YUKARI

Lisanslı Depoculukta büyük bir adım daha

İzmir Ticaret Borsası’nın yüzde yüz sermayesi ile kurulan İZLADAŞ  ile Türkiye’nin ilk özel pamuk lisanslı deposu olacak Çalık Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş arasında pamuk ürününde yetkili sınıflandırıcı hizmeti verilmesi konularında işbirliği protokolü imzalandı.
Lisanslı Depoculukta büyük bir adım daha
14 Temmuz 2021 0 yorum 340

İzmir Ticaret Borsası’nın yüzde yüz sermayesi ile kurulan İZLADAŞ  ile Türkiye’nin ilk özel pamuk lisanslı deposu olacak Çalık Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş arasında pamuk ürününde yetkili sınıflandırıcı hizmeti verilmesi konularında işbirliği protokolü imzalandı.
 
İş birliği imza törenine, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak, Çalık Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Onur Yüksel, Mali İşler Koordinatörü Orçun Murat Bayazıt, Ticaret Direktörü Abdurrahim Yada ve beraberindeki heyet katıldı.
 
Protokol kapsamında İZLADAŞ; Şanlıurfa’da açacağı dördüncü şubesi ile Çalık Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş’ye teslim edilecek pamukların Bakanlık tarafından belirlenen kalite kriterleri çerçevesinde kalite tasnifini yapacak.
 
Protokol töreninde konuşan İTB Yönetim Kurulu Işınsu Kestelli, sektörün iki büyük kurumunu ortak bir projede buluşturmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.
 
Kestelli, “İzmir Ticaret Borsası’nın yüzde 100 sermayesi ile kurulan ve 2014 yılı sonunda faaliyete geçerek, pamuk alanında ilk ve tek yetkili sınıflandırıcı olan İZLADAŞ; İzmir, Selçuk ve Şanlıurfa’da olmak üzere halen üç farklı lokasyonda lisanslı depolara yetkili sınıflandırıcı hizmeti vermektedir.  Pamuk ülkemiz için stratejik öneme sahip bir üründür. Üreticinin emeğinin karşılığını alabileceği, ürünün en sağlıklı koşullarda saklanarak değerinde pazarlanabileceği bu sistemi Çalık Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş ile birlikte de hayata geçirecek olmaktan dolayı son derece mutluyuz. Protokolün sektör adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
İzladaş ile uzun süreli bir işbirliğinin tüm sektöre faydalı olacağını vurgulayan Çalık Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş Yönetim kurulu üyesi Onur Yüksel “Türkiye’mizin, Şanlıurfa’mızın pamuğunun marka değerini yükseltmek ve dünya pazarında herkesin beğendiği, talep ettiği bir ürüne çevirmek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda, Urfa’ya yaklaşık 100 milyon TL’lik yatırım yaptık. 1930’lu yıllardan beri Çalık Grubu olarak tekstil sektöründe istihdam yaratıyoruz ve ülkemiz için bu sektörün ne derece önemli olduğunu, ne derece dış ticaret açığını kapatan bir sektör olduğunu biliyoruz. Pamuk alanında ilk özel sektör yatırımı olan lisanslı depomuzun, hem çiftçilerimize hem mudilere hem de bu ekosistem içerisinde yer alan tüm kişilere ve kurumlara katma değer yaratmasını hedefliyoruz. İzladaş ile uzun süreli bir işbirliği sağladık ve bunun tüm sektöre fayda getirmesini temenni ediyoruz. Sonuç olarak, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
Lisanslı depoculuk ve laboratuvar faaliyetleri nasıl işliyor?
Depolamaya uygun nitelikteki hububat, baklagiller, yağlı tohumlar, pamuk, fındık, zeytin, zeytinyağı ve kuru kayısı gibi standardize edilebilen temel ve işlenmiş tarım ürünlerinin standartları belirlenerek emniyetli ve sağlıklı koşullarda lisanslı depo işletmelerine ait depolarda depolanmasını ve bu ürünlerin ticaretinin yine bu işletmeler tarafından düzenlenen ürün senetleri vasıtasıyla yapılmasını amaçlayan 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu 17/02/2005 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.
Diğer yandan, depolamaya uygun nitelikteki ürünlerin gerek fiziki ve gerekse bu ürünleri temsil eden ürün senetleri vasıtasıyla ticaretinin yürütülmesini düzenleyen 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 53 üncü maddesi ise 1/6/2004 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulmuştu.
 
