Salihli'de çocuklar jeotermal ile buluşuyor

Jeotermal Enerji Derneği (JED) Kurumsal Üyesi Sanko Enerji’nin, Manisa’nın Salihli ilçesinde inşa ettiği ‘Sosyal Etkileşim Merkezi’ni de içeren pazaryeri ve semt çarşısı vatandaşların hizmetine girdi. Çarşı alanında çocuklar için hazırlanan Sosyal Etkileşim Merkezi’nde, başta jeotermal olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları hakkında farkındalığın artırılması için çalışmalar yapılırken, sanal gerçekliği yaşatan VR (Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) gözlükleri ile dileyen herkes jeotermal enerji santralini tüm yönleri ile gezme ve daha yakından tanıma olanağına sahip oluyor.

  • 0
  • 378
Salihli'de çocuklar jeotermal ile buluşuyor
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Jeotermal Enerji Derneği (JED) Kurumsal Üyesi Sanko Enerji’nin, Manisa’nın Salihli ilçesinde inşa ettiği ‘Sosyal Etkileşim Merkezi’ni de içeren pazaryeri ve semt çarşısı vatandaşların hizmetine girdi.
Kurtuluş Mahallesi’ndeki pazaryeri ve semt çarşında, 13 dükkân, 1.735 m2 pazar alanı, 7 adedi engelli otoparkı olmak üzere 65 araçlık misafir otoparkı, 13 adet pazar otoparkı, 10 adet motosiklet, 18 adet bisiklet parkı ve 1300 m2 peyzaj alanı bulunuyor.
Tesislerin açılış törenine Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Sanko Enerji CEO’su Hakan Yıldırım, Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı İdris Özer, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

ÇOCUKLARA VR GÖZLÜKLE SANTRAL GEZİSİ
JED Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanko Enerji Genel Müdür Yardımcısı Sedef Karagöz, Salihli’ye bu eseri kazandırmaktan çok mutlu olduklarını belirterek; “Türkiye’nin yerli, yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan jeotermalin topluma iyi anlatılması gerektiğini biliyoruz. Çarşı alanımız içinde çocuklarımız için hazırlanan Sosyal Etkileşim Merkezi’nde başta jeotermal olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları hakkında farkındalığın artırılması için çalışmalar yapacağız. Bunu yaparken teknolojinin tüm imkânlarından yararlanacağız. Kullanıcılarına sanal gerçekliği yaşatan VR (Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) gözlükleri ile dileyen herkes jeotermal enerji santralimizi tüm yönleri ile gezme, görme ve daha yakından tanıma olanağına sahip olacak.” dedi.

ÜRETİM KUYUSUNUN İKİ KATI REENJEKSİYON KUYUSU
Sanko Enerji’nin ilçede toplam 70 Megavat (MW) kurulu gücünde üç jeotermal enerji santrali bulunduğunu hatırlatan Karagöz, dünyanın kabul ettiği en yüksek teknolojiye sahip olan bu santrallerde, yeraltından alınan sıcak suyun yüzde yüzünün, reenjeksiyon pompaları ile tekrar yeraltına gönderildiğini ve sistemin evlerdeki kalorifer sistemi gibi kapalı devre çalıştığını belirtti. Sürekli izleme ve denetleme faaliyetlerini yürüterek çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir işletme yönetimini benimsediklerini belirten Karagöz, rezervuarın korunması amacı ile 10 adet üretim kuyusuna karşılık 20 adet reenjeksiyon kuyusu işlettiklerinin bilgisini verdi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Payını artırması için en doğru zaman

Bauhaus Hareketi İzmir’den başladı

2028 ihracat hedefleri için Ticaret Müşavirleri ihracatçı firmalarla bir arada

Deri ve Deri Mamulleri İhracatının Yıldızları Ödüllerine Kavuştu

Ticaret Müşavirlerimiz bir girişimci gibi davranmalı

Tam Yol İleri