YAŞAR’dan 5 yıldızlı yurt

  • 0
  • 868
Yazı Boyutu:

Sadece yurt değil yaşam alanı

Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Yaşar, geçen sene verdiği öğrenci yurdu sözünü yerine getirdi.

Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı tarafından bağışlanan arazi üstüne yapılacak öğrenci yurdunun temeli Yaşar Topluluğu Onursal Başkanı ve Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Yaşar tarafından düzenlenen törenle atıldı.

Nazar boncuklu temel
Yaşar Toplululğu Onursal Başkanı Selçuk Yaşar, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Ahmet Yiğitbaşı ve Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, törende yurt inşaatının temel harcına uğur getirmesi amacıyla nazar boncukları da attılar.

Yaşar Üniversitesi öğrencileri özledikleri, şık ve teknolojik yurtlarına kavuşuyor. Üniversiteye yürüme mesafesinde, yüksek teknolojiyle  inşaa edilecek, yurt binası öğrencilere “Yatakhane değil, yaşam alanı” sunmayı amaçlıyor.

“Bilim, Birlik, Başarı...” sloganıyla eğitim veren Yaşar Üniversitesi (YÜ) öğrencileri şık ve modern yapısıyla örnek gösterilecek yurda kavuşuyor. YÜ Selçuk Yaşar Kampusu’ne 500 metrelik yürüyüş mesefesindeki Yaşar Holding’e ait eski BOTAŞ fabrikası alanı üzerindeki arsa Yaşar Üniversitesi  Öğrenci Yurdu’na dönüşüyor.3.381 metrekare parsel alanında, kız ve erkek öğrenciler için 8 kat ve iki ayrı bloktan oluşan9.509 metrekare kapalı alana sahip yurt, 432 yatak ve 236 odadan oluşuyor.

 Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampusu’nü tasarlayan Eskiz Mimarlık’tan Mimar Jülide Tutan Hergül tarafından yapımı gerçekleştirilecek yurt, özgün mimari tasarımıyla öğrencilerin temel ihtiyaçları düşünülerek planlandı. Genelde 2’şer kişilik odalar bulunduğu, 2 bin 28 metrekarelik açık alanın katlara dağıtılarak öğrencilerin daha ferah bir ortamda yaşamalarına imkan sağlayacak olan proje tamamlandığında İzmir, üniversite öğrencilerinin barınacağı modern bir tesis kazandırılmış olacak.

Yatakhane değil, yaşama alanı
Öğrencilerin kalacağı odalar yatakhane şeklinde değil hem yaşama, hem de ders çalışmayı bir arada sunacak konseptle düzenlenecek. Böylece, Türkiye’de  sadece Sabancı Üniversitesi’nde uygulanan bu ortam Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdu’nda da öğrencilerin hizmetine sunulacak.

 
Rahat ve teknolojik yurt
Odaların genellikle tek ve iki kişilik olarak öğrencilerin kullanımına sunulacağı Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdu, en son teknoloji iletişim olanaklarına ve öğrencilerin kendilerini rahat hissetme ortamını da beraberinde getirecek.

Öğrenciye sunulan imkanlar
Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdu’nda  gençler için her türlü konfor da düşünüldü. Yurtta ilk olarak TV izleme odası, etüd odası ,fitness salonu, çamaşırhane, bankamatik, teknik servis destekli internet erişimi imkanı, açık ve kapalı otoparklar, yemekhane, cafe, güvenlik, yurt müdürü, misafir bekleme bölümü, revir, internetcafe, market, teknik servis, her odada duş-wc, yangın yönetmeliğine uygun mimari çözümler, sığınak  gibi bölümler yer alacak.

Engelli dostu yurt
Bedensel engellilerin  yatay ve düzey ulaşımına yönelik her türlü mimari çözümler sağlandığı yurt alanında engelli wc-duş gibi yaşamı kolaylaştırıcı düzenlemeler de yer alacak.

Gelecek yıl açılıyor
Temeli dün  atılan yurt binasının 2010 – 2011 Ders Yılı’na yetiştirilmesi planlanıyor. Selçuk Yaşar Kampusü’nde öğrenim gören öğrencilerin yürüme mesafesinde ulaşabilecekleri bu modern binanın İzmir için yeni bir kazanç olduğu vurgulanıyor.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Deprem korkusuna özel terapi

Buca'nın altın çocukları

Narlıdere'nin kalite yolculuğu başladı

Kadınlara ‘yaratıcı endüstri’ eğitimleri

Türk polisiye dizilerinde kadının yeri yok

Bir yılda 12 bin 500 kişiye eğitim