YUKARI
 
Klasik müzik, seks ve kargaşa.. 
Mozart in the Jungle- Curcuna içinde Mozart (Amazon Prime) 
 
“Curcuna İçinde Mozart-Mozart In the Jungle”, 2014-2018 arası yayımlanmış 2016’da Altın Küre’de en iyi komedi dizisi seçilmiş bir dizi. Tüm sezonları Amazon Prime’da izlenebilir. 

Bazı dizilerde sezonlar arttıkça konular zorlanmaya başlar. Burada ise gittikçe açılan ve güzelleşen bir dizi var. Müziğin, müzisyen olmanın keyfine vardıran, onların sihirli nağmeler dışında, normal yaşantılarında ne kadar sıradan sorunlarla mücadele ettiklerini anlatan, kişisel öyküleri birbirine dikiş izi olmadan ekleyen 4 sezon. Klasik müziğin yaşaması, sürmesi için elit ve zengin kesimin havalı desteklerinin, hangi zor paradigmalar üzerinden yürüdüğünü içten bir bakışla anlatıyor. Dizi Blair Tindall’ın “Mozart in the Jungle: Sex, Drugs and Classical Music” adlı kitabından yola çıkarak yönetmen Paul Weitz, senarist Alex Timbers, yapımcılar Jason Schwartzmann ve Roman Coppola tarafından televizyona uyarlanmış. Kitabın yazarı Tindall’da dizinin ana karakterlerinden obuacı Hailey ile özdeşleşen bir yaşam geçirmiş. Obua müzisyeni olarak New York dahil birçok klasik orkestrada çalmış,yazarlık eğitimi almış ve oldukça çalkantılı özel yaşamı olmuş.      

Her şey New York Filarmoni Orkestrası şefliğine dahi müzisyen Rodrigo de Souza (Gael Garcia Bernal) getirilmesiyle başlıyor. Klasik müziğin kalıplarını zorlayan bir müzisyendir Rodrigo. Yetenekli, müzik aşığı olmasının yanında isyankar, yaratıcı ve yeniliklerden çekinmeyen bir karakterdir. Müthiş yeteneği çocuk yaşlarda kemancı olarak fark edilmiş, müzisyenlik yaşamı sonrasında hızla yükselmiş, genç yaşlarda orkestra şefliği batonunu eline almıştır. Onun orkestra şefliğine getirilmesiyle yıllardır orkestranın şefi olan efsaneleşmiş Thomas Pembridge (Malcolmn McDowell) çok gönüllü olmadan emekli olur ve kerhen bir müzik danışmanlığı görevine atanır. Daha ilk provalardan itibaren Rodrigo müzisyenlerinin hayranlığını kazanır. Seçmeler için dinlediği müzisyenler arasında genç obuacı Hailey Rutledge (Lola Kirke)’den çok etkilenir ve orkestraya katılması için çabalar. Sırf ona yer açabilmek için Mahler’in 8. Senfonisini programa almak ister.   Müzisyenler arasındaki rekabette işler hiç kolay değildir, kimse koltuğunu öyle kolay kolay paylaşmak istemez. Ne de olsa dünyanın en meşhur filarmoni orkestralarından birisidir New York.  

Dizide flörtöz çellocu Cynthia rolünde Saffron Burrows, zengin yatırımcı peşinde koşan orkestra müdürü Gloria Windsor’da Bernadette Peters, obuacı Hailey’in fırlama ev arkadaşı Lizzie rolünde Hannah Dunne diğer ana karakterler. İlk sezon Rodrigo ve orkestra arasındaki diyaloğun kurulması ve ilk konserlerle geçiyor. İkinci sezonda Meksika turnesi ve orkestranın finansal sorunlarını izliyoruz.  

Üçüncü sezonda Rodrigo’nun orkestradan kopuşu ve müzisyenlerin grevi, kendi başlarının çaresine bakmalarıyla geçiyor. Rodrigo, uzun süredir konser vermeyen soprano Alessandra’nın (Monic Belluci)konserini yönetmek için Venedik’e gider. Dördüncü sezonda Rodrigo’nun dönüşü ve kişisel arayışları içinde dağılması anlatılıyor.  

30’ar dakikalık bölümleriyle son derece dinamik ve renkli bu diziyi atlamayın. Müziğin kemancı Joshuana Bell, tenor Placido Domingo, piyanist Lang Lang, piyanist Emmanuel Ax gibi önemli isimlerinin rol aldığı bölümler var. Üçüncü sezonda kaprisli soprano olarak Monica Belluci unutulmayacak beş bölüme hayat veriyor. Klasik müziğin güzelliklerini ve ruhunu hissediyoruz. Amma velakin perde arkası gerçekten curcuna içinde.