1 derece, 3600 ek gösterge ve temsil tazminatı talep ediyor.

Atanamayan Uzmanlar Derneği Genel Başkanı Mustafa Gündeşli tüm uzman çavuşların sorunlarının çözümü ile ilgili çağrıda bulundu

  • 0
  • 240
1 derece, 3600 ek gösterge ve temsil tazminatı talep ediyor.
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Atanamayan Uzmanlar Derneği Genel Başkanı Mustafa Gündeşli tüm uzman çavuşların sorunlarının çözümü ile ilgili çağrıda bulundu.
Terörün ve çatışmaların en yoğun olduğu dönemlerde 1986 – 1998 yılları arasında görev yaparak PKK’lıların kökünü kazıyan ve 45 yaşında mecburi bir şekilde en düşük memur maaşı kat sayısıyla emekli edilen 45 yaş mağduru Emekli Uzman Çavuşlar 1 derece, 3600 ek gösterge ve temsil tazminatı talep ediyor.

AKTİF GÖREV YAPAN UZMAN ÇAVUŞLARIN SORUNLARI
Uzman çavuşların özlük hakları ile ilgili sorunları açıklayan Gündeşli, "sağlık yönetmeliği, tayin yönetmeliği, kıdemlerin rütbeden sayılmaması ve diğer özlük haklarının düzeltilmesiyle beraber kadroya geçirilmeyi beklemektedirler. Bu düzenlemelerle beraber binlerce profesyonelin mesleklerini devam edeceklerini düşünmekteyiz. Sadece Uzman Çavuş’ların talebi geleceğe umutla bakmak, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü canla başla korumaktır" dedi.

UZMAN ÇAVUŞLAR GÖREVİ NEDEN BIRAKMAK ZORUNDA KALIYORLAR?.
1986 yılında çıkarılan 3269 sayılı Uzman Erbaş kanununda hiçbir düzenleme olmadığı gibi şartların daha da kötüleştiğini vurgulayan Mustafa Gündeşli sözlerini şöyle tamamladı: "Özlük haklarında iyileştirilme yapılmadığı gibi yıllarca mobbing baskısı altında görev yapmak zorunda kalmışlardır. Yurt içi ve yurt dışında en kritik bölgelerde görev yapan Uzman Çavuş’ların özlük haklarında iyileştirme yapılmaması nedeniyle görevini bırakmak zorunda bırakılmışlardır. Dünyanın en zor savaş tekniği olan meskûn mahal muharebelerinde en önde görev yapan eski Uzman Çavuşlar 3269 sayılı uzman erbaş kanunun yetersiz olmasından kaynaklı mobbing baskısı ile görevinden ayrılmak zorunda kalmışlardır.Binlerce profesyonel Eski Uzman Çavuş yıllarca askerlik mesleği yaptığından dolayı sivil hayatta işsiz kaderine terk edilmişlerdir. 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5’inci maddesinde “Uzman Erbaşların 14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları kanununun 92’nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için 2016 yılından önce 2 yıl olan hizmet yılın 2016 yılından sonra 7 yıl olarak değiştirilmiştir. Bu kanuna istinaden devlet eliyle uygun kadrolara referansız bir şekilde atama beklemekteyiz. Devletimizden beklentimiz; Emekli Uzman Çavuş’ların geriye dönük haklarının verilmesi, görev yapan Uzman Çavuşların 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri kanuna tabi olması ve Eski Uzman Çavuşların kanunen verilmiş haklarının Devlet eliyle atamalarının yapılmasını beklemekteyiz."

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Tarlada ürün bırakmayacağız

Sözünü tuttu

Yol bakım ve onarım çalışmalarında hız kesmiyor

Yenidoğan bebeklere ‘hoş geldin’ hediyesi

Otoparklarda “Plaka Tanıma Sistemi” başlıyor

Pırıl pırıl bir Buca

Arşiv