Sanat Ajandası









Aylin’in Sanat Ajandası


Franz Kafka’nın ölümsüz eseri “Milena’ya Mektuplar” kitabının bir bölümünde, Kafka’nın Milena’ya yazdığı bir mektup şöyledir;

“Milena, sevgili dostum!
Şimdilik araftayım ve gelişin cennetim olacak, seni bekliyorum…”
Malûm Şubat ayındayız ve her yerde bir ‘Sevgililer Günü’ havası.
İçinden aşk geçmeyen sanat mı olur? düşüncesiyle Kafka’yla giriş yapmak istedim.
İçinden aşk geçen diğer tüm sanatsal etkinlikleri de sizin için listeledim.

Sevgiyle/aşkla coşun, sanatla kalın.


Konserler
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
14 Şubat Jamal Aliyev (Cello) & Ece Dağıstan (Piyano)
15 Şubat Rewşan Çeliker Konseri
16 Şubat İZDSO Konseri Polonya-Türkiye Dostluk Konseri
21 Şubat Olten Filarmoni Orkestrası Konseri
Şef: İbrahim Yazıcı, Solist:
Aphrodite Patoulidou (Soprano)
22 Şubat Borusan Quartet Dörtlülerin Dörtlüsü
23 Şubat İZDSO Konseri Şef: Holly Choe- Solist: Vivi Vassileva (Perküsyon)
25 Şubat Limak Filarmoni Orkestrası Konseri Tenor: Murat Karahan Rame Lahaj Ramon Vargas
26 Şubat Ali Kocatepe 60. Yıl Konseri
29 Şubat Bagzhan Oktyabr Konseri

Hangout PSM
10 Şubat Emre Aydın
16 Şubat Mavi Gri
17 Şubat Nova Norda
23 Şubat Yaşlı Amca

OM Mistral
10 Şubat Seda Mete
16-23 Şubat Berkan Yeniçeri
17 Şubat Alya
15-29 Şubat Mert Davran
14-21-28 Şubat Sinan Efe Aksoy- Buğu İrem
24 Şubat Dicle Olcay

Ooze Venue
10 Şubat Cem Adrian
14 Şubat Zeynep Casalini
16 Şubat Uzi
17 Şubat Kalben
22 Şubat Duman
23 Şubat Semicenk
24 Şubat Sagopa Kajmer
28 Şubat Joker

Sold Out Performance Hall
10 Şubat 90’lar Türkçe Pop Parti mit Sayın- Mansur Ark- Tayfun ve Dj Fikret
16 Şubat Yaşar
17 Şubat Rober Hatemo
23 Şubat Aşkın Nur Yengi

Urla Sahne
10 Şubat Tuna Kiremitçi Şairin Şarkıları

Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu
11 Şubat Fatih Erkoç
15 Şubat Dertli Divani ve Cengiz Özkan
24 Şubat Teyfik Rodos- 45’lik Şarkılar Konseri
28 Şubat Taksim Trio

Holly Stone
13 Şubat Ufuk Beydemir
17 Şubat Tuğkan
20 Şubat Kendimden Hallice
22 Şubat Anıl Piyancı
23 Şubat Ayna
24 Şubat Yüksek Sadakat
27 Şubat Baneva
28 Şubat Çağan Şengül
29 Şubat Khontkar

Carnival Venue Hilton AVM
14 Şubat Dolu Kadehi Ters Tut
23 Şubat Candan Erçetin

Hayal Kahvesi İzmir
14 Şubat İrem Derici
16 Şubat Özgün
17 Şubat Mert Demir
18 Şubat Stabil
23 Şubat Manga
24 Şubat Soner Sarıkabadayı
25 Şubat Anıl Emre Daldal
28 Şubat Ezginin Günlüğü

6:45 Kordon Pub
14 Şubat Gülden Karaböcek

Balçova Termal Otel
14 Şubat Mehmet Erdem & Rubato Sevgililer Günü Konseri

Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi
16 Şubat Zeynep Bakşi Karatağ


