YUKARI

Nalan Kolağası İmre

AYLA BİZİ BİZDEN ALDI

nalankimre@bizimizmir.net 15 Kasım 2017 0 yorum 670


 
Geçtiğimiz haftasonu İzmir'in sosyal hayatına yeni bir renk katan Ege Perla'da son yılların en kaliteli, içimize dokunan filmini seyretim desem abartı olmaz. Medyada ve izleyiciler arasında büyük ses getiren Ayla filmini oyuncuları, yapımcısı ve yönetmeni ile birlikte seyrettim.
***
Türkiye’nin Oscar adayı olan, gişede tüm rakiplerini geride bırakan, sinema tarihinde son 16 yılın en yüksek gişesini yaparak istatistiklere adını yazdıran Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu, yönetmeni Can Ulkay, oyunculardan İsmail Hacıoğlu, Meral Çetinkaya ve Sinem Uslu İzmirlilerle Ege Perla'da Cinens Sinemalarında buluştu.
Basına yaptıkları açıklamaları esnasında konukların mütevazı kişilikleri de dikkatimi çekti.
***
Filmde Kore Savaşı'na katılan Süleyman Amca'nın hayat hikayesi anlatılıyor. Kore Savaşı sırasında Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin, ölümden kurtardığı ve Ayla adını verdiği minik bir kız çocuğu ile aralarında kurulan güçlü bağ baba-kız ilişkisine dönüyor. Ne yazık ki Süleyman Dilbirliği ülkesine dönerken Ayla'yı orada bırakmak zorunda kalıyor ama tekrar gelip alacağına dair söz veriyor. Süleyman Dilbirliği'nin sözünü tutması 60 yılını alıyor. Filmi izledikten sonra koca bir tokat yemiş gibi çıkıyorsunuz salondan. Baba olmadan babalık dersi veriyor Astsubay Süleyman Dilbirliği. Pek çok mesajı var filmin ama beni etkileyen Süleyman Dilbirliği'nin Ayla'ya verdiği sözü tutmak için verdiği çaba. Yıllarca aklından çıkmıyor küçük Ayla'sı.
***
Bir ömür denebilecek kadar uzun bir süre geçmesine rağmen sevginin, sorumluluğun dil, din, ırk gözetmeden sürmesi ve boğazı düğüm düğüm eden özlem dolu kavuşma sahnesi bizi bizden aldı. Seyirci rekoru kırmasının altında da işte bu unutulmaya yüz tutmuş insani duygular yatıyor bence. Hikaye iliklerimize kadar dokunuyor.
***
Mustafa Uslu'nun dediği gibi "Mühim olan Oskar ya da rekor kırmak değil, biz çok kutsal birşeyi emanet aldık. Filmi, en iyi koşullarda yapmak zorundaydık aksi takdirde sizlere, Süleyman Dilbirliği'ne ve hikayeye ihanet etmiş olurduk. Hiç bir oyuncumuz emeğini esirgemedi. Oyuncular iki ay yakın dövüş sanatı eğitimi aldı. Senaryo yazım aşamasında da Süleyman Amca bize herşeyi anlattı. Muhteşem bir insan. Türk milletine kim olduğunu hatırlattı. Ayla rüzgarı daha da büyüyecek ve dünyaya yayılacak" dedi. Söyleşide filmin etkisinin uluslararası boyuta ulaştığına da değinen ve Amerikalı bir ailenin Gaziantep'teki kamptan savaş mağduru Suriyeli bir çocuğu evlat edindiğini söyleyen yapımcı Uslu, "Ayla gibi mağdur çocuklar olmasın, savaş olmasın, herşey barışla olsun, çocuklar annesiz, babasız kalmasın istiyoruz. Dünyaya timsal bir fim olacak" dedi.  
***
Mucize kurtuluşların yanı sıra bu dünyada hala iyi niyetli insanların var olduğunu da gösteren bir film Ayla. İnsanlık dersi veren önemli bir yapım. Ulusal ve uluslararası yıldızları buluşturan oyuncu kadrosu, senaryosu, Fahir Atakoğlu'nun müziği ve görsel şöleniyle de dikkat çeken film mutlaka izlenmeli. 3 yıl boyunca bu hikayeye inandılar ve ortaya çıkan filmle büyük bir yapıma imza attılar. Lütfen hala Ayla'yı izlemediyseniz izleyin ve izlettirin.
***
Bu arada yine iddialı bir senaryo ve film hazırlığında olduklarını açıkladı Mustafa Uslu. Bizi anlatan bir hikayenin seneye izleyici ile buluşacağını ve dünyaya servis edileceğinin de sinyalini verdi Mustafa Uslu.
Evrensel duygular her zaman her yerde insana ulaşır. Ülke, dil, din, ırk ayrımı olmaksızın. Bunu da Mustafa Uslu çözmüş görünüyor. Ayla ile dikkatleri üzerine çekti. Bir sonraki filmi Ayla'nın başarısını katlamalı. En azından bu kadar başarılı olmalı. Beklentiyi kendi adına yükseltti. Oskar'dan ödülle dönmesi ballı kaymak olur Türk Sineması adına ama ödül almasa da Ayla en büyük ödülü seyircinin ilgisini çekerek almış durumda zaten. Bu ilgiye yapımcı Mustafa Uslu ve oyuncular da kayıtsız kalmadı ve Anadolu'yu dolaşarak filmi seyircilerle yan yana izliyor, sorularını cevaplıyor. Bu davranışlarını da takdir ediyorum. Tüm ekibi içtenlikle kutluyorum. Türk Sineması adına Mustafa Uslu'ya da başarılar diliyorum.
 

YORUMLAR

Bu yazı için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ

DİĞER YAZILAR

Yazarlar

Mehmet Kurt

Görmek Ya Da Görmemek...

65 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Seksilik, Zekada Gizli

7 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Toksinler Ve Su

190 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihin İçinde Bir İlçe:kula

2 yazı

4

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

5

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

6

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

7

Ahmet Aydın Akansu

45 Derece Sıcaklığa Hazır Mısınız?

165 yazı

8

Nalan Kolağası İmre

Ayla Bizi Bizden Aldı

34 yazı

9

Sevim Eser

Yıllara Meydan Okuyan Peterson Köşk’Ü

28 yazı

10

Filiz Güleç

Sevimli Fil Tanrı Ganesh Ve Aren

7 yazı

11

Salim Çetin

Alsancak Semti Kendi Vefa Duygusunu Gösterdi

21 yazı

12

Burcu İle Biraz Ordan Biraz Burdan

Satrancın Devleri İlk Hamlelerini Yaptı

3 yazı

13

Alparslan Bilen

Sevdalı Kuğu

35 yazı

14

Figen Beğen "Biraz da Sanat"

Yeniden Merhaba

37 yazı

15