YUKARI

Burcu Şakar

Vicdansızlığın bedelini bebekler ödemesin!

bsakar@bizimizmir.net 27 Kasım 2020 0 yorum 8166 kere okundu


 

Bebek kutuları


Cahilliğin, vicdansızlığın bedelini el kadar yavrucakların ödemesine yürek dayanmıyor. Kimi evlat sahibi olabilmek için kapı kapı dolaşıp çare ararken kimi ise 9 ay karnında taşıdığı canından, kanından yavrusunu gerek çöp kenarına gerekse kaldırım kenarına bırakarak kendi kaderine terk ediyor.  Eskiden cami avlusuna bırakılan bebekler, güvenlik kameralar nedeniyle daha ıssız bir alana bırakılıyor. Hal böyle olunca da donarak ölmemesi, hayvanların saldırısına uğramaması ya da açlık ölmemesi mucize oluyor.   

Avrupa’da birçok ülkede kullanılan  “Babyklappe” adı verilen sistemde ile bebekler sokağa terk edilmekten kurtuluyor.  Babyklappe, Avrupa’da ortaçağ döneminde çok yaygın olan sistemin modernleşmiş hali. Hastanesinin dış duvarına yerleştirilen “Babyklappe” adı verilen sistemde; istenmeyen bebek içerisi konforlu ve korunaklı bir kutuya konuyor.
Kutu kapağı kapatıldıktan sonra içindeki alarm çalmaya başlayarak hastane personelini uyarıyor. Bebek 2-3 dakika içinde personel tarafından, bölmenin hastane içindeki tarafından alınıyor. Kutunun içinde bebeği bırakanlara hitaben yazılmış bir mektup da bulunuyor. Mektupta, bebeğin bakımının 8 hafta boyunca devlet tarafından yapılacağı ve ebeveynleri 2 ay içerinde bebeğini almaya gelmezse evlatlık verileceği hatırlatılıyor.

Bu sistem BM Çocuk Hakları Komitesi’nin yaptığı açıklamaya göre bebek kutularının Avrupa’da birçok ülkede kullanıldığını, fakat 99 kutuyla en yüksek rakamın Almanya’da olduğunu açıkladı. Almanya’yı, 45 kutuyla Polonya takip ediyor. Çek Cumhuriyeti, Vatikan, İsviçre gibi ülkelerin yanı sıra, Kanada ve Malezya’da da bebek kutuları bulunuyor.

Siz ne dersiniz?

Bu sistem ülkemizde de uygulansa daha çok bebek kurtulmuş olmaz mı?

YORUMLAR

Bu yazı için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ

DİĞER YAZILAR

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Doğayla Değişime Hazır Mıyız? 

17 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Sirkenin Elinden Ne Gelir…

193 yazı

3

Serhan Şarman

Bir Doğu Masalı: Kars

4 yazı

4

Burcu Şakar

Sosyal Medya Paylaşımlarına Dikkat!

6 yazı

5

Alpaslan Bilen

Zelzele

36 yazı

6

Haluk Işık

“Bir Kenti Sevme Dersleri 2”

2 yazı

7

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

8

Ahmet Aydın Akansu

45 Derece Sıcaklığa Hazır Mısınız?

165 yazı

9

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

10

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

11