YUKARI

Serhan Şarman

İzmir'in içinde şirin bir köy:Kavacık

ssarman@bizimizmir.net 24 Eylül 2020 0 yorum 2681


Merhaba sevgili okurlar...

Malum yaz sezonu bitti, havalarda özellikle geceleri kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Artık İzmir'de kalıp, hafta sonu nereye gideceğim diye düşünürseniz, size güzel bir yer önermek istiyorum.

İzmir'e sadece 23 kilometre uzaklıktaki yerin adı "Kavacık Köyü". Adını belki duymuş olabilirsiniz. ama eğer gitmediyseniz mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum. 

Kavacık, Karabağlar ilçesinin batı uzantısını oluşturan ve İzmir Körfezi’nin güneyinde sıralanan, 850 metre rakımlı Kızıldağlar üzerinde yer alan 200 haneli şirin bir köydür.

Bu yerleşime Karabağlar’ın batı kesiminde yer alan Limontepe istikametinden çam ormanlarıyla çevrili körfez manzaralı bir yoldan ulaşılmaktadır.

Kavacık'ın isim yapmış en büyük markası üzümüdür. Fransızların Alphonse laville dediği üzümünün bir benzeri(hatta daha güzeli) sofralık olarak bu köyde yetişmektedir. Bağ bozumu geçtiğimiz hafta yapılan köye, eğer giderseniz marka tescilini(coğrafi işaret) alan üzümünü de tatmanızı öneriyorum.
Kavacık, küçük ama şirin bir köy, gezilecek yerleri sınırlı olmasına rağmen köy dokusunu hiç bir zaman kaybetmemiş. Köy meydanında kahvesi, fırını ve kadınların kurduğu köy kooperatifi var. Buralarda oturabilir, alışverişlerinizi yapabilirsiniz. İklimi İzmir'e göre 2-3 derece daha aşağıda olan köyde geceleri ise yanınıza uzun kollu bir kazak almadan gezmeniz pek mümkün değil.
Her yıl Karabağlar Belediyesi tarafından düzenlenen festivalle renklenen Kavacık köyü, bu yıl pandemi nedeniyle sessiz kaldı. Başkan Muhittin Selvitopu ve meclis üyeleri bağ bozumu yaparak sembolik bir etkinlik düzenledi.
Kavacık köyünde ne yenir derseniz, girişinde ve çıkışında sağlı sollu kahvaltı ve gözleme yerleri, kendin pişir kendin ye mangal mekanları bulunmakta. Fiyatları da son derece uygun. Üzüm fiyatları ise İzmir de 10 liradan satılırken, Kavacık'ta aynı üzümü 7-8 liraya bulmak mümkün.
Bu arada Karabağlar Belediyesi köyde bulunan tarihi çınarları koruma altına aldı. Oraları düzenleyerek vatandaşların görmesi için yeni yerler açtı. Tabiata verdiği değer içinde Başkan Muhittin Selvitopu ve ekibine teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

Bu yazı için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ

DİĞER YAZILAR

Yazarlar

Mehmet Kurt

Görmek Ya Da Görmemek...

65 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Seksilik, Zekada Gizli

7 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Toksinler Ve Su

190 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihin İçinde Bir İlçe:kula

2 yazı

4

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

5

Banu Bilen Doğan

Aşk, Evidir İnsanın

47 yazı

6

Jinekolog Op. Dr. Kenan Ertopçu

Ertesi Gün Hapı (En Güncel Bilgilerle)

94 yazı

7

Ahmet Aydın Akansu

45 Derece Sıcaklığa Hazır Mısınız?

165 yazı

8

Nalan Kolağası İmre

Ayla Bizi Bizden Aldı

34 yazı

9

Sevim Eser

Yıllara Meydan Okuyan Peterson Köşk’Ü

28 yazı

10

Filiz Güleç

Sevimli Fil Tanrı Ganesh Ve Aren

7 yazı

11

Salim Çetin

Alsancak Semti Kendi Vefa Duygusunu Gösterdi

21 yazı

12

Burcu İle Biraz Ordan Biraz Burdan

Satrancın Devleri İlk Hamlelerini Yaptı

3 yazı

13

Alparslan Bilen

Sevdalı Kuğu

35 yazı

14

Figen Beğen "Biraz da Sanat"

Yeniden Merhaba

37 yazı

15