YUKARI

Burcu Şakar

Sosyal medya paylaşımlarına dikkat!

bsakar@bizimizmir.net 20 Ocak 2021 0 yorum 3016 kere okunduİş başvurularında sosyal medya da yaptığınız paylaşımların öneminin farkında mısınız? Bunun özel hayata müdahale olduğunu ve etik bir davranış olmadığını düşünsem de bunun kaçınılmaz bir araştırma gerçeği olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Gerçi herkese açık paylaşımlar yapıyorsanız bu gizlemek istediğiniz bir paylaşımınız yok demektir. Dolayısıyla insan kaynakları birimlerinin burada bir sorumluluğu bulunmaz diye düşünüyorum.

Facebook, Instagram, Twitter, Tik tok gibi platformlar da yapılan paylaşımlar, beğeniler, takip edilen kişilerin nitelikleri insan kaynakları tarafından inceleniyor ve hesaplardaki davranış biçimleri kişiler hakkında birçok bilgiye ulaşımı sağlıyor. Kişinin siyasi görüşünden, siyasi görüşünü ne şekilde savunduğunu, tuttuğu takımdan takip ettiği gruplara, hayata bakış açısına, genel kültür seviyesine, aile yapısına, hayat tecrübesine, insanlarla olan diyalog biçimine, yaşam standartına, yaşayış şekline hatta ve hatta sapkınlıklarına, bağımlılıklarına kadar hakkında bilgiler verir. Bu sebepten personel seçiminde sosyal medya mecralarında yapılan paylaşımların önemi çok yüksektir. Kimse ahlaki değerlere aykırı paylaşımlar yapan, adapsızca yazılar yazan, görgüsüzce fotoğraflara yer veren, sürekli sarhoş hallerini paylaşan ya da sağa sola laf atarak ego tatmininin yarışına giren biriyle çalışmak istemez.

Kimine göre sanal dünya olarak görünen sosyal medya, sosyopat kimlikleri ve paylaştıkları yalan dünyalarını bir kenara koyarsak hayatın ta kendisidir. İşsizliğin tavan yaptığı şu dönemde iş arayanlar lütfen bunları göz ardı etmeyin. 

YORUMLAR

Bu yazı için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ

DİĞER YAZILAR

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Seni Olduğun Gibi Sevmeyi  Öğrendim..

20 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Mucize İğne Semaglutide

195 yazı

3

Serhan Şarman

Bir Doğu Masalı: Kars

4 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Alpaslan Bilen

Keder Anıtı

37 yazı

6

Haluk Işık

Bir Kenti Sevme Dersleri / 3

3 yazı

7

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

8

Ahmet Aydın Akansu

45 Derece Sıcaklığa Hazır Mısınız?

165 yazı

9

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

10

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

11