Ülkemizde bu tarihten günümüze Ticaret Bakanlığı tarafından; hububat, kuru kayısı, fındık, pamuk, antepfıstığı, zeytin ve zeytinyağı ürünlerine, ürün depolama konusunda 128 adet lisanslı depo işletmesi ve lisanslı depoya konulan ürünlerin kalite kriterlerini tespit etmek üzere de 21 yetkili sınıflandırıcıya faaliyet izni ve yetki belgesi verildi
 
Pamuk Lisanslı depoculuk sisteminde ilk ve tek yetkili sınıflandırıcı olan İZLADAŞ kuruluşundan itibaren kısa bir sürede pamuk alanında güvenilir bir analiz laboratuvarı kimliğine kavuştu ve Türkiye çapında bir marka oldu. Uluslararası alanda da birçok başarıya imza atan İZLADAŞ en son 2020 yılında katılmış olduğu 31 ülkeden 49 laboratuvar ve 87 cihazın yer aldığı pamuk lif analiz laboratuvarları arasında yapılan karşılaştırma testlerinde, 100 tam puan alarak İZLADAŞ Selçuk Şubesi Laboratuvarı 0,17 değerlendirme skoru ile Dünyada 1. sırada yer aldı.
 
İZLADAŞ, İzmir Merkez Laboratuvarı, Selçuk Pamuk Lif Analiz Laboratuvarı ve Şanlıurfa Pamuk Lif Analiz Laboratuvarı aracılığıyla başta İzmir Ticaret Borsası ve Şanlıurfa Ticaret Borsası üyeleri olmak üzere; ELİDAŞ, PAMLİDAŞ ve ülke genelinde faaliyet gösteren borsalar, üniversiteler, araştırma kurumları, tekstil ve çırçır fabrikaları, özel tohum firmaları gibi pek çok kurum ve kuruluşa hizmet veriyor. Ticaret Bakanlığı denetiminde çalışmalarını yürüten laboratuvarlarında halen ELİDAŞ ve PAMLİDAŞ pamuk lisanslı deposuna ürün teslim etmek isteyen mudilerin tek balya analizleri gerçekleştiriliyor.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Ekonomi 0 yorum

Folkart Platin Lig'de

28 Temmuz 2021 214 kere okundu

Türkiye İtibar Akademisi (TİA) adına Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ile Bursa Teknik Üniversitesi denetiminde ve raportörlüğünde bu yıl üçüncüsü [...]

Ekonomi 0 yorum

Ayakkabı sektörü pandemi sonrasına ayak bastı

27 Temmuz 2021 171 kere okundu

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerden olan ayakkabı ve saraciye sektörleri Covit-19 virüsünün aşısının bulunması ve normalleşme adımlarının atılması sonrasında [...]

Ekonomi 0 yorum

İhraç ürünleri Kore yolcusu

26 Temmuz 2021 188 kere okundu

Kore İthalatçılar Birliği tarafından organize edilen ve Güney Kore'nin tek ithalat fuarı olan Kore İthal Ürünler Fuarı'nda Türkiye katılımını Ticaret Bakanlığı'nın [...]

Ekonomi 0 yorum

Tekstil ihracatı 2021’in ilk yarısında yüzde 126 arttı

22 Temmuz 2021 286 kere okundu

Covid-19 süreci devam ederken aşılamanın hız kazanması ve fiziksel mağazaların açılmasıyla birlikte beklenen olumlu etkiler görülmeye başlandı.  Ege Tekstil ve [...]

Ekonomi 0 yorum

Buca kırsalında salep kalkınması

22 Temmuz 2021 289 kere okundu

GIDA güvenliğinin giderek önem kazandığı bu günlerde, kırsal kalkınma için hamle üstüne hamle yapan Buca Belediyesi, kilogramı 250 ila 750 lira arasında değişen [...]

Ekonomi 0 yorum

Ertuğrul Başkanvekili

20 Temmuz 2021 302 kere okundu

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) en büyük üyesi olan ve Türkiye genelinde 30 sektörel ve bölgesel derneği(Tekstil, hazır [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1626642171916-kapak1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Sevgi Ve Güvenle ; Babalar Günü Kutlu Olsun

32 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ödemden Bıktık Diyenler Gelsin…

197 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihi Şükran Oteli'ne Veda Ederken...

6 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1626642308250-kapak2.jpg

Reklam

1626642280046-kapak2.jpg