Sergiler
Arkas Sanat Merkezi dünyaca ünlü iki dev ismin eserlerini ağırlıyor. Eserlerinde doğa gözlemlerinden yola çıkarak kendine özgü formlarda daha çok semi-figüratif öğeler kullanan Nejad Devrim ve 1948’de Paris’e gidip, resim yapabilmek için özel sanat okulu Académie de la Grande Chaumiére’e kayıt yaptırarak, o dönem Paris sanat ortamında Soyut Sanat’ta “geometrik” ve “lirik” olarak tanımlanan iki farklı yoruma kendi eserlerini katmış Mübin Orhon’un seçme eserleri 18 Şubat’a kadar “İki İmge Yolcusu” ismiyle Arkas Sanat Merkezi’nde. Sergi, sanatçıların Türk sanatçılar ve Türkiye’den çıkışla geliştirdikleri renk, imgeler ve formlar üzerine yoğunlaştıkları ve “kültürlerarası etkileşim” olgusunu ilk kez tartışmaya açtıkları eserlerden oluşuyor.

Folkart Gallery 31 Mart tarihine kadar “Karanlıkta Akan Bir Yıldız: Mustafa Kemal Atatürk” Sergisi’ne ev sahipliği yapacak. İzmir’in işgali ile Cumhuriyet’in ilanı arasında yaşanan sürece odaklanan sergide, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait özel eşyalar, yayımlanmamış fotoğraf ve belgeseller, annesi Zübeyde Hanım’ın mektupları, sürpriz objeler ve bilgilerin yanında o döneme ait belge, gazete, dergi ve afişler, Atatürk ve Cumhuriyet için üretilmiş özel eşyalar yer alıyor. Hazırlık aşaması 7 yıl sürmüş serginin İzmir’den sonra Ankara ve İstanbul’da da ziyarete açılacağını önemle eklemek isterim.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve K2 Güncel Sanat işbirliğiyle düzenlenen Akdeniz Bienali açıldı. “Aynı Suya Bakmak” temasıyla bu yıl ilk kez düzenlenen bienalde 17 ülkeden 32 katılımcının eseri var ve 11 Mart’a kadar Atlas Pavyonu’nda ziyarete edebilirsiniz. Bienal, resim, fotoğraf, video, seramik, üç boyutlu görseller gibi pek çok eserden oluşuyor.

Kıvılcım S. Güngörün’ün “meltaround” isimli sergisi 10 Şubat’a kadar Commune Art Space Galeri’de.

Mekânda Adalet Derneği ve Bir Arada Yaşarız Eğitim ve Toplumsal Araştırmalar Vakfı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği Büyük Menderes Havza Çalışması’nın çıktılarıyla birlikte Emirkan Cörüt ve Ali Çetin Kelleci’nin fotoğrafları ve Aslı Uludağ’ın da bölgeye dair yaptığı çalışmalarından üretilmiş mekânsal yerleştirmelerden oluşan “Kendisinden Doğup Kendisine Dönen” Sergisi 25 Şubat’a kadar Bayetav Sanat’ta.

Fotoğraf sanatçısı Emin Araç’ın “Analogue Portraits- Les Portraits” Fotoğraf Sergisi’ni 1 Nisan’a kadar UrlaDam’da ziyaret edebilirsiniz.

Çatı Bostanlı 19 Mayıs’a kadar “Cumhuriyet 100 Yaşında- Bir Millet Uyanıyor” sergisine ev sahipliği yapıyor.

39. DYO Ödülleri İzmir Sergisi 4 Şubat’a kadar tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde. Ayrıca “İnsan Dünyadır” başlığıyla düzenlenen Minyatürlerle Yaşar Kemal’in Bütün Kitapları Sergisi’ni de 8 Şubat- 3 Mart arasında ziyaret edebilirsiniz.

