Tarihi Şükran Oteli'Ne Veda Ederken...

  • 0
  • 1.799
Yazı Boyutu:
İzmir kent kültürünün önemli noktası ve 7 bin yıllık tarihiyle karşımıza çıkan Kemeraltı'nda, zamanın en gözde konaklama yerlerinden biri olan Tarihi Şükran Oteli, restorasyon yapılacağından geçtiğimiz gün kapılarını kapattı.

46 odası, üzerine dantel örtülmüş çevirmeli telefonlar, duvardan duvara serilmiş halılar, somyaları, yaşanmışlıkların birer kanıtı gibi karşımıza çıkan otel'de yıllardır kalanlarda gözyaşlarıyla içinde otele veda etti.

Otelin 49 yıldır işletmeciliğini yapan İlyas Çamtaş ve kızı Duygu Çamtaş'ın üzüntüsü ise bir ayrıydı. Kendi evleri gibi gördükleri oteli kapattıkları için çok üzgün olan Çamtaş, gözyaşları içinde oteli bırakıp oradan ayrılmak zorunda kaldı.

Mülk sahibi ile helalleşen İlyas Çamtaş, yeniden yapılacak olan otel aslına uygun restore edilse bile onu işletebilecek ne yazık ki gücü yok. Onun dışında her geldiğimizde bizi asker selamıyla karşılayan Asker Hamdi ve daha bir çok kişi de artık olmayacak. Gözlerimiz onları arayacak.

Yıllarca belgesellere haberlere ve fotoğraf sergilerine konu olmuş olan Tarihi Şükran Oteli bizim içinde Kemeraltı'nın en önemli simgesiydi. Kemeraltını gezmek isteyen herkes tarafından mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Şükran Oteli'nin bundan sonra belki adı kalacak. Ama o dokusunu bizleri zaman tüneline götüren odaları ve havası ne yazık ki olamayacak.

Her şeyin zamana ve paraya yenik düştüğü günümüzde gönül isterdi ki bu otele de belediye sahip çıkıp müze otel haline getirip herkesin gezip göreceği bir konuma getirseydi. Ama olmadı.

Bence Tarihi Şükran Oteli kaderiyle başbaşa kalarak İzmir tarihinde adı sadece bir "anı" olarak hafızalarımızda yer edecek.

Sevgiyle...
 

YORUM YAZ
Arşiv