YUKARI

Olmadı Kemal’im olmadı…

Duayen sanayici Ahmet Kemal Baysak'ın vefatının ardından çocukluk arkadaşı, iş ortağı ve eniştesi Cemal Tercan 76 yıllık arkadaşlığın, 67 yıllık iş ortaklığın kısa öyküsünü bir mektupla kaleme aldı.
Olmadı Kemal’im olmadı…
10 Ocak 2021 0 yorum 587

Duayen sanayici Ahmet Kemal Baysak'ın vefatının ardından çocukluk arkadaşı, iş ortağı ve eniştesi Cemal Tercan 76 yıllık arkadaşlığın, 67 yıllık iş ortaklığın kısa öyküsünü bir mektupla kaleme aldı. 
Hani biz seninle başladığımız yolları sonuna dek beraber yürüyecektik… Halbuki sen cihan dolusu sevenlerinle ansızın beni terk edip gittin.

Ne çok benzerliklerimiz vardı. Sen mütevazi bir memurun beş çocuğundan en büyüğüydün. Doğduğun yıllar (1933) ülkenin ve dünyanın son derece sıkıntılı ve yoksulluklarla dolu olan yıllarıydı. Yani aile bütçene katkı sağlamak durumundaydın. Daha okul yıllarındayken ara tatillerde çalışmaya başladın.
 
Ben de beş çocuklu bir ailenin ikinci erkek çocuğuydum. Tek çalışan babam gemilerde tahmil-tahliye işi yapardı. Yani sen de ben de daha çocuk yaşlarımızda okul tatilken çalışmış, ekmek kavgasının içerisinde bulmuştuk kendimizi..
 
Kader bizi 1945 yılında İzmir Mithatpaşa Sanat Okulu'nda buluşturdu. İkimizde demircilik bölümü öğrencisiydik. Okul sıralarının daha ilk günlerinde kaynaşmıştık seninle. O kaynaşmadır ki beni terk ettiğin güne (07.01.2021) kadar devam etti.
 
İnan Kemal, şu andan itibaren sensiz dünya bana çok yavan geliyor. Ne edelim ki ben yaşantımı sürdürecek hem müşterek sorumluluklarımızla boğuşacak hem de yaşamım boyunca aziz hatıranın yükünü zevkle taşıyacağım.
 
Kemal’im, yaşamın boyunca çok başarılı unutulmaz hizmetler yaptın. 1950'li yıllarda ülkemiz sanayisine küçümsenmeyecek eserler kazandırdık.
 
Kemal’im 30 metrekarelik iş yerimizde 250 litrelik kepçesiz betonyeri yaptığımız günü hatırlar mısın?
 
Karşısına geçip de çaylarımızı yudumlarken atölyemizde baş başa. İki kişiydik bir de gıptayla baktığımız betonyerimiz.
 
Biliyorduk ki biz bu betonyeri yapıncaya kadar ülkemiz betonyeri İtalya ve Almanya’dan ithal etmekteydi.
 
İşyerimize gelen Sanayi Bakanımız Sebati Ataman’ın (yıl 1957, Türkiye’nin ilk sanayi bakanı) betonyeri çalıştırıp harcı ayağının dibine döktüğümüzde ne demişti bize:
 
“Gelin bakalım çocuklar, bu nedir, ne işe yarar?”
 
Biz de betonyeri ve yaptığı işleri anlatarak “Bu ülkemize yurt dışından ithal ediliyor” dedik.
 
Sebati Ataman bize ne demişti:
 
“Kredi mi istiyorsunuz çocuklar?”
 
Biz de dedik ki;
 
“Hayır bakanım. Bu betonyerlerin ithalatını yasaklayın. Çünkü bir yıl sonra kasabalardaki sanatkarlarımız bile bu betonyeri üretmeye başlayacak.”
 
Öyle de oldu…
 
Kemal’im, kendimizle beraber bir taraftan ülkenin sanayileşmesi ve gelişmesi için ne gibi katkılar sağlayabileceğimizi düşünerek yaşadık. Ve bir çırakla başladığımız sen, ben, Salih ve Şükrü el ele vererek büyüttüğümüz TERBAY'ımız 400 devamlı kadro ve birçok taşeron firmayla da çalışarak sanayimize katkı sağlamaktayız.
 
Kemal’im, hayatın boyunca imkansıza imkan yaratan, dertliye derman olan, çaresize çare bulan sanırım nadir insanlardan birisin. Burs vererek çeşitli dallarda okuttuğun, vasıfsız çocukları çırak-kalfa ve neticede usta yaparak işyeri sahibi olana kadar getirdiklerin sayılamayacak kadar çoktur.
 
