Rekor ziyaretçi

  • 0
  • 860
Yazı Boyutu:

Karşıyaka Belediyesi’nin kamulaştırarak 19 Mayıs 2008 tarihinde halkın ziyaretine açtığı tarihi Latife Hanım Köşkü’ne ziyaretçi akını sürüyor.
Son zamanlarda İzmir’in en çok ziyaret edilen tarihi, kültürel mekânlarının başında gelen Latife Hanım Köşkü’nü  açıldığı günden  itibaren 195 bin kişi  gezdi.
Ziyaretçi sayısı eksilmeyen Köşke sadece İzmir’den değil Türkiye’nin bir çok ili ile yurt dışından gelen konuklar da büyük ilgi gösteriyor.
Latife Hanım Köşkü’nü geçtiğimiz yıl (2011) içinde 71 bin kişi ziyaret etti.
Belediye Başkanı Cevat Durak “ Biz bu durumdan büyük gurur ve onur duyuyoruz. İlçemize gelen her insan mutlaka burayı görmek istiyor. Demek ki çok doğru bir iş yapmışız. Tarihi mirasımıza sahip çıkmışız. Halkımız da bu konuda oldukça duyarlı. Köşkümüz tatil günü hariç bir gün boş kalmıyor. Biz burayı restore ederek bir ayıbı  kapattık.. Karşıyaka’ya İzmir’e bu mekân çok şey katmıştır ve katmaya devam edecektir. Tarihi binaları korumaya devam edeceğiz.. Atamızın mirasına her şartta sahip çıkacağız. Restorasyon çalışmalarımız sürecektir. Karşıyaka’yı tarihine kültürüne sahip çıkan bir ilçeye dönüştüreceğiz” dedi.

Ulu önder Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın yaşadığı ve annesi Zübeyde Hanım’ın hayatını kaybettiği köşkte, Zübeyde Hanım’ın vefat ettiği oda, anı odası olarak düzenlendi.
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof Dr Yılmaz Büyükerşen’in balmumundan yaptığı Atatürk, Latife Hanım ve Zübeyde Hanım’ın heykelleri ile döneme ait eşyalar da  tarihi mekan içinde sergileniyor. Köşkün bahçesinde ise ziyaretçilerin dinlenebileceği keyifli bir ortam arayanlar için bir kafe de hizmet veriyor.
Yüklendiği misyonla, başta Atatürk olmak üzere Latife Hanım’ın ve Zübeyde Hanım’ın izlerini taşımasıyla büyük önem taşıyan Zübeyde Hanım’ın bu evde vefat etmesi köşkün manevi anlamını daha çok güçlendiriyor.  Köşk, Pazartesi hariç haftanın diğer günleri 9.00-18.00 saatleri  arası  ziyaretçilere kapılarını açık tutuyor

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Bayındır-Turan Mahallesi Nergis ve Kuru Çiçek Festivali 2. Yılında

Uğur Mumcu Torbalı’da türkülerle anıldı

Tire’nin tanıtımına akademik destek

Menderes Gastronomi Kültür ve Tanıtım Festivali coşkuyla başladı

Botanik EXPO İzmir’in bilinirliğini artıracak

Konaklı çocuklara Karne şenliği