Nihat Özdal’ın kitabından yola çıkarak aynı isimle yani “Harita” ismiyle düzenlenen sergi 29 Şubat’a kadar Ayzeradant Art Gallery’de ziyarete açık olacak. Katılımcı sanatçılar arasında Ecem Dilan Köse, H. Merve Güç, Erdoğan Kaplan, Ece Gauer, Rabia Karslıoğlu, Dilara Başköylü, Işıl Arısoy Kaya yer alıyor.

Arkeolog Bora Eşiz tarafından hazırlanan “Mitoloji ve Kadın” isimli resim sergisini 15 Şubat’a kadar İzmir Arkeoloji Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz. Sergi, Antik Yunan mitolojisindeki kadın karakterlere odaklanıp, o karakterlerin ilişkili oldukları kavramlar, olaylar ve yerlerden yola çıkılarak betimlenmiş eserlerden oluşuyor.

Nuri Aslan 30. Sanat Yılı Resim Sergisi 29 Şubat’a kadar arasında Konak Metro Galerisi’nde.

Eserleri bu zamana kadar ülkemizde ve Amerika, Fransa, Japonya, İtalya ve Almanya’da da sergilenmiş heykeltıraş Yücel Kale “Rüyalem” isimli sergisiyle ilk kez İzmir’de. Sergiyi 29 Şubat’a kadar BonVivant’ta ziyaret edebilirsiniz.

Eserleri herhangi bir akıma ait olmayan, siyah-kahverengi ve beyazın tüm tonlarıyla insan türünü görmezden gelerek dünyanın, yaratılışın ve Tufan’ın gizemini ortaya koyarak çalışmalar yapan Laure Daviron, eserleriyle birlikte 9 Mart’a kadar Galeri A ve Fransız Kültür Merkezi’nde.

Rıdvan Oral ve Tuğçe Yakar’ın Heykel Sergisi 2-29 Şubat tarihlerinde Çetin Emeç Sanat Galerisi’nde.

10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri- Uluslararası Seramik Çalıştayı Sergisi 6 Şubat- 2 Mart tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde.

İFOD 30. Geleneksel Sergi “Yaşam” 21 Şubat’a kadar İFOD Galeri’de.

Aynur Maktal Erbaş’ın “Geçen Yüzyılımızdan Hatlar ve Tezyinâtlar” Sergisi 27 Şubat’a kadar E. Ü. Etnografya Müzesi’nde ziyarete açık olacak.

Tiyatro
Bostanlı Suat Taşer
10 Şubat “Veda”
13 Şubat “Taxim”
16 Şubat Meksika Açmazı
23 Şubat Gökhan Çınar- Gel Yeniden Başlayalım
25 Şubat “Mahşer-i Cümbüş”
28 Şubat “Maksim Trio”

Sahne Tozu Tiyatrosu
10-11 Şubat “Bit Yeniği”
14-21-28 Şubat “Kamp 17”
15-22-29 Şubat “Tut Elimden Rovni”
16-23 Şubat “8 Kadın”
16-17-18-23-24-25 “Gırgıriye”

Maske Sanat Tiyatrosu
10 Şubat “Sorgu”
16 Şubat Aldante Doğaçlama
17 Şubat Egemen Şimşek- Stand Up
24 Şubat “Prometheus”

Bi’nevi Sahne
10 Şubat Bi’nevi Açık Mikrofon Stand Up
14 Şubat “Kozalar”
16 Şubat Köşebaşı Tiyatro
17 Şubat “Neden?”
21 Şubat “Bir Varmış Bir Yokmuş”
22 Şubat Işık Elçi- Stand Up
23 Şubat Bi’nevi Yeni Oyun
28 Şubat Travmalarımla Sev Beni- Stand Up
29 Şubat “Ada”

Akıl Fikir Kumpanyası
10-22 Şubat “Asiye Nasıl Kurtulur?”
21 Şubat “Nazımname: Bir Gidiş Hikâyesi”
23 Şubat “Müfettiş”
28 Şubat “İçinden Tramvay Geçen Şarkı”
24 Şubat “Bağzı Şeyler”
25 Şubat “Bremen Mızıkacıları”

