Tropik Bir Sarışın-Ylang Ylang

  • 0
  • 528
Yazı Boyutu:Teos’un Bahçesi’nden yeniden merhaba.

Doğa canlanıyor ve etrafımızı rengarenk çiçekler dolduruyor madem, hepimizde bir canlanma ve umut vesilesi olan güzel çiçeklerden birinden bahsedelim. İsmi gibi görüntüsü de müstesna bir çiçek, tropik bir sarışın: Ylang Ylang (Cananga odorata).

“Flower of Flowers-Çiçeklerin Çiçeği” olarak da bilinen bu güzel çiçekler, 20 m civarındaki tropik ağaçlarda yetişir. Yıldızı andıran, salkım görünümlü çiçekleri ile baştan çıkarıcı bir güzellik olan Ylang Ylang, floral ve sıcak koku notlarına sahiptir.

Çiçekler; pembe, leylak ve sarı renklerde bulunabilse de çiçek kalitesinin bir göstergesi kabul edilen sarı renk en makbul olanı ve en çok bilinenidir.

Toplanan çiçeklerin buhar distilasyonu ile elde edilen Ylang Ylang yağları, damıtma sürelerine göre farklı adlandırılırlar. En yaygın sınıflandırmalar Ekstra, Ylang Ylang I, Ylang Ylang II ve III'tür. Örneğin Ylang Ylang Extra, damıtmanın ilk saatlerinde elde edilen seçkin yağı ifade eder.

Yüzyıllardır dini ritüellerde ve düğün törenlerinde kullanılan Ylang Ylang’ın modern zamanlardaki kullanımı ağırlıklı olarak lüks saç ve cilt ürünlerinde kokulandırma amaçlıdır. Çoğu doğal ürün gibi doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Bir taşıyıcı yağ ile kombine edilmesi önerilir.
Ylang Ylang'ın popüler kullanımı 1800'lü yıllarda Batı Avrupa'da erkekler tarafından saç şekillendirici bir bakım ürünü olarak kullanılan Macassar Yağı ile başlamıştır. Çeşitli bitkisel yağların bir kombinasyonu olan Macassar Yağı içerisinde yer alan Ylang Ylang yağı, koku olarak başroldedir.

Geçmişten günümüze sakinleştirici, zihin açıcı ve hatta bazen afrodizyak olarak anılmıştır. Baştan çıkarma iddiası taşıyan parfüm kombinasyonlarının çoğu, bileşimlerinde ve tabii ki pazarlama metinlerinde Ylang Ylang içerir.
Endonezya'da bir gelenek olarak yeni evlilerin yataklarına Ylang Ylang çiçekleri serpilir. Sakin ve huzurlu bir evlilik dileği mi yoksa baştan çıkarıcı bir takviye mi, kim bilir? Her iki dilek de yeni evli çiftler için uygun olduğuna göre neden olmasın?
Tek başına kullanımında oldukça keyifli bir koku profili olan Ylang Ylang, ayrıca Bergamot, Greyfurt, Lavanta, Vetiver ve Sandal Ağacı ile de sıklıkla kombinlenir.

Ylang Ylang ile henüz tanışmayanlar için bu yazının vesile olmasını ve sıcacık bir bahar geçirmenizi dilerim.
Sağlıklı Günler,

YORUM YAZ
Arşiv