YUKARI
bizimizmir-2020-11-02-1604312884479-bizvariz_(1).jpg

Sıfır karbon hedefine yeşil elektrik sertifikası

yıllık elektrik tüketiminin yüzde 33’ünün yenilenebilir kaynaklardan sağlanması konusunda Borusan EnBW Enerji ile sözleşme imzalayan ESBAŞ, tükettiği elektriğin yenilenebilir kaynaklardan geldiğini kanıtlayan I-REC Yeşil Elektrik Sertifikasını aldı.
Sıfır karbon hedefine yeşil elektrik sertifikası
08 Ekim 2020 0 yorum 873

Çevrenin korunması konusunda gerçekleştirdiği yatırımlarla dikkat çeken ESBAŞ, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek, elektrik tüketiminden kaynaklı, karbon ayak izini sıfırlama yolunda ilk adımını tamamladı. İlk aşamada yıllık elektrik tüketiminin yüzde 33’ünün yenilenebilir kaynaklardan sağlanması konusunda Borusan EnBW Enerji ile sözleşme imzalayan ESBAŞ,  tükettiği elektriğin yenilenebilir kaynaklardan geldiğini kanıtlayan I-REC Yeşil Elektrik Sertifikasını aldı.

ESBAŞ, bu anlaşma ile yılın kalanında elektrik tüketiminden kaynaklı karbon ayak izini sıfırlamış oldu. Şirketin hedefinde, 2021 yılında yıllık 3.2 milyon kWh olan elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir santrallerden sağlamak var.
 
Kurucusu ve işleticisi oldukları Ege Serbest Bölgesinde sadece 2019 yılında 11 bin 900 ton atığın geri dönüşümünü sağlayarak, hava, su ve doğal kaynakların korunmasına katkı sunduklarını hatırlatan ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, Bölgede çevreyi korumaya yönelik yeni bir adım daha atarak, elektrik tüketiminde çevreci santralleri tercih etmeye başladıklarını açıkladı. Bu kapsamda, ESBAŞ’ın yıllık 3.2 milyon kWh olan elektrik tüketiminin 1.2 milyon kWh’lık kısmını yenilenebilir enerji santrallerinden almak üzere Borusan EnBW Enerji şirketi ile sözleşme imzaladıkları bilgisini veren Dr. Güler, bu miktardaki yeşil elektrik kullanımını da I-REC Sertifikasını alarak belgelendirdiklerini duyurdu.  

Çevreyi korumaya yönelik yatırımlarının devam edeceğini aktaran Dr. Faruk Güler, "Hedefimizde, 2021 yılında yıllık 3.2 milyon kWh elektrik ihtiyacımızın tamamını çevreci santrallerden sağlayarak elektrik kullanımından kaynaklı karbon ayak izini sıfırlamak var. Doğal kaynakları korumak yönünde attığımız bu adımla çevrenin korunmasına ve ülkemizin düşük emisyonlu ekonomiye geçiş sürecine katkı sağlamayı hedefledik” diye konuştu.

“Temiz Enerji, Doğayı Koruma Politikamızın Zorunlu Tercihi” 
Pandemiyle mücadele edildiği bir süreçte çevreci bir adım atmış olmayı daha anlamlı bulduklarını kaydeden Dr. Faruk Güler, şunları söyledi: “İklim değişikliği, biyo-çeşitliliğin azalması, su kıtlığı gibi sorunların hayatlarımız ve geçim kaynaklarımız üzerinde korkunç bir etkisi olduğunu görüyoruz ve bu mücadelede biz de varız diyoruz. Temiz enerji kaynaklarına yönelmeyi, doğayı koruma politikamızın zorunlu bir tercihi olarak görüyoruz. Sürdürülebilir ekonomilerin, ancak sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla mümkün olabileceği açıktır.” 

Elektrik üretimini rüzgar santralleri başta olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan sağladığı için Borusan EnBW Enerji şirketini tercih ettiklerini aktaran Güler, bu şirketin işletmede olan 11 yenilenebilir enerji tesisi bulunduğunu belirterek, geliştirme ve yatırım aşamasında olan projeleriyle birlikte firmanın toplamda 1.150 MW seviyesinde yeşil elektrik üretimine sahip olduğu bilgisini paylaştı. 
 
ESBAŞ, Yeşil Sanayi Bölgesi Hayalini Gerçeğe Dönüştürdü 
Çevrecilikte sadece görüntüyle sınırlı kalmadıklarını, tüm uygulamaları da bu bilinçle yürüttüklerini vurgulayan Dr. Faruk Güler, Ege Serbest Bölgesinde tüm binalar için ayırılan alanın iki katı kadar alanı yeşil alan için ayırdıklarını, bu sayede yeşillikler içinde çevreci bir sanayi bölgesi kurma hayalini Gaziemir’de gerçeğe dönüştürdüklerini vurguladı.

