Sosyal Medya Paylaşımlarına Dikkat!

  • 0
  • 3.278
Yazı Boyutu:İş başvurularında sosyal medya da yaptığınız paylaşımların öneminin farkında mısınız? Bunun özel hayata müdahale olduğunu ve etik bir davranış olmadığını düşünsem de bunun kaçınılmaz bir araştırma gerçeği olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Gerçi herkese açık paylaşımlar yapıyorsanız bu gizlemek istediğiniz bir paylaşımınız yok demektir. Dolayısıyla insan kaynakları birimlerinin burada bir sorumluluğu bulunmaz diye düşünüyorum.

Facebook, Instagram, Twitter, Tik tok gibi platformlar da yapılan paylaşımlar, beğeniler, takip edilen kişilerin nitelikleri insan kaynakları tarafından inceleniyor ve hesaplardaki davranış biçimleri kişiler hakkında birçok bilgiye ulaşımı sağlıyor. Kişinin siyasi görüşünden, siyasi görüşünü ne şekilde savunduğunu, tuttuğu takımdan takip ettiği gruplara, hayata bakış açısına, genel kültür seviyesine, aile yapısına, hayat tecrübesine, insanlarla olan diyalog biçimine, yaşam standartına, yaşayış şekline hatta ve hatta sapkınlıklarına, bağımlılıklarına kadar hakkında bilgiler verir. Bu sebepten personel seçiminde sosyal medya mecralarında yapılan paylaşımların önemi çok yüksektir. Kimse ahlaki değerlere aykırı paylaşımlar yapan, adapsızca yazılar yazan, görgüsüzce fotoğraflara yer veren, sürekli sarhoş hallerini paylaşan ya da sağa sola laf atarak ego tatmininin yarışına giren biriyle çalışmak istemez.

Kimine göre sanal dünya olarak görünen sosyal medya, sosyopat kimlikleri ve paylaştıkları yalan dünyalarını bir kenara koyarsak hayatın ta kendisidir. İşsizliğin tavan yaptığı şu dönemde iş arayanlar lütfen bunları göz ardı etmeyin. 

YORUM YAZ
Arşiv