Rehber Köpekler Yaşamları Değiştiriyor

  • 0
  • 4.180
Yazı Boyutu:

Karabağlar Belediyesi, geçtiğimiz haftalarda Rehber Köpekler Derneği'yle birlikte belediye personeline yönelik kurum içi eğitim gerçekleştirdi. “Hayatı hisset! Yaşamak için engel yok” sloganıyla düzenlenen “Engellilerle Doğru İletişim” konulu eğitim, ilgiyle izlendi.

Hepimizin çevresinde, hayatında görme engelli insanlar olabilir. Bende buradan yola çıkarak "Rehber Köpekler Derneği" ile ilgili araştırma yaptım. Sizlerle bunları paylaşmak istiyorum...

Rehber Köpekler Derneği, görme engelli bireylerin hareket kabiliyetlerini geliştirerek, yaşam kalitelerini arttırıp, çevrelerine daha rahat adapte olmalarını sağlamak amacıyla, rehber köpekler yetiştirir ve ücretsiz olarak görme engellilerin hizmetine sunar.

2014 yılında, dönemin İngiltere Büyükelçisi Richard Moore’un eşi Maggie Moore ve Av. Nurdeniz Tuncer öncülüğünde kurulmuş olup, Avrupa Rehber Köpekler Federasyonu üyesi, Uluslararası Rehber Köpekler Federasyonu üye adayıdır.

Rehber köpeklerin eğitimi, çeşitli aşamalardan oluşmaktadır.

Rehber köpek eğitiminin ilk aşaması, rehber köpek olmaya yapı olarak daha uygun olan türlerden seçilen yavruların, 6-8 haftalık erişkinliğe geldiklerinde, gönüllü ailelere teslim edilmesiyle başlamaktadır.

İkinci aşamada yavrular, bir veya bir buçuk yıl gönüllü aileler ile kalırlar. Bu süreçte yavrular, eğitimlerinin bir sonraki aşamasına hazır hale getirilirler. Köpekleri sahiplenen aileler ile rehber köpek okulları bu aşamada iletişim halinde kalırlar ve yavruların ihtiyaçları, rehber köpek derneği tarafından karşılanır. Yavruların aile yanında kaldıkları bu sürede eğitimlerinin bir parçası olan temel komutlar aileler tarafından yavrulara öğretilir.

Rehber köpek eğitiminin son aşamasında, ailelerden alınan köpekler, özel eğitimli rehber köpek eğiticileri ile birlikte eğitilirler. Eğitimi başarıyla tamamlayan köpekler, görme engelli bireylere verilmek üzere hazır hale gelirler.

Ayrıca bu toplantıda Rehber Köpekler Derneği Başkanı Avukat Nurdeniz Tunçer, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Ali İlhan, Rehber Köpek Hareketlilik Eğitmeni Burcu Bora ve rehber köpek sahibi Müzisyen Görey Beydağı ile konuşarak en çok merak edilen soruların yanıtlarını da bizimle paylaştı.

Rehber köpeğin maliyeti ne kadar?
Köpeğin sizde bulunduğu süre boyunca (beklenmedik bir sağlık sorunu veya bakımı ile ilgili bir sıkıntı çıkmadığı sürece 8-10 yaş arası) mama, veteriner ve hatta gerekli oyuncaklarını rehber köpekler derneği karşılıyor.

Rehber köpek ne yapar?
En çok kullandığınız rotalarda, sizi A noktasından B noktasına götürür. Bu rotalar eğer çalışıyorsanız evden-işe, işten-eve, evden-markete, evden- en sık gittiğiniz cafe veya restorana olabilir.

Tüm merdivenlerde, kaldırım uçlarında durarak size bir engel olduğunu haber verir.

Fakat köpek hiçbir zaman nerede olduğunu bilmekle yükümlü değildir. Bu, görme engellilerimizin sorumluluğudur. Rehber Köpek ve Hareketlilik Eğitmenimiz size yön bulma, adım sayma, trafiği dinleme gibi belirli şeyler de öğretir.Kesinlikle evin içerisinde yaşamak zorunda. Evin bir bireyi olarak davranılmazsa, görevini başarı ile tamamlayamaz. Bahçe ve balkon kabul edilmiyor. Bu nedenle, köpek alabilmeniz için ev sahibiniz ile konuşmanız şartlarımızdan bir başkası.

Nerede yaşarlar?

Bu arada önemli bir hatırlatmada bulunmak istiyorum.Sizlerde yakınınızda rehber köpek gördüğünüzde kesinlikle sevmeyin, öpücük atmayın veya el sallamayın.Çünkü bu tür davranışlar rehber köpeğin odaklanamamasına ve görme engelli bireyin zor durumda kalmasına sebep olmaktadır. Son bir not  rehber köpeklerle ilgili daha fazla bilgi almak veya bağışta bulunmak için https://www.rehberkopeklerdernegi.org internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Herkese iyi bir gün diliyorum...

YORUM YAZ
Arşiv