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
10-11 Şubat “Otomatik Portakal”
18 Şubat “Jekyll & Hyde”

Sekizde Sahne
10 Şubat “Son Gece Mahallesi”
10 Şubat “Afacan’ın Rüyası”
14 Şubat “Canfeda Çıkmazı”
16 Şubat “Domuzlara Makine”
17 Şubat “Hiç Kimsenin Öyküsü”
17 Şubat “Oz Büyücüsü”
18 Şubat “Kral Çıplak”

İzmir Şehir Tiyatroları
10 Şubat “3 Nalla 1 At”
15-16 Şubat “Mor Şalvar”

Han Tiyatrosu- Ünal Gürel Sahnesi
10-17-24 Şubat “Öldür Onu Sevgilim”
25 Şubat “Atatürk’ü Anlat Bana”

Kups Mekân
10 Şubat 3 Sap Doğaçlama
21 Şubat “İnsan Merak Ediyor”
24 Şubat Stand Up Gecesi
29 Şubat “Macbeth Mutfakta”

Tiyatrolog Akademi
10 Şubat “Aut”

Tiyatro Salt
10-24 Şubat “Ben Berlin”
12-19 Şubat “Katran”
16 Şubat “İtirazım Var Masallara”
17 Şubat “Balık Kılçığı”
23 Şubat “Üç Deniz”

Batı Sahne
11 Şubat “Dedektif Pamuk” Çocuk Oyunu
17 Şubat “Koleksiyoncu”
18 Şubat “Cesur Moni Kelimelerin Peşinde” Çocuk Oyunu
23 Şubat “Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü”
28 Şubat “4 Mevsim”

Atatürk Kültür Merkezi
11 Şubat “Veda”
15 Şubat “Seviyorsan Git Ayrıl Bence”
16 Şubat “Ölü’n Bizi Ayırana Dek”
21 Şubat “Freud’un İnsanları”
22 Şubat “Süt Kardeşler”
24 Şubat “Doğu Ekspresinde Cinayet”

Buenas Bistro ve Lounge
12 Şubat Murat Felek Stand Up
18 Şubat Açık Mikrofon Falan- Stand Up

Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi
12 Şubat “Veda”
19 Şubat “Ruh Öküzüm”
27 Şubat Armağan Çağlayan ile “Size Anlatacaklarım Var”
28 Şubat “Boeing Boeing”

Nazım Hikmet Kültür Merkezi
13 Şubat “Sokrates’in Savunması”
15 Şubat “Kötü Bir Gün”
17 Şubat “Katil Kim?”
29 Şubat “O! Bu! Şu!

Sardunya Alsancak
7 Şubat Çarşamba Stand-Up Gecesi Falan 20.00
8 Şubat Perşembe Stand-Up Kirpi 20.30
9 Şubat Cuma Falan Stand-Up 20.00
Tezat Talk Show 21.45
10 Şubat Cumartesi Bizim Komedi Stand-Up 20:00 21:30
Alsancak Kafası Talk Show 21:45 23:30
11 Şubat Pazar İzmir Stand Up 18:00
13 Şubat Salı Sardunya Performance Sahne Açık Mikrofon 20:30
14 Şubat Çarşamba Soruyorum Stand-Up Can Güzel 20:30
15 Şubat Perşembe Aday Adayı Talk Show 20:30
16 Şubat Cuma Falan 20:00 21:30
Tezat Talk Show 21:45 23:30
17 Şubat Cumartesi Bizim Komedi Stand-Up 20:00 21:30
Alsancak Kafası Talk Show 21:45 23:30
18 Şubat Pazar Alsancak Kafası Stand-Up 18:00
Early Night Stand-Up T 20:00
19 Şubat Pazartesi Yetişkinlere Özel Aşk Masalları 20:30
20 Şubat Salı Sardunya Performans Sahne Açık Mikrofon 20:30
21 Şubat Çarşamba Zaten Stand Up 20:30
22 Şubat Perşembe Alsancak Kafası Stand*Up 20:30
23 Şubat cuma Stand-Up Xl 20.30
24 Şubat cumartesi Bizim Komedi Stand-Up 20.00
Alsancak Kafası Talk Show 21:45
25 Şubat pazar Başımıza İş Aldık İnteraktif Talk Show 20.00
Alternatif Sahne İşleri Açık Mikrofon 22.00

