Yks’De İnşaat Mühendisliğine Giriş Barajı 50 Bin Olsun…

  • 0
  • 1.536
Yazı Boyutu:


Ülkemde derin acılar yaşanıyor.
Deprem faciasının üzüntüsünü her gün daha da çok kalbimizde yaşıyoruz.
Yaşamaya çalışıyoruz diyoruz ama acılardan ders almazsak bizden sonraki kuşaklarda aynı acıları bir kez daha yaşayacak.
Şimdi o zaman ne demeli önce doğru bir eğitim sistemi ve liyakat demeliyiz.
O yüzden İnşaat Mühendisleri Odası’nın geçtiğimiz yıllarda başlattığı “YKS’de İnşaat Mühendisliğine giriş barajı 50 bin olsun” çağrısına daha güçlü destek olmalıyız…

İnsanlık var oluşundan bu yana hayatta kalabilmek için hep doğa ile mücadele etti. Çağlar ilerledikçe mağaralardan daha korunaklı yapılara yöneldiler. İlk başlarda yaptıkları yapılar basit daha sonra yapılan yapılar ise modern oldu. Modern kelimesinin günümüz de ise sadece adı kaldı. Kendi yaşadığım kentten örnek vermek gerekirse 50 yıllık binalar çok ama çok fazla. İçerisini sıfırdan yapıp bir de led ışık taktığınızda sıfırlanmış daireleri alan insanlar çok oluyor. Acaba bu yapıların kolonlarına baktırıp alan hiç var mıdır? Günümüzde doğal afetlerden korunmak ve hayatta kalmak için yapılan barınaklar da ne yazık ki ülkemizde insanlarımızın mezarı oluyor.

Bunun en önemli nedenlerinden biri liyakatsizlik ve yanlış eğitim sistemi.Tüm dersleri fizik bilimi üzerine olan inşaat fakültesine sıfır fizik net ile giren öğrencilere diplomanın verildiği ülkemizde bugün bu binalarda ve bu sistemin çökeceği çok belli. 10 ilde yaşanan depremlerde bilim ve ilimden uzaklaşarak yapılan binalarda binlerce insanımız ne yazık ki hayatını kaybetti. Şimdi ne demeli İMO’nun geçtiğimiz yıllarda başlattığı “YKS’de İnşaat Mühendisliğine giriş barajı 50 bin olsun” çağrısı ile mühendislerin de işlerini layığıyla yapmaları için “Her şantiyeye bir şef” önerilerine güçlü bir sesle destek olunmalıdır. Ayrıca müteahhitlik sistemi sil baştan değişip iş ehline verilmelidir.

Rahmetli Deprem Dede Ahmet Mete Işıkara’nın söylediği “Deprem öldürmez bina öldürür” sözünü de hiç ama hiçbir zaman unutmamalıyız. Yazıma son verirken depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza bir kez daha rahmet kalanlara acil şifalar diliyorum..

YORUM YAZ
Arşiv