Dr. Faruk Güler, sanayi üretimi ile doğaya verilen zararı minimuma indirmenin bir yolunun da ortaya çıkan atıkların  geri dönüşümünün sağlanmasından geçtiğine dikkat çekerek, şunları söyledi “2019 yılında 11 bin ton atık plastik, kağıt ve metali geri dönüştürdük. Örneğin kullanılmış kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması hava kirliliğini yüzde 74, su kirliliğini yüzde 35, su kullanımını yüzde 45 azalttığı gibi, bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 17 ağacın kesilmesi önlenebiliyor. Geri dönüşüm ile elde edilen malzemede endüstriyel işlem sayısı azaldığı için enerji tasarrufu sağlanmış oluyor. Metal içecek kutularının geri dönüşümü ile hem üretim için kullanılan maden cevherine hem de madenin saflaştırması için uygulanan işlemlere gerek duyulmadığı için, yüzde 96 oranında enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Benzer şekilde katı atıklarda ayrılan kâğıdın yeniden işleme alınması için gerekli olan enerji normal işlemler için gerekli olan işlemin yüzde 50'si kadar. Aynı şekilde cam ve plastik atıkların da geri dönüşümünden önemli oranda enerji tasarrufu sağlanabilir.”

Türkiye’de 20 santral I-REC Sertifikası Verebiliyor
I-REC, RECS International tarafından geliştirilmiş olan, uluslararası bir yenilebilir enerji sertifikasıdır. Amacı, tüketicilerin bilinçli ve güvenilir bir seçim yapmasına katkıda bulunmaktır. Belirli işlemleri yerine getiren tesisler, I-REC tarafından oluşturulan veri-tabanına kaydolarak, üretimlerine karşılık yenilenebilir enerji sertifikalarını elde etmektedir. I-REC sertifikaları, CDP (Karbon Saydamlık projesi), GHG Protokolü veya diğer sera gazı standartlarında yer alan “Kapsam II” emisyonlarını azaltma amaçlı kullanılabilecek olup, sera gazı protokolünün (GHG-P) yeni sürümünde resmi olarak da tanınmış olacaktır.
I-REC veri tabanında 2020 yılı Mart ayı sonu itibari ile, dünyanın 27 farklı ülkesinde, toplam kurulu güçleri 27.023 MW olan 519 santral bulunuyor. Bu santrallerin toplam kurulu güçleri 986,93 MW olan 20’si Türkiye’de bulunuyor.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Trmal kameralı kurtarma operasyonu

04 Aralık 2020 224

İzmir İtfaiyesi yer altına gömülü elektrik hatlarının geçtiği boruda sıkışmış bir kediyi başarılı bir operasyonla kurtardı. İtfaiyeciler, termal görüntüleme [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Çiğli’ye Abone Merkezi

04 Aralık 2020 251

İzmir’in doğal gaz dağıtım ve işletmesini üstlenen İzmir Doğal Gaz, abone merkezleri sayısını artırıyor. Müşteri potansiyeli ve talepleri göz önüne alan İzmir [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Karabağlar Meclisi’ne ‘deprem’ sunumu

04 Aralık 2020 255

Karabağlar Belediye Meclisi’nin aralık ayı toplantısı, ana hizmet binasındaki meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı yeniden doğuyor

30 Kasım 2020 860

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bornova’daki Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı’nda yenileme çalışmalarını sürdürüyor. 2021 yılında yenilenen yüzüyle [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Evlenen çiftlere en güzel hediye

30 Kasım 2020 885

Kuşadası Belediyesi, evliliğe ilk adımını atan çiftlere ‘İstanbul Sözleşmesi’nin ayrıntılarını anlatan bir kitapçık vermeye başladı. Belediye Başkanı Ömer [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Bornova doğal tarımda marka kent olacak

30 Kasım 2020 862

Bornova, gelecek nesillerin sağlıklı ve kaliteli gıdaya daha kolay ulaşabilmesi için ilk olarak 30 Kasım 2019’da yerli tohum ve fidanları toprakla buluşturulduğu Doğal Tarım Merkezi’nde [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-29-1603924835536-bizim-izmir-ekim_baski_page_01.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Geçmiş Olsun İzmir, Acımız Büyük

68 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Kaos Yönetimini Biliyor Muyuz ?

12 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Laktoz İntoleransı Ve Süt Alerjisi

191 yazı

3

Serhan Şarman

Türkiye'de İlk Ve Tek Global Jeopark

3 yazı

4

Burcu İle Biraz Ordan Biraz Burdan

Vicdansızlığın Bedelini Bebekler Ödemesin!

4 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2020-10-29-1603925348518-bizim-izmir-ekim_baski_page_01_(1).jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-29-1603925307960-bizim-izmir-ekim_baski_page_01_(1).jpg