27 Şubat Salı Sardunya Performanse Sahne Açık Mikrofon 20.30
28 Şubat çarşamba Aldante Doğaçlama Tiyatro 20.30
29 Şubat Perşembe Stand-Up Gecesi Falan 20.30


Hikmet Şimşek Sanat Merkezi
15 Şubat “Istırap Korosu”
16 Şubat “Freud’un İnsanları”
17 Şubat “Ölü’n Bizi Ayırana Dek”
23 Şubat “Bir Başarısızlık Hikâyesi”

İsmet İnönü Sanat Merkezi
16 Şubat “Rezervuar Kanişleri”
17 Şubat 3 Sap Doğaçlama

İzmir Performance Hall
16 Şubat Özge Özel- Stand Up

Tiyatrohane
17-23 Şubat “Kimliksiz”
24 Şubat “Gecenin En Komiği Kim?” Doğaçlama

İstinye Art
21 Şubat “Profesyonel”
28 Şubat Özgür Turhan- Stand Up

Tiyatro Peron
23 Şubat “Körebe”

Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi
25 Şubat Baturay Özdemir

İzmir Devlet Tiyatrosu
10 Şubat “Oyuncu (Ben Feuerbach)” (Konak Sahnesi)
10 Şubat “Moira’nın Geçe Döngüsü” (Bornova Bozkurt Kuruç Sahnesi)
10 Şubat “Neyzen Tevfik” (Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi)
11 Şubat “Orfin’in Müzik Kutusu” (Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi)
13-14-15-16-17-20-21-22-23-24 Şubat “Çöplük” (Konak Sahnesi)
13-14-15-16-17-20-21-22-23-24 Şubat “Martı” (Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi)
13-14-16-17 Şubat “Fareler ve İnsanlar” (Bornova Bozkurt Kuruç Sahnesi)
20-21-22-23-24 Şubat “Radyo-yu Hümayün” (Bornova Bozkurt Kuruç Sahnesi)
21-25 Şubat “Kral Olmak İsteyen Aslan” (Urla Sahne)
27 Şubat “Münasebetsiz” (Konak Sahne) Prömiyer
27-28-29 Şubat “Majestik” (Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi)
28 Şubat “Hamlet” (Bornova Bozkurt Kuruç Sahnesi) Prömiyer
28-29 Şubat “Münasebetsiz” (Konak Sahne)
29 Şubat “Hamlet” (Bornova Bozkurt Kuruç Sahnesi)

İzmir Devlet Opera Balesi
10 Şubat C. Pugni, B. Hoinic “Notre Dame’ın Kamburu” Bale (Bornova Necdet
14 Şubat Sevgililer Günü Konseri (Bornova Necdet Aydın Salonu)
17 Şubat Napoliten Konseri (Bornova Necdet Aydın Salonu)
24 Şubat F. Lehâr “Şen Dul” Opera (Bornova Necdet Aydın Salonu) Prömiyer
26-28 Şubat F. Lehâr “Şen Dul” Opera (Bornova Necdet Aydın Salonu)
27 Şubat G. B. Pergolesi Stabat Mater Konser (Bornova Necdet Aydın Salonu)

Müze Konserleri
16 Şubat Eğitim Konseri (Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi)
20 Şubat Müze Konseri- İKSF Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Siz de İzmir-İN için önerilerde bulunmak isterseniz aylin.ege@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.