam edecek.  Bu mücadele kapsamında yıllardır olduğu gibi daha fazla ağaçlandırma daha fazla eğitim çalışması yaparak toplumda farkındalık yaratmaya, İnsanlığa ve gezegenimize verilen bir taahhüt olan ve tüm dünya için acil bir çağrı anlamına da gelen Küresel kalkınma hedefleri ile karbon nötr bir geleceğe ulaşma çabalarına katkı sağlamak üzere daha fazla çalışıp yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz.”  dedi. 

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Narlıdere'nin üretici kadınları iş başında!

12 Haziran 2021 202 kere okundu

Narlıdere Belediyesi Üretici Kadın Kooperatifi, Urla’daki kooperatiflerin topraksız tarım ile yetiştirdiği 175 kilogram çileği satın alarak, reçel yapımına [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

12 ülke bir kitapta

12 Haziran 2021 206 kere okundu

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden (İEÜ) mezun olduktan sonra yüksek lisans için gittiği İngiltere’de yaşamaya karar veren ve burada seyahat firması kuran Müge [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Sivil toplumun RES zaferi

12 Haziran 2021 201 kere okundu

İzmir’in Karaburun ilçesinde vatandaşların yoğun tepkilerine neden olan ve tahsis edilen proje sahaları yarımada yüzölçümünün %71’ine karşılık [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Dünyanın 2050 yılına kadar zamanı var

12 Haziran 2021 206 kere okundu

Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından Dünya Çevre Günü ve Çevre Koruma Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikler dizisi kapsamında “Kuşaklar Boyu Sürdürülebilirlik [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Görüntü kirliliği ve hurdayla mücadele sürüyor

12 Haziran 2021 200 kere okundu

Karabağlar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçenin farklı noktalarına gelişigüzel asılan afiş ve tabelaları toplamaya devam ediyor. Görüntü [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Küçük Kulüp ve Fransız Kültür Merkezinden Yeni Projeler Geliyor

12 Haziran 2021 238 kere okundu

Fransızca öğrenimi, eğitim ve üniversite alanında işbirliğinin yanı sıra, kültür sanat etkinlikleri ile de İzmir’de Türk-Fransız ilişkilerinin gelişmesine önemli [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1622101404337-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ödemden Bıktık Diyenler Gelsin…

197 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihi Şükran Oteli'ne Veda Ederken...

6 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1622101477810-1a.jpg

Reklam

1622101451683-1a.jpg