YUKARI

Türk televizyon dizilerinin nabzı sosyal medyada atıyor

Türk televizyon dizilerinin izlenme ve ekranda kalma süresini artık sosyal medya belirliyor. Dizi yapımcıları sosyal televizyon kavramının geliştiği günümüzde, izleyiciyi aktif tutabilmek için sosyal medya hesaplarını yoğun olarak kullanıyor.
Türk televizyon dizilerinin nabzı sosyal medyada atıyor
08 Eylül 2021 0 yorum 277

Türk televizyon dizilerinin izlenme ve ekranda kalma süresini artık sosyal medya belirliyor. Dizi yapımcıları sosyal televizyon kavramının geliştiği günümüzde, izleyiciyi aktif tutabilmek için sosyal medya hesaplarını yoğun olarak kullanıyor.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ürün Yıldıran Önk, yaptığı araştırmada, ‘Sen Çal Kapımı’ dizisiyle ilgili sosyal medyadan yapılan tanıtım çalışmalarını inceledi. Araştırmanın sonucunda, sosyal medya kullanımının dizinin ekranda kalmasını sağladığını söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Önk, “Dizinin istikrarlı sosyal medya yönetiminin, televizyon izlenme oranlarına da yansıdığı görülmekte. Sosyal televizyon çalışmalarının Türkiye özelinde yerli dizilere sağlayacağı katkı açık. Bu alanda yeni ve yaratıcı uygulamaların kullanılması en az ileti sayısı kadar önemli. Bu kapsamda Türkiye’de televizyon sektörünün gelişmesi ve yurtiçi ve yurtdışında yakalanan başarının sürdürülmesi bakımından sosyal televizyon, dikkatle ele alınması, iyi değerlendirilmesi ve geliştirilmesi gereken bir alandır” dedi.

Son yıllarda yerli diziler özelinde başarılı uygulamalara sahne olan sosyal medya çalışmalarının en etkili olduğu ve yerli diziler arasında sosyal medyada en çok konuşulan Sen Çal Kapımı dizisini inceleyen Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ürün Yıldıran Önk, araştırmanın çıktılarını 2020 yılında yayınladı. Bu kapsamda, diziye ilişkin 16-22 Kasım 2020 arasındaki sosyal medya paylaşımları, Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden araştırıldı.

SOSYAL TELEVİZYON KAVRAMI
Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ürün Yıldıran Önk, “Dijitalleşmenin televizyon özelinde en önemli etkisi internet ile entegre olabilmesini sağlamasıdır. Böylece web sisteminin de gelişmesiyle yeni medyanın özelliklerini içeren, web TV ve mobil TV gibi yeni televizyon yayıncılığı türleri ortaya çıktı. İzleyiciden kullanıcıya dönüşen birey, geleneksel televizyonculuktan sosyal televizyonculuğa da adım atıyor. Televizyon izlerken çeşitli sosyal araçlar kullanarak iletişim kurma biçiminde tanımlanan sosyal televizyon, televizyon endüstrisi tarafından geliştirilen yeni ve işlevsel bir strateji” dedi.

HASHTAGLERLE İZLEYİCİ AKTİF KALIYOR
Başrollerini Hande Erçel ve Kerem Bürsin’in paylaştığı Sen Çal Kapımı dizisi, 2020’nin Kasım ayı içerisinde 1,5 milyon ileti alarak sosyal medyada en çok konuşulan yerli dizi oldu. Dizinin sosyal medya hesaplarıyla ilgili bilgi veren Dr. Öğretim Üyesi Önk, “Dizinin adıyla anılan Sen Çal Kapımı adlı, toplam görüntülenme sayısı 744 milyonun üzerinde olan Youtube kanalının 2020 yılında 1,75 günümüzde ise 2,45 milyon abonesi bulunuyor. Dizinin ilk bölümü bugüne kadar 28 milyon izleyici tarafından görüntülendi. Dizinin Instagram hesabını 2020 yılında 1,3 milyon kişi takip ederken, bu sayı şu an 2 milyon kişiye yükseldi. Her bölümde ‘#sençalkapımı #aşıklarınoyunu’ gibi hashtagler kullanılıp izleyicilerden bu hashtaglerle paylaşım yapmaları isteniyor. Bu sayede izleyiciler aktif oluyor” diye konuştu.

Dizinin televizyon yayını sırasında değişik aralıklarla ekrana gelebilen hashtag kullanımıyla ilgili süreci ise dizinin sosyal medya uzmanı Şefkat Peker şöyle açıklıyor: “Senaryoyu okuyoruz önce. En vurucu sahnede geçen bir kelime ya da bir replik, bölümün hissini yansıtan bir şey belirliyoruz. Minimum beş tane alternatif hazırlıyoruz bölüm başına. Yapımcımız veya uygulayıcı yapımcımız en uygununu seçiyor.”