Boşnak baba, Boşnak ananın oğlu olarak Balkanlar'da, özellikle Saraybosna felaketine uğrayan herkese gerek memleketlerinde gerek ülkemizde ev bark sahibi ettiklerinin sayısını ben bilmiyorum.
 
İş yerimiz bu ülkede ilk çıraklık okulunu açarak, çıraklıktan usta safhasına gelinceye kadar verdiğin emek ve aldığın başarılı sonuçlar eminim ki bugün olduğu gibi gelecekte de saygıyla anılacaktır.
 
Kemal’im, doğduğun günden gidene kadar ayak bastığın bu topraklara hakkını verdin.
 
Boş gelip boş gitmedin, avare gezmedin, yoksulla yoksul oldun, garibin dert ortağı oldun, sadece ülkemizin değil, Balkanlar'ın, özellikle Bosnalılar'ın her şeyi oldun.
 
Bu davranışların özel benliğinden, ruhundan, insan sevecenliğinden kaynaklanan asil oluşundandır.
 
Kemal’im, sakın ola ki “Şunu da yapsaydım” deme. Hiç bir şey kalmadı.
 
Biz seninle 1954 yılında 12 metrekarelik bir dükkanda sermaye olarak da üç tane matkap ucu ve benim getirdiğim bir çekiç. Tüm sermayemiz bundan ibaretti.
 
Biz seninle gençliğimizi yaşayamadık. Hep çalıştık. Gece gündüz. Bayram bilmedik. Gece yarılarına kadar çalışırken yer yüzüne de gök yüzüne de güvenle baktık.
 
Aziz Kemal’im, gözümüz arkada kalmayacak. İkimizin kurduğu Terbay’ımız emin ellerde. Çocuklarımız iş başında. Onlar da aynı azim aynı inanç aynı duygularla işlerine sahip çıkıyorlar.
 
Ne Kemal babalarını unutturacaklar ne de Cemal babalarını dalgın dalgın düşüncelere sevk edecekler.
 
Kemal’im, rahat uyu…
 
İnancın ve imanın bilesin ki senin rehberin olacaktır. Ruhun şad olsun. Mekanın cennet olsun. Hatıraların aziz olsun Kemal’im...

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Güncel 0 yorum

Karşıyaka’da milyonluk dayanışma!

26 Şubat 2021 171 kere okundu

Karşıyaka Belediyesi ve ilçedeki sivil toplum örgütlerinin iş birliğiyle geçtiğimiz Eylül ayında kurulan Karşıyaka Dayanışma Platformu, iyilik hareketini ‘çığ [...]

Güncel 0 yorum

İş vaadiyle tuzağa düşmeyin

25 Şubat 2021 327 kere okundu

İnternet üzerinden vatandaşları tuzağa düşürerek kişisel verileri ele geçirmenin ve para çarpmanın yollarını arayan dolandırıcıların son taktiği, evden çalışmayı [...]

Güncel 0 yorum

Eczacı İstihdamına Destek

24 Şubat 2021 526 kere okundu

Çiğli Belediyesi ile İzmir Eczacı Odası arasında, Pandemi sürecinde iş yükü artan eczanelerin kalifiye eleman ihtiyacının karşılanmasına destek olmak amacıyla iş birliği [...]

Güncel 0 yorum

Karabağlar Belediyesi müzisyenleri de unutmadı!

23 Şubat 2021 621 kere okundu

Karabağlar Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle zor duruma düşen kesimlerden müzisyenleri de unutmadı. İzmir Müzisyenler Derneği’yle yapılan görüşmelerin [...]

Güncel 0 yorum

50 günde 90 bin hane

23 Şubat 2021 626 kere okundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, gıda paketi taleplerini karşılıksız bırakmıyor. Başvuruları karşılamak için haftanın 7 günü çalışmalarını sürdüren [...]

Güncel 0 yorum

Smyrna’nın Unesco yolculuğu

23 Şubat 2021 647 kere okundu

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Smyrna’nın UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesine girebilmesi ve Bayraklı’nın tarihi dokusunun ön plana çıkarılması [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1610501929968-1a.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Meğer Hayat

19 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Mucize İğne Semaglutide

195 yazı

3

Serhan Şarman

Bir Doğu Masalı: Kars

4 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1610502195906-1b.jpg

Reklam

1610502039777-1b.jpg