İzmir'In İçinde Şirin Bir Köy:kavacık

  • 1
  • 5.277
Yazı Boyutu:


Merhaba sevgili okurlar...

Malum yaz sezonu bitti, havalarda özellikle geceleri kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Artık İzmir'de kalıp, hafta sonu nereye gideceğim diye düşünürseniz, size güzel bir yer önermek istiyorum.

İzmir'e sadece 23 kilometre uzaklıktaki yerin adı "Kavacık Köyü". Adını belki duymuş olabilirsiniz. ama eğer gitmediyseniz mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum. 

Kavacık, Karabağlar ilçesinin batı uzantısını oluşturan ve İzmir Körfezi’nin güneyinde sıralanan, 850 metre rakımlı Kızıldağlar üzerinde yer alan 200 haneli şirin bir köydür.

Bu yerleşime Karabağlar’ın batı kesiminde yer alan Limontepe istikametinden çam ormanlarıyla çevrili körfez manzaralı bir yoldan ulaşılmaktadır.

Kavacık'ın isim yapmış en büyük markası üzümüdür. Fransızların Alphonse laville dediği üzümünün bir benzeri(hatta daha güzeli) sofralık olarak bu köyde yetişmektedir. Bağ bozumu geçtiğimiz hafta yapılan köye, eğer giderseniz marka tescilini(coğrafi işaret) alan üzümünü de tatmanızı öneriyorum.
Kavacık, küçük ama şirin bir köy, gezilecek yerleri sınırlı olmasına rağmen köy dokusunu hiç bir zaman kaybetmemiş. Köy meydanında kahvesi, fırını ve kadınların kurduğu köy kooperatifi var. Buralarda oturabilir, alışverişlerinizi yapabilirsiniz. İklimi İzmir'e göre 2-3 derece daha aşağıda olan köyde geceleri ise yanınıza uzun kollu bir kazak almadan gezmeniz pek mümkün değil.
Her yıl Karabağlar Belediyesi tarafından düzenlenen festivalle renklenen Kavacık köyü, bu yıl pandemi nedeniyle sessiz kaldı. Başkan Muhittin Selvitopu ve meclis üyeleri bağ bozumu yaparak sembolik bir etkinlik düzenledi.
Kavacık köyünde ne yenir derseniz, girişinde ve çıkışında sağlı sollu kahvaltı ve gözleme yerleri, kendin pişir kendin ye mangal mekanları bulunmakta. Fiyatları da son derece uygun. Üzüm fiyatları ise İzmir de 10 liradan satılırken, Kavacık'ta aynı üzümü 7-8 liraya bulmak mümkün.
Bu arada Karabağlar Belediyesi köyde bulunan tarihi çınarları koruma altına aldı. Oraları düzenleyerek vatandaşların görmesi için yeni yerler açtı. Tabiata verdiği değer içinde Başkan Muhittin Selvitopu ve ekibine teşekkür ediyorum.

Yorumlar (1)
  • Ahmet Başpınar

    Ahmet Başpınar

    Ben NARLIDERE oturuyorum kaçacağa en az ayda 1 sefer ziyaretim var 2 hafta evvel gelip hem pekme ve üzüm ayayım dedim MALESEF

    01 Ekim 2021 00:00
YORUM YAZ
Arşiv