İZLEYİCİLERE DÖNÜŞ YAPMAK ÖNEMLİ
Araştırmanın sonuçlarını aktaran Dr. Öğretim Üyesi Önk, “Dizinin adıyla anılan sosyal medya platformlarının yanı sıra dizinin yapım şirketi ve yayıncı kuruluşu tarafından üretilen sosyal medya iletileri de içerik analizi yöntemiyle incelendi. Dört farklı sosyal medya platformu aracılığıyla 7 günlük bir zaman dilimi içerisinde paylaşılan toplam 274 ileti belirlenmiş, bu iletilerin görüntülenme sayıları, beğenilme ve beğenilmeme sayıları, bu iletilere verilen yorumlar ve iletilerin paylaşılma/retweet sayıları analiz edildi. Sosyal medyada önemli bir etken olarak izleyicilere/hayranlara dönüş yapmanın ve ‘Fragmanın Fragmanı’, ‘Emojiyle Anlatma’, ‘Spolier Vermeden Anlat’ gibi yaratıcı uygulamalar kullanmanın etkili olduğu anlaşılıyor. Dizi yayınlandığı gün İtalya, İspanya, Portekiz, Ukrayna, Rusya, Polonya, Brezilya, Arjantin, Şili, Meksika, Hindistan, Lübnan ve Mısır gibi dünyadaki pek çok ülkenin sosyal medya trendleri listesinde yer alıyor. Dizinin sosyal medyada yakaladığı başarı, yurtdışı piyasasını da hızlandırdı. Dizi ‘Love is in the Air’ adıyla bugüne kadar 45’ten fazla ülkeye satıldı, halen İtalya ve İspanya gibi ülkelerin televizyonlarından da ekrana geliyor ve yüksek reyting alıyor” dedi.

“DİZİNİN İSTİKRARLI SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ DİZİYİ EKRANDA TUTUYOR”
Televizyon sektörünün gelişmesi adına sosyal televizyonculuğun önemli olduğunu aktaran Dr. Öğretim Üyesi Önk, “Sadece Sen Çal Kapımı dizisiyle ilgili sosyal medya etkinlikleri yürütmek üzere açılan hesapların televizyon kanalının ve yapım şirketinin hesaplarına göre ileti sayılarının fazla olmasının yanı sıra etkileşimin de oldukça yüksek olduğu gözlenmektedir. Bu sonuç, diziye özel sosyal medya hesabı açmanın ne kadar önemli olduğunu gösteren bir bulgu olarak değerlendirildi. Dizinin istikrarlı sosyal medya yönetiminin, dizinin yayın hayatının devam etmesine katkı sağladığı görülüyor. Sosyal televizyon çalışmalarının Türkiye özelinde yerli dizilere sağlayacağı katkı açık. Bu alanda yeni ve yaratıcı uygulamaların kullanılması en az ileti sayısı kadar önemli. Bu kapsamda Türkiye’de televizyon sektörünün gelişmesi ve yurtiçi ve yurtdışında yakalanan başarının sürdürülmesi bakımından sosyal televizyon, dikkatle ele alınması, iyi değerlendirilmesi ve geliştirilmesi gereken bir alandır” diye konuştu.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Mahall Bomonti İzmir ile Küçük Kulüp arasında güçbirliği

18 Eylül 2021 86 kere okundu

80 yıla yaklaşan geçmişiyle İzmir’in sosyal, kültürel ve sportif hayatına öncülük etmiş Küçük Kulüp ile farklı sektörlerdeki faaliyetleri [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Kazandırmaya devam ediyor

17 Eylül 2021 118 kere okundu

24. Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın dijital oylamasına katılan müzikseverler arasında yapılan çekilişin sonucunda iki kişi hediye almaya hak kazandı. Aydın [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

6. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivali başlıyor!

17 Eylül 2021 118 kere okundu

18-19 Eylül tarihleri arasında Ovacık’ta gerçekleştirilecek festivalde karakteristik bir tür olan Sakız ve Kaçeli Koyununu yaşatmak, yetiştirici sayısını arttırmanın [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Harekete tam destek!

17 Eylül 2021 112 kere okundu

Karşıyaka Belediyesi çalışanları Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın önderliğinde Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında farkındalık yaratmak için işe bisikletle [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı’ndan İzmir’e ödül

16 Eylül 2021 245 kere okundu

Uluslararası Ekoturizm Derneği’nin Travel Shop Turkey işbirliğiyle, Tokat Belediyesi ev sahipliğinde Tokat Dedeman Hotel’de düzenlediği “16. Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı”na [...]

Doğa & Çevre & Yaşam 0 yorum

Günün ilk ışıklarında adım adım Ödemiş

16 Eylül 2021 153 kere okundu

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, günün ilk ışıklarında sahaya inerek kent merkezinde ihtiyaç duyulan çalışmalarla ilgili incelemelerde bulundu. Başkan Eriş, [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1631750264740-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Gazeteci Kendini Nasıl Kovdurur?

70 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

İnsan Olma Gerçeği

33 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ödemden Bıktık Diyenler Gelsin…

197 yazı

3

Serhan Şarman

Kula, Nasip Olmaz Her Kul'a

7 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1631750342324-1a.jpg

Son Yorumlanan Haberler

Tamer'de Kliplendi

11 Ağustos 2021 1 kere okundu

Doğru bilinen yanlışlar düzeltilsin

07 Mayıs 2021 1 kere okundu

Genel Sanat Yönetmenliği’ne Aday

10 Ocak 2021 1 kere okundu

Reklam

1631750294814